fbpx

W mediach straszą nas bakteriami żyjącymi w nas, na nas i wokół nas. Straszą nimi na każdym kroku, a prawda jest taka, że człowiek potrzebuje tych wszystkich bakterii do życia! Czy wiecie, że dorosły człowiek nosi ze sobą 2 kg codziennie?

Mania sterylności, opanowuję nasz świat do przesady. Natomiast lekarze sami ostrzegają, że zbyt sterylne środowisko powoduje różnego rodzaju alergie, nie chodzi o to by żyć w brudzie, a w jałowej atmosferze. Zapominamy, że dzięki tym wszystkim otaczającym nas bakteriom, żyjemy zdrowo. Jednak w kuchni czasem potrzebujemy coś odkazić zwłaszcza kiedy w domu jest noworodek lub starsza osoba z obniżoną odpornością, bądź też ktoś w domu ma zatrucie, lub na przykład na blat jest zabrudzony krwią z mięsa.

Wtedy zapomnijmy o komercyjnej chemii. Naprawdę, więcej szkody wyrządzi ona Tobie i Twojej rodzinie, niż te wszystkie bakterie razem wzięte. Ponieważ w takich odkażaczach znajdziesz, detergenty, rozpuszczalniki, konserwanty, kolory, perfumy oraz odkażające składniki. Najczęściej używany do tego celu jest triclosan. A tego trzeba się obawiać! Badania na University of California w Davis oraz University of Colorado wykazały, że triclosan upośledza kurczenie się mięśni (1), co więcej jeśli masz chlorowaną wodę, triclosan wraz z chlorem tworzy chloroform gazu (2) który uszkadza wątrobę i nerki, oraz prawdopodobnie wykazuje własności kancerogenne (3).

Pomimo wszystko, każdy chce mieć bezpieczny dom, dla tego pamiętaj, aby wszystkie powierzchnie zawsze były suche, ponieważ w wilgoci rozwija się najwięcej bakterii.
Co możemy zrobić? Są dwie opcje.

1. Olejki eteryczne

naturalny odkażacz, bezpieczyn odkażacz, ekologiczny odkażacz

naturalny odkażacz, bezpieczyn odkażacz, ekologiczny odkażacz

Naturalny odkażacz

Czego potrzebujesz:

– 200 ml zimnej wody (może być przegotowana)
– 2 krople olejku drzewa herbacianego
– 1 krople olejku lawendowego,
– 3 krople olejku cytrynowego,
– 2 krople olejku pomarańczowego.

Do pojemnika wlej wodę i dodaj wszystkie olejki, dobrze wymieszaj. Spryskaj zabrudzoną powierzchnie, przetrzyj mokrą szmatką, a następnie czystą suchą.

Woda utleniona

– 250 ml wody utlenionej 3%

Do spryskiwacza wlej wodę utlenioną, następnie spryskaj zabrudzoną powierzchnię, nie musisz już jej spłukiwać.
Ten przepis możesz używać również jako naturalny odkażacz na deski do krojenia, aby je odkazić.

Źródła wpisu:

1. Cherednichenko, G. et al. (2012) “Triclosan impairs excitation–contraction coupling and Ca2+dynamics in striated muscle”. PNAS-online. Vol. 109 (35)
2. Rule et al. (2005) „Formation of chloroform and chlorinated organics by free-chlorine-mediated oxidation of triclosan” Environmental science & technology 39 (9), 3176-3185
3. TRICHLOROMETAN (2010) Dostępny online: http://biomist.pl/chemia/chloroform-trichlorometan/350

 

[rev_slider czystydom]