Przygotuj się na nieproszonych gości i weź byka za rogi, nie pozwól opanować swojej kuchni przez te małe potworki.

Walka z muszkami owocówkami bywa dość nierówną batalią. Mimo że wydaje nam się, że w pewnym momencie zyskujemy nad nimi przewagę, następnego dnia muszki pojawiają się znikąd w naszej kuchni, jak duch.

Te dość denerwujące istoty mają niesłychanie krótkie życie – umierają w ciągu około 40 dni. Powinna cieszyć nas ta wiadomość, jednak nie cieszy, ponieważ oznacza jedno: że rozmnażają się równie szybko. Jednorazowo mogą złożyć do 400 jajeczek! Po siedmiu dniach mamy zatem kolejne samice gotowe do składania jajeczek.

Muszki owocowe uwielbiają wszelakie owoce, popsute warzywa i wilgoć. Często możemy je znaleźć również w odpływie zlewów, koszu na śmieci czy też w warzywach lub też owocach przyniesionych właśnie co ze sklepu. Trudno jest wygrać z nimi walkę zwłaszcza latem, kiedy nie chcemy przechowywać soczystych pomidorów w lodówce (w lodówce pomidory tracą smak). Co możemy zrobić, to redukować ich liczbę, zapobiegać ich rozmnażaniu i wyłapywać dojrzałe osobniki.

 

  1. Pamiętaj, aby na zewnątrz zostawiać wyłącznie warzywa i owoce, które mają zdrową skórkę.
  2. Przechowywane na zewnątrz warzywa warto przykrywać specjalnym kloszem, który ochroni je przed muchami.
  3. Kosz na śmieci powinien mieć szczelną przykrywkę, zaś worek na śmieci powinien być często opróżniany.
  4. Wszystkie szmatki i skrobaki do warzyw powinny być suszone, a jeśli nie masz na to czasu, przynajmniej przechowuj je nasączone naturalnym płynem na szmatki z dodatkiem olejku lawendowego (1/2 szklanki wody, 1/2 szklanki octu i 5 kropli eterycznego olejku lawendowego).
  5. Pamiętaj, aby każdego dnia wlewać do odpływu około 1 l wrzątku wymieszanego z kilkoma kroplami olejków eterycznego, lawendowego lub z drzewa herbacianego).
  6. W przypadku skupisk niezwykle skuteczne jest nasączenie wacika octem spirytusowym i kilkoma kroplami olejku lawendowego, a następnie wciągnięcie wacika i muszek odkurzaczem.muszki-owocowki-jak-sie-pozbyc
  7. Bazyliowy spray na muszki. Aby zwalczyć muszki w swoim domu, przetestowałam prawie wszystkie zioła. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest świeża bazylia. Przygotuj z niej silny napar: zalej jednakową ilością wrzątku i pozostaw na noc, opcjonalnie w 1 szklance przegotowanej wody rozpuść 3 krople eterycznego olejku bazyliowego.
  8. Lejek śmierci. Jest to jedna z najskuteczniejszych pułapek na muszki owocówki. Wystarczy na dno wysokiego słoika lub szklanki wlać niewielką ilość octu jabłkowego, a następnie włożyć rożek z papieru. Muszki będą potrafiły wejść, jednak nie będą wiedziały, gdzie jest wyjście.polapka-na-muszki
  9. Mleczne szaleństwo. To dość staroświecka pułapka, jednak bardzo efektywna. Potrzebujesz: 1 szklankę mleka, 3 łyżki cukru i czarny pieprz. Zagotuj mleko z cukrem, dodaj do niego pieprzu i rozlej na spodeczki. Muszki – lądując na spodku – zaczną w nim tonąć.
  10. Piasek w doniczce jest jednym z miejsc, w których muszki owocówki lubią się rozwijać. Na powierzchnię wilgotnej ziemi warto wysypać odrobinę ziemi okrzemkowej, która śmiertelnie podrażni muszki.

Chcesz zadbać o ciążę i dziecko natrualnie?

Zapisz się do biuletynu, w których dowiesz się jak krok po kroku zadbać o siebie i maleństwo w harmonii z naturą.

 

 

 

You have Successfully Subscribed!

Zakochaj się w prawdziwym zapachu czystości

 

Pobierz swoją publikację "Olejki Eteryczne podczas sprzątania" dzięki której pewnie i skutecznie zaczniesz używać olejków eterycznych podczas sprzątania i za czysty dom nie będziesz płacić zdrowiem swoim oraz swoich bliskich.

Sprawdź swój adres email!