fbpx

Czyścimy pralkę w naturalny sposób

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Nie ważne jak dobrze dbasz o swoją pralkę do prania, z czasem możesz poczuć nieprzyjemny zapach stęchlizny. O wiele łatwiej dla Twojego konta bankowego i środowiska jest zacząć prawidłowo dbać pralkę, niewielkim nakładem pracy i bez pomocy drogich środków chemicznych.

Czyścimy pralkę, czyli 6 czynności,

które pozwolą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki

1. Sprawdź rury, czy nie ma na nich zgięć, w których może gromadzić się woda. Wyprostuj je jak tylko możesz i pozostaw trochę miejsca, aby mogły się poruszać, kiedy przepływa nimi woda.

2. Sprawdź filtry, filtry mają za zadanie wyłapanie wszystkiego, co nie powinno pojawić się w odpływie, czyli włosy, wsuwki do włosów, drobne z kieszeni i inne przypadkowe rzecz.  Jeśli filtry się zablokują, pralka nie jest w stanie dobrze płukać jak i wypłukiwać wody. Chociaż raz na dwa tygodnie sprawdzaj czy nic w nich nie ma.

3. Zmniejsz ilość detergentu. Może tak być, że nieprzyjemny zapach jest spowodowany tym, że używasz za dużo detergentów, które odkładają się w maszynie jak i na Twoich ubraniach.  Dlatego poeksperymentuj z ich ilością, gdyż może połowa zalecanej ilości detergentu wystarczy.

4. Wyciągaj pranie zaraz po zakończeniu cyklu.

5. Nie zamykaj drzwi pralki. Zamknięte drzwi mogą sprzyjać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj jednak, aby przed każdym praniem sprawdzić czy w pralce nie ma zwierząt, zabawek czy jedzenia, jeśli posiadasz ciekawskie dzieci w domu.

6. Gorące pranie. Raz na jakiś czas wykonuj je, fakt jest ono mało ekonomiczne, jednak w ten sposób dobrze wyczyścisz wszystkie rury w twojej pralce. Wlej 250 ml octu spirytusowego do bębna i włącz najgorętszy cykl, jaki tylko możesz, a pozbędziesz się pozostałości detergentów i kamienia. W następnym miesiącu powtórz gorące pranie, ale tym razem z sodą kalcynowaną. Aby nie czuć się winnym do pralki włóż bieliznę pościelową, pieluchy lub ręczniki.

Przeczytaj więcej o naturalnych i bezpiecznych sposobach na wysprzątanie mieszkania w bestsellerze „Naturalnie czysty dom”

 

[rev_slider czystydom]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


23 odpowiedzi na “Czyścimy pralkę w naturalny sposób”

  1. Hej, ostatnio słyszałem, że dobrze jest przetrzeć gumę od drzwiczek pralki namoczoną wcześniej w occie ściereczką. W takim miejscu najczęściej osadza się dużo kamienia, bo jest to element, w którym gromadzi się woda po zakończonym praniu. Czy próbowałaś takiego rozwiązania?

  2. Bardzo przydatny artykuł, ja uważam, że czasami lepiej czyścić nasze AGD domowymi sposobami, ponieważ dzięki temu bardziej dbamy o ekologię 😉

  3. Firma Kludi (producent armatury łazienkowej) nie zaleca używania octu do czyszczenia swoich wyrobów „Nie wolno używać środków czyszczących z łatwo ulatniającymi się kwasami, jak np. kwas solny lub octowy, proszków i innych środków do szorowania oraz środków czyszczących zawierających wybielający roztwór podchlorynu sodowego. „, także nie wiem, czy akurat ocet w pralce to jest dobry pomysł. Radzę się lepiej zapoznać z tematem.

  4. Heja,
    jestem wielką fanką używania octu i sody w domu zamiast całej tej chemii gospodarczej, ALE… no właśnie, obawiam się, że w przypadku czyszczenia takich urządzeń octem lub octem i sodą (one przecież razem reagują jak wulkan!) narażamy się na zmniejszenie ich żywotności – ocet źle działa na gumę, czyli tutaj uszczelki i może je uszkodzić, a uszkodzona jakaś wewnętrzna uszczelka, może doprowadzić do takiej awarii, że nawet naprawa sprzętu nie będzie już opłacalna. Nie wiem jak działa sama soda? Masz, Ewa, jakąś „kontrę” w tym temacie? Bo każdy Pan, który trochę na majsterkowaniu się zna, mówi kategoryczne NIE kiedy słyszy ocet i uszczelka. A sama się w tym utwierdziłam, kiedy butelki ze spryskiwaczami, w których miałam zmieszaną wodę z octem i olejkami, po kilku użyciach przestały działać. Przykład trywialny, ale zdarzyło się już to kilka razy. Nawet w butelce po środku z W5 z Lidla.
    Jakie masz zdanie w tym temacie?

    Pozdrawiam!

    • Fajnie, autorka artykułu najwyraźniej nie ma ochoty odpowiadać… A z tym octem i sodą to nie są przelewki. Wszyscy mówią jakie to zbawienne dla pralki… Przydałoby się żeby to ktoś raz na zawsze wyjaśnił jak to z tym jest: WOLNO czy NIE WOLNO używać domowych sposobów do prania ubrań i dbania naszych pralek?

      • Witaj Kati, ja powiem jak sprawdza się to w praktyce od 7 lat pralka nigdy nie cierpiała z powodu prania octem i sodą oczyszczoną, gdyż ilość ich jest naprawdę niewielka. Ponadto muszę powiedzieć, że moja pralka nie należy do tych najlepszych na rynku, a jest zwykłą przeciętną praleczką, która za panowania pieluch robiła po 2 prania dziennie.

  5. Po wyczyszczeniu pralki warto zadbać o to, żeby kamień nie powrócił. Polecam mój wypróbowany sposób — filtr pralkowo-zmywarkowy! Według mnie jest to jedyny sposób na skuteczną walkę z kamieniem.

    Pozdrawiam

  6. Ja tam wzięłam od zmywarki odkamieniacz electroluxa i też dał radę. Ślady na ubraniach przestały się pojawiać.

  7. Chętnie zrobiłabym takie pranie z octem,nawet”na pusto.Boję się tylko jednego ,acz najważniejszego:mam strasznie twardą wodę,10-letnią pralkę(więc i osad kamienny spory),i koszmarny brak kasy na nową pralkę(w razie awarii obecnej)Wszyscy z którymi rozmawiam twierdzą,że przy tak starej pralce to mam dać sobie spokój z Jej „odkamienianiem” bo w pierwszej kolejności szlag trafi pompę.A ja nie wiem co mam zrobić?

  8. Artykuł taki, jakiego szukałem, ale zastanawia mnie fakt, czy wyprane w occie ręczniki nie nabiorą nieprzyjemnego zapachu? Co jak co, ale smrodu octu na ręczniku nie zdzierżę. Poza tym, nie wydaje mi się, aby ten zabieg jakoś wybitnie zmiękczył wodę. Mylę się? 😉

    • Witaj Tomku, ja ocet i sodę stusuję już od dobrych kilku lat i nie mam problemu z nieprzyjemnym zapachem prania, bądź też problemów z maszyną 🙂 A sama mam wodę studzienną, która doskonale wie co to jest kamień 🙂 Ocet świetnie działa na niego, jak masz możliwość to sprawdź sam, weź szmatkę zamocz ją w occie i przykryj nią baterię na której jest kamień, po 30 minutach bateria znów będzie błyszczeć 🙂

  9. Wszystko OK, tyko porady te nie zmiękczą wody 😉 Do tego konieczny jest albo filtr wody albo jednak stosowania środków typu Calgon.

  10. Witam
    A z jakiego przepisu dowiem się, ile użyć sody kalcynowanej? Jak zrobić to pranie w kolejnym miesiącu?
    A czy powtarzać co miesiąc takie czyszczenie raz z octem a raz z sodą?

  11. No proszę – dzięki za informacje, bo naprawdę się obawiałam wpływu octu na uszczelki, ale skoro piszecie, że nic się nie dzieje (nie wchłania) to dla mnie lepiej 🙂

  12. Obawiam się, że ubrania przejdą zapachem octu … nie jestem pewna, czy też nie osłabi on włókien w ubraniach (co w rezultacie może je popsuć).
    Pralkę u rodziców piorę kwaskiem cytrynowym, bo niestety mają oni dość twardą wodę, a używanie calgonu/lub innych zamienników ani nie skutkuje,ani nie jest tanie 🙂

    A co do octu, to mam pytanie: Czy jego zapach nie wchodzi potem w uszczelki? Jakiś czas temu właśnie rozważałam czy pralkę czyścić octem spirytusowym, czy kwaskiem cytrynowym i niektórzy pisali, że ocet pozostawia zapach w uszczelkach i może je uszkodzić.

    • Ostatnio walczyłam z pralką, bo wszystkie ciuchy po praniu śmierdziały starą szmatą. Nie dało się w nich chodzić. W moim modelu przy filtrze, jak się okazało zbiera się woda, która nie wymienia się przy praniu, do tego sierść psa na filtrze i smrodek gotowy. Wybrałam tej zupy ile się dało, wyczyściłam filtr i zrobiłam pranie z octem. Zaszalałam, bo octu dałam chyba z litr, prosto do bębna. Nastawiłam pralkę na 90C, a żeby nie mieć wyrzutów, że piorę na pusto wybrałam cykl najkrótszy z możliwych. Smrodek zniknął, zapachu octu też nie ma, ani w pralce ani na uszczelkach, ani tym bardziej na upranych ciuchach 🙂

    • Witaj Kyro, nie ma się czego obawiać, octu nawet nie poczujesz. ja sama używam go jako zmękczacza (mam bardzo twardą sudzienną wodę) w każdym praniu i nie zauważyłam aby cokolwiek działo się moim ubraniom. Jednak jeśli masz faktycznie bardzo delikatne rzeczy które są zrobione np. ze sztucznego materiału, lepiej sprawdzić na małej ilości jak one to przyjmą. Jeśli masz obawy odnośnie octu użyj sody kalcynowanej, jest ona używana w każdym proszku do prania. w przepisie jest dokładnie napisane jak z nią postępować.

  13. Czy to pierwsze pranie z octem to też można włożyć bieliznę? Czy tylko do tego drugiego z sodą? Bo jakoś szkoda mi „pustej” pralki włączać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest