fbpx

Kiedy rozpoczynamy przygodę z eko-sprzątaniem pragniemy wprowadzić do użycia substytuty komercyjnych środków, które będą działać w podobny „bezobsługowy” sposób. Środki do czyszczenia toalety w postaci żelów, kostek i płynów mają za zadanie zabić bakterie, pozbyć się kamienia i nieprzyjemnego zapachu. A ponieważ utwierdzono nas w przekonaniu, że toaleta jest dla nas bardzo „niebezpieczna”, to substancje, które mają ją wyczyścić często zawierają bardzo silnie działające kwasy oraz wybielacze. Kolejną cechą jakiej oczekujemy od środków do czyszczenia toalety jest bardzo silny zapach. Ja na potrzeby tego wpisu musiałam kupić komercyjną kostkę do czyszczenia toalety (potrzebowałam plastikowego pojemnika do powieszenia na muszli, i powiem wam jedno, jest to tak ogromny smród, że czułam ten zapach z kosza na śmieci!

Perfumy to ten składnik którego powinniśmy unikać jak ognia, gdyż to one są najbardziej toksycznymi substancjami. Pod niewinną nazwą „perfum” ukrywają się dziesiątki jeśli nie setki NIEPRZEBADANYCH substancji, gdyż nikt nie musi tego robić. Substancji, które reagują ze sobą, które dostają się do naszego organizmu i upośledzają nasz układ hormonalny sprawiając, że dochodzić może do mutacji oraz innych problemów zdrowotnych.

Ponadto to w tych substancjach możemy odnaleźć formaldehyd, toksynę, która wywołuje chociażby alergie, astmę czy też różnorakie nowotwory. Nie wspomnę o cenie jaką płaci nasze środowisko, jeśli w każdej toalecie znajdzie się „magiczna” kostka do czyszczenia.

Czy ty chciałbyś dorastać w świecie, pełnym toksyn? Jasne, że nie, to dlaczego fundujemy to naszym dzieciom, naszym wnukom? Czy one nie mają prawa do godnego życia?

Chcąc mieć idealnie wysprzątaną toaletę niszczymy swoje zdrowie. Gdzie podział się nasz rozsądek?

ekosprzatnie-toaleta

Dlatego sami zróbmy dziś kostki do toalety.

Potrzebujesz:

½ szklanki startego szarego mydła

¼ szklanki nadwęglanu (ma działanie wybielające, to ten słynny aktywny tlen z reklam telewizyjnych; kostki można zrobić bez nadwęglanu jeżeli akurat go nie masz)

½ szklanki boraksu (minerał, który zmiękczy wodę, a równocześnie usunie nieprzyjemny zapach)

¼ szklanki sody kalcynowanej (ta również zmiękcza wodę, zapobiegając powstawaniu kamienia, a równocześnie czyści)

1 łyżeczkę eterycznego olejku lawendowego, miętowego lub z drzewa herbacianego (działanie bakteriobójcze i wirusobójcze)

 

W czajniku zagotuj wodę, następnie zalej wrzątkiem starte na tarce mydło, tak aby woda wypełniła szklankę do połowy, następnie dobrze rozmieszaj mydło, najlepiej widelcem aby się rozpuściło. Dodaj wszystkie pozostałe składniki, wymieszaj i przełóż do foremki. Można samemu zrobić takie grubsze wałeczki w rękawicach, gdyż masa jest dość plastyczna.

Dlaczego w rękawicach? Ponieważ po pierwsze olejek eteryczny będzie mocno pachniał, po drugie jeśli dodasz sody kalcynowanej lub nadwęglanu to mogą one delikatnie podrażnić Twoją skórę. Tak pisze producent, choć ja nie używam rękawic, gdyż nie widzę u siebie takiej potrzeby. Następnie czekamy jak „kostka” wyschnie i wkładamy do pojemnika na kostki do toalety.

Nie przegap jutrzejszego wpisu zrobimy, szybki odświeżacz powietrza, spray do czyszczenia i odkażania toalety w jednym.

12922288_10209184556550314_125295341_o

Jeśli nie chcesz przegapić nowych wpisów zapisz się do Zagonkowego newslettera:

[newsletter_signup_form id=7]