[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.0.47″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.0.48″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ parallax=”off” parallax_method=”on”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.17.1″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]
Człowiek od wieków korzystał z dobroci herbat ziołowych. Nic bardziej nie rozgrzewa zarówno duszy jak i ciała, niż świeżo zaparzona herbata ziołowa, która delikatnie oddaje swoją woń.
Są dwie świetne metody robienia herbaty ziołowej bez konieczności zalewania jej wrzątkiem. To ważne, ponieważ świeże zioła mają dużo olejków eterycznych i to one sprawiają, że tak bardzo je lubimy. Bo czy miętowa herbata z cytryną latem nie przynosi ukojenia?
[mpp_inline id=”55212″]
Herbata ziołowa
Ta metoda przygotowania herbaty ziołowej dobra jest w przypadku kwiatów i świeżych liści. Po prostu wypełnij słoik ziołem, a następnie zalej wodą źródlaną lub przegotowaną i chłodną. Przykryj słoik gazą i pozostaw go w słonecznym miejscu na 4 do 6 godzin.
Zimna infuzja – herbata ziołowa
Ta metoda pozwala na zachowanie większej ilości witaminy C niż zalewanie wrzątkiem. Postępujemy podobnie jak powyżej, zalewamy zioła wodą źródlaną lub przegotowaną, a następnie wstawiamy do lodówki na 8-12 godzin lub po prostu na całą noc. Do sporządzenia tego rodzaju herbaty najbardziej nadają się:
– nasiona anyżu
– ziele kocimiętki
– ziele werbeny
– ziele rooibos
– ziele rozmarynu
– ziele mięty
– ziele hyzopu lekarskiego
– ziele melisy
– kwiat lawendy
– kwiat bzu
– kwiat róży
Taka herbata może być przetrzymywana do czterech dni w lodówce. Jeśli chcesz można ją delikatnie podgrzać jednak nie bardziej niż do temperatury około 40 °C, aby nie zniszczyć enzymów w niej zawartych. Herbata ziołowa jest pyszna na letnie dni.
[mpp_inline id=”55212″]
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
3 odpowiedzi na “Herbata ziołowa – jak przyrządzić napój na słoneczne dni?”
Witam, moja mama wyczytała u Stefanii Korżawskiej troszkę inny przepis i pewnie równie smakowity – mianowicie zalewanie świeżych ziół posiekanych drobno. My robiłyśmy z pokrzywy, mniszka, liści wszystkich jagodowych(malina, porzeczka, poziomka, truskawka,) krwawnika, bodziszka drobnego, bluszczyka kurdybanka, przytulii, ogólnie co tam się udało przynieść z porannego spaceru lub z ogrodu. Następnie posiekane listki zalewałyśmy wodą zimna – tak jak tu w przepisie. po pół h gotowe do picia, bardzo orzeżwiające. Do lodówki nie zdążyłyśmy włożyć bo znikało szybko 🙂 Polecam.
A jak najlepiej sporządzać pokrzywę do picia?
PS. Czy to nowa odsłona strony czy to jakieś kłopoty techniczne?
Witaj Tasiu, dziś odpisuję, bo po prostu staram się nadrobić wszystkie zaległości których jest masa 🙁 Wg tej strony najlepiej jest delikatne zioła pozostawiać na noc w zimnej wodzie, dotyczy to również pokrzywy http://www.swsbm.com/ManualsMM/CldInfus.txt. Pozdrawiam Ewa