fbpx

Bez czarny, kolejny przydrożny „chwast”, jeden z najbardziej wdzięcznych jeśli chodzi o zapach i dzielenie się nim.
Bez czarny obecny jest w Polskiej medycynie ludowej od wieków, dodatkowo jest jedną z najstarszych roślin medycznych. W wielu kulturach traktowany jako „święty” dziś zapomniany, jak wszystko zresztą. Dawniej na wsiach, ludzie przechodząc koło drzewa czarnego bzu, ściągali kapelusze z głowy i się kłaniali. Zaś u starych Prusaków wspomnianego krzewu, nie można było nawet ściąć. Bez był sadzony, przy kapliczkach, przy domach, kościołach. Wszędzie! Ponieważ zabobonnie wierzono w jego „magiczne” moce. Nie wierzę w magiczne moce… chociaż zawsze trzeba szukać prawdy pośrodku…

Kwiaty zbiera się w suchą pogodę w kwietniu lub maju, kiedy nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. Kwiaty i owoce bzu czarnego mają działanie przeciwgorączkowe i napotne oraz łagodzą częste zapalenia dróg oddechowych. Napar z kwiatów używa się przy katarze do inhalacji. Dodatkowo jest pomocny przy zwalczaniu anginy oraz zapaleniu jamy ustnej i gardła, a także do okładów w zapaleniu brzegów powiek i spojówek. Jeśli chcemy wysuszyć kwiaty na zimę: kwiaty suszy w cienkich warstwach (najlepiej zawieszając całe kwiatostany na sznurkach) w ciemnych miejscach, gdyż bez czarny łatwo ulega zaparzeniu i ciemnieje.

bez czarny

Bez czarny – syrop

drukuj przycisk

 • 1 kg cukru
 • 4 cytryny
 • 20 g kwasku cytrynowego (opcjonalnie)
 • 20-40 baldachów bzu czarnego
 • 1 l wody
 1. Rozłóż kwiaty bzu na papierze (najlepiej na zewnątrz, aby pozbyć się robaczków)
 2. Sparzmy cytrynę i kroimy w paski wkładamy do słoja wraz z bzem.
 3. Wodę zagotowujemy wraz z cukrem i kwaskiem cytrynowym (jeśli go używamy).
 4. W międzyczasie, oddzielamy kwiaty od gałązek, najlepiej nad garnkiem z gotującą się wodą lub słojem, w którym mają się potem znajdować, aby nie stracić cennego pyłku kwiatowego.
 5. Wszystko zalewamy syropem i odstawiamy na 3 dni.
 6. Po tym czasie, odcedzamy i przelewamy sok do butelek, słoików. Pasteryzujemy przez 15 minut. Po otwarciu przechowujemy w lodówce.