Twój dzień jest zbyt nieprzewidywalny, więc możesz zaplanować go perfekcyjnie.

Jeśli Twoje życie przypomina moje i zwyczajnie nie jesteś w stanie dokładnie je zaplanować (ponieważ co chwila wypada coś nieprzewidywalnego – wiesz, o czym mówię). Jeśli jesteś wolnym i kreatywnym człowiekiem, który żyje na bakier z zegarkiem lub zwyczajnie go nie nosi (tak jak ja), organizowanie wydaje się niemożliwe.

Moje dzieci czasem zachorują, czasem zapragną coś zrobić, czasem pojawi się ktoś, kogo miało nie być, czasem wpadnę na jakiś pomysł i zechcę go zrealizować, czasem coś się zepsuje… Tak wygląda życie. Zbyt wiele elementów ma wpływ na nasz dzień, dlatego tak trudno jest zaplanować go dobrze.

Możesz planować dokładnie, jeśli pracujesz od 8.00 do 17.00. Jeśli wiesz, że Twoje dzieci pójdą do szkoły, a Ty będziesz miała określoną liczbę godzin do ich powrotu.

Jednak w przypadku, kiedy Twój czas pracy jest nieregulowany, kiedy zwyczajnie nie masz kontroli nad czasem, trzeba przyjąć inną strategię niż prowadzenie pięknie zaprojektowanego kalendarza.

To, co powiem, zabrzmi jak herezja dla fanatyków planowania co do minuty.

Trzy herezje zarządzania zadaniami, które ratują mi czas

Powiem Ci tyle: planuj mniej więcej i planuj z listą zadań. To, co możesz zapisać w kalendarzu ściennym (poważne plany, urodziny, śluby, spotkania, wywożenie śmieci) oraz dni zakończenia projektu wpisz w miejscu, które widujesz każdego dnia.

  1. Stwórz listę priorytetów, celi i planów i rozpisz ją do najdrobniejszego szczegółu.
  1. Masz problem z wytrwaniem w prowadzeniu kalendarza? Wspaniale! W Twojej sytuacji sprawdzi się 90-dniowy system planowania.
  1. Zakochaj się w codzienniku. Codziennik to niesłychanie sprytne narzędzie, które pomaga osobom niezorganizowanym każdego dnia odnaleźć odrobinę harmonii. Codziennik akceptuje niecodzienne sytuacje i jest pomocny w śledzeniu postępów w danym dniu. To dzięki niemu możesz zwyczajnie mieć więcej czasu, gdyż skupiasz się na tym, co naprawdę ważne. 

Czym jest codziennik?

Codziennik to zwyczajny notes. Notes, w którym posiadamy indeks, i w którym oznaczamy rzeczy, jakie teraz potrzebujemy zrobić i jakie mamy w planach na kolejny dzień.

Poniżej zobacz zdjęcia mojego codziennika.

listazadan lista-zadan-indeks

%d bloggers like this: