fbpx

Ziołowe kadzidełka to świetny sposób na przepędzenie komarów i całej tej ferajny z naszego domu. Wykonanie ich jest dziecinnie proste i nie wymaga wielkich umiejętności ani godzin poświęcenia. Jednakże, trzeba kilka razy popróbować, aby kadzidełko nie rozpadło się podczas spalania.

Nie każde zioło nadaje się do spalania, jednak te wymienione poniżej były używane przez pokolenia zielarzy. Zasada jest jedna, najpierw sprawdź kadzidełko w małej ilości, czy nie czujesz się po nim źle, dopiero potem spal cały patyczek.

ziołowe kadzidełka

Ziołowe kadzidełka ABC

– Zioła zbieraj w słoneczny i suchy dzień.

– Pamiętaj, nić do związania również będzie ulegać spalaniu. Dlatego wybierz nić naturalnego pochodzenia.

– Zioła zwiąż ze sobą bardzo mocno, ponieważ w procesie suszenia materiał zielarski zmniejsza swoją objętość, ponadto lepiej zbite zioła lepiej się palą.

– Zioła susz w zacienionym, przewiewnym miejscu np. pod krokwią dachu.

– Aby użyć ziół po prostu podpal koniec, najlepiej za pomocą zapalniczki lub świeczki. Następnie trzymaj podpalony koniec nad żaroodpornym naczyniem, popielniczką czy też glinianą miską. Pozwól kadzidełku palić się przez kilkanaście sekund, zdmuchnij ogień, kadzidełko powinno się jeszcze żarzyć przez kilka minut a w międzyczasie uwalniać olejki eteryczne. Chodzi o to, aby otrzymać dym, a nie ogień. Pamiętaj, aby nie zostawiać kadzidełka samemu sobie, zawsze powinnaś być w pomieszczeniu, w którym się ono pali.

Zioła odstraszające komary:

– mięta,

– lawenda,

– kocimiętka,

– wrotrycz (z tym trzeba uważać i sprawdzić wcześniej swoją reakcję na dym)

DSC_0286

 

Dobrym zamiennikiem ziół mogą być zwykłe kominki do spalania olejków etercznych. Wybierz jeden olejek eteryczny z mieszanki opisanej w tym wpisie (KLIK) i sprawdź jak działa na Twoje lokalne insekty.