fbpx

Uwielbiam mniszka lekarskiego, jest to jeden z kwiatów, który mówi: „to już wiosna”, kwiatem, który mama często dostaje, jako pierwszy od swojego dziecka. Dziś zakwitły…

Kiedy jadąc przez miasto człowiek obserwuje jak ludzie walczą herbicydami (które powodują raka) z mniszkiem lekarskim (który leczy raka) człowiek zastanawia się dlaczego tak się dzieje. Kto powiedział, że mniszek lekarski, to chwast? Dlaczego traktujemy go tak po macoszemu, przecież ma on szereg wspaniałych zastosowań? Przyszło nam żyć, w naprawdę szalonym świecie. Przepraszam, za retoryczne wywody… odkładam je i wracam do mniszka.

Mniszek lekarski swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi szypułki z której zdmuchnie się nasiona. Kojarzycie może białą główkę, z uschniętymi listkami? Czyż nie wygląda ona na miniaturową głowę ogolonego mnicha? Mniszek  lekarski występuje prawie na każdym kontynencie w klimacie umiarkowanym. Co znajdziemy w mniszku?  Kwasy organiczne, fitosterole, wielocukry,  garbniki,  substancje żywicowe, aminy, sole mineralne,  witaminy  (A, B, C, D) a w kwiatach flawonoidy,  karotenoidy i niewielkie ilości olejku eterycznego.

Mniszek lekarski – olej

mniszek lekarski

[yumprint-recipe id=’20’]

Olej z mniszka użyjemy do sporządzenia maści, której przepis znajdziecie już jutro.

Dla kogo jest ta maść?

Dla tych co:

– odczuwają bóle mięśni,

– mają problem z artretyzmem stawów,

– zmagają się z popękaną, szorstką skórą

– świetnie sprawdza się u osób, które pracują na zewnątrz i robią dużo dłońmi.

Potrzebujemy:

  • 1/2 szklanki płatków mniszka lekarskiego
  • 1 szklankę oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek

Płatki rozkładamy na papierze najlepiej toaletowym (bezzapachowym), aby wysuszyć i pozbyć się wilgoci i robaczków z płatków. Po kilku godzinach zalewamy tłuszczem w słoiku, który umieszczamy w kąpieli wodnej. Następnie wszystko podgrzewamy przez około 2 h na niewielkim ogniu, pilnując aby woda się nie wygotowała ani nie dostała do środka.