Jako społeczeństwo mamy jeden problem: jesteśmy zapatrzeni w ciężką pracę. Wbito nam w głowy, że „bez ciężkiej pracy nie ma kołaczy”, że tylko ciężką pracą można osiągnąć w życiu sukces, czyli szczęście i radość. W naszym konsumpcyjnym świecie wydaje nam się, że musimy posiadać naprawdę wszystko, co możliwe, aby odczuwać zadowolenie.
Nasza wręcz obsesyjna chęć posiadania sprawia, że ciągle nam mało. Wraz z upływającym czasem i wynikającymi z niego mądrością i świadomością dochodzi do nas, że tak naprawdę nie chcemy ciężko pracować, aby coś osiągnąć. Mowa tutaj o wszelakich płaszczyznach naszego życia: karierze, związkach, relacjach z innymi ludźmi.
Mamy dość ciągłego starania się i biegu. W pewnym momencie pragniemy prostoty i łatwości życia, ponieważ proponowane przez społeczeństwo i ekonomię wzorce zwyczajnie przestały się sprawdzać – to jest całkowicie logiczne następstwo obserwacji systemu. Z drugiej jednak strony mamy obawy, że jeśli zwolnimy, nasze marzenia zostaną jedynie w sferze marzeń, przez co zaczniemy mniej otrzymywać od życia. Prawda jednak jest taka, że możesz nie brać tylu nadgodzin i wciąż otrzymać awans; możesz spotykać się z mniejszą liczbą osób i wciąż cieszyć się wspaniałym życiem towarzyskim; możesz mniej planować w swoim grafiku i wciąż osiągać wyznaczone cele. Dzieje się tak, ponieważ nie o poświęcenie i rezygnację w życiu chodzi, lecz o to, żeby znać swoje cele i zbliżać się ku nim w zrównoważony sposób.
Jakość naszego życia zależy od jakości, jaką w nie wprowadzamy.
Jeśli cały czas koncentrujemy się na negatywnych myślach, jeśli nieustannie myślimy o tym, jak wiele pracy wszystko nas kosztuje, zaczynamy tworzyć smutną rzeczywistość. Pamiętajmy, że wszystko do nas wraca. Kiedy czujemy się dobrze, otacza nas dobro. To, co odróżnia ludzi zadowolonych z życia od tych smutnych, to fakt, jak postrzegają zmianę. Dla jednych zmiana, nawet ta niekorzystna, może być początkiem czegoś nowego, zaś dla drugich bywa końcem świata.
5 minutowe zadanie na dziś
Zamiast ciągle biec i poszukiwać nowego, rób mniej i skup się na tym, co już posiadasz. Skup się na swoich PRAWDZIWYCH potrzebach. Odnajdź SWOJE wartości i żyj zgodnie z nimi. Weź kartkę papieru i zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie ważne, i napisz dlaczego.