fbpx

Delikatna zima – a raczej jej brak – sprawiła, że kleszcze nie musiały walczyć o przetrwanie. Dodatkowo coraz więcej ugorów jedynie sprzyja ich rozwojowi.

Już w lutym (!) ściągaliśmy te małe pokraki z Santiego, naszego psa. I o ile są w Polsce rejony, w których kleszczy po prostu jest mało, o tyle w mieście, w którym mieszkam, jest ich tak dużo, że śmiało mogę powiedzieć, że żyję w zagłębiu kleszczowym.

Borelioza to choroba, którą wielu nas straszy. I choć zachowanie zdrowego rozsądku jest ważne, trudno nie popaść w panikę. Ciekawa jestem, czy z czasem borelioza nie okaże się chorobą cywilizacyjną wywołaną brakiem ruchu, faszerowaniem się cukrem i wszechobecną chemią, przez którą nasz układ odpornościowy po prostu nie daje rady. Jednak są to wyłącznie moje przemyślenia na ten temat.

klszcze-spray

Wciąż straszą nas tyloma chorobami, że gdyby logicznie się zastanowić, jesteśmy dosłownie skazani na wymarcie; w ogóle nie powinniśmy żyć. Na domiar złego nikt nie sugeruje żadnych rozwiązań, nikt nie łączy faktów (choć z drugiej strony patrząc – czy na prostocie można byłoby zarobić?).

Wrotycz jedno z najbardziej skutecznych ziół, które dość dobrze walczy z wszelakim robactwem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, i które ma działanie tonizujące i stymulujące.

Kiedyś było używane jako roślina przyprawowa, nadająca smaku wszelkim daniom, dziś jesteśmy nią straszeni. Jednak – jak we wszystkim – umiar jest niezbędny, ponieważ zbyt duże dawki są bardzo niebezpieczne.

Dziś porozmawiamy o zewnętrznym zastosowaniu wrotyczu. Po pierwsze – świetnie sprawdza się przy wszelakich chorobach skórnych i opuchliźnie. Po drugie – fenomenalnie odstrasza komary i kleszcze.

Kleszczowa mgiełka odstraszająca

kleszcze-co-zrobic

Potrzebujesz:

świeżych liści wrotyczu

octu jabłkowego

wody

lawendowego olejku eterycznego

kleszcze-jak-naturalnie

 

Zalej liście wrotyczu wrzątkiem w proporcji 1 do 1, przykryj i pozostaw na noc, a następnie przecedź. Na 1 szklankę naparu dodaj 1/2 szklanki octu jabłkowego i 5 kropli olejku z lawendowego. Przelej do butelki z atomizerem i stosuj podobnie jak komercyjny środek na kleszcze. Pamiętaj jednak, że jest to ziołowy zamiennik, który należy aplikować częściej.

Pamiętaj również, że i wrotycz, i inne zioła warto sprawdzić przed nałożeniem na skórę, zwłaszcza że –  podobnie jak rumianek – może u osób bardzo wrażliwych wywołać reakcję alergiczną.

Pozbądź się toksycznej chemii z domu ze sprawdzonymi przepisami.
Pobierz swojego darmowego ebooka i zacznij działać już dziś!

*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych wpisach, filmach, darmowych ebookach, nowościach, promocjach, produktach i usługach Zielony Zagonek. Zgodę będzie można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w

EKOsprzątanie
Przepisy, które pokocha Twój dom i zdrowie.
Pobierz swojego DARMOWEGO ebooka!
Wybór klientów
✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka
✓5% upustu
102.78 zł
Zestaw książek
✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka
✓10% upustu

✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka

ź
$
Pojedyncza książka
39 zł
72.59 z