Z pewnością znacie już korzystne właściwości czarnego bzu dla naszego organizmu. Jednak, czy wiecie o tym jak zastosować czarny bez zewnętrznie?
Dobroczynny wpływ na naszą skórę znały już nasze prababki. Woda z czarnego bzu była kiedyś podstawą kobiecego buduaru, szkoda, że o niej zapomniano. Woda ta świetnie sprawdzała się, kiedy na twarzy pojawiały się problemy, w postaci wyprysków czy też wysypki, ze względu na swoje działanie przeciw zapalne. Dodatkowo delikatnie zmiękcza skórę oraz rozjaśnia piegi i zmarszczki. Idealnie sprawdza się w sytuacji, kiedy masz bardzo wrażliwą skórę, gdyż ją bardzo dobrze tonizuje i pomaga zachować dobrą kondycję skóry.
Tonik z czarnego bzu to nic innego jak roztwór wodny, woda kwiatowa lub woda roślinna. Taka woda przeważnie jest koloru mlecznego ze względu na różnorakie składniki występujące w roślinie. Każdy jej litr zawiera pomiędzy 0.05 a 0.2 ml olejków eterycznych, jednak olejki eteryczne w takiej wodzie różnią się od czystych olejków eterycznych swoim składem. Uważa się, że takie wody (hydrozole) są odbiciem rośliny z zapachem, smakiem i właściwościami terapeutycznymi danej rośliny. Dlatego czas to sprawdzić.
Przepis na tonik z czarnego bzu może być zastosowany do wszelakich ziół oraz kwiatów jak chociażby róży, ale także gałązek, nasion a nawet owoców.
Tonik z czarnego bzu
Potrzebujesz:
– Cegłę, najlepiej szamotową lub w miarę równy kamień, który ułożysz na dnie garczka. Musi ona być czysta i najlepiej uprzednio wygotowana we wrzątku. Ma ona za zadanie utrzymać pojemnik z hydrozolem a równocześnie zapobiec parowaniu zgromadzonej wody kwiatowej.
– Baldachy czarnego bzu pozbawione twardych szypułek. Zebrane z rana kiedy obeschnie rosa, najlepiej na drugi dzień po deszczu.
– Wodę destylowaną
– Lód
Umieść cegłę na dnie garnka, zaś wokół niej rozprowadź kwiaty czarnego bzu. Następnie dolej wody destylowanej tak, aby ta nie sięgała powyżej poziomu cegły.
Umieść metalową lub szklaną miskę na cegle.
Następnie przykrywkę obróć do góry nogami tak, aby jej uchwyt znajdowała się bezpośrednio nad miską. Jeśli masz możliwość pozostaw garnek z zawartością na kilka godzin, aby się delikatnie zmacerował . Doprowadź wszystko do wrzenia. Umieść lód na przykrywce (najlepiej w plastikowym woreczku, aby można go było użyć ponownie). Delikatnie podgrzewaj wodę w garnku na najmniejszym ogniu przez 30 minut lub też do czasu, kiedy całkowicie wyparuje woda (aby sprawdzić czy woda jest wciąż w środku, delikatnie unieś część pokrywki, nie chcesz aby cała para się ulotniła). Pozostaw wszystko do całkowitego ostygnięcia. Przelej do szczelnej butelki i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w ciemnej butelce lub w papierowej torbie.
Tonik z czarnego bzu można przechowywać do 18 miesięcy w lodówce.
Żródło:
Catty: S. Hydrosols: the next aromatherpahy
9 odpowiedzi na “Tonik z czarnego bzu”
Można go czymś utrwalić np alkoholem? Zrobiłam macerat z czeremchy i bez alko zaczął się psuć po 10 dniach. Czy na pewno ten tonik nie psuje się bez dodatkowego utrwalacza?
Mam pytanie. Przez przypadek kupiłam wodę demineralizowaną zamiast destylowanej. Czy taka woda nada się do toniku?
To jak dla mnie skomplikowany przepis, nie można po prostu zalać kwiaty bzu gorącą wodą i tym przemywac twarz?
Ewo, jak zwykle rozpędziłam się i zrobiłam w dużym garnku Nie wszystko wyparowalo. Czy ta woda co została do czegos się nada czy mogę ja odcedzić i do czegos użyć?
teraz pada czarny bez dopiero zaczyna kwitnąć kiedy najlepiej go zrewać?
Witaj Aniu, kiedy nie jest brązowy, a najlepiej kiedy ma na sobie kilka nie rozkwitniętych jeszcze pąków. Pozdrawiam, Ewka
Czy można zrobić tonik z suszonego czarnego bzu ?
Na pewno taki hydrolat można przechowywać 18 miesięcy? wszędzie gdzie czytam o własnoręcznie robionych hydrolatach to jest mowa o przechowywaniu w lodówce zaledwie kilka dni..
pozdrawiam
Witaj Alino, u mnie stał ponad rok póki się nie skończył i absolutnie nic mu nie było 🙂 Pozdrawiam Ewka