fbpx

Nie ważne jak dobrze dbasz o swoją pralkę do prania, z czasem możesz poczuć nieprzyjemny zapach stęchlizny. O wiele łatwiej dla Twojego konta bankowego i środowiska jest zacząć prawidłowo dbać pralkę, niewielkim nakładem pracy i bez pomocy drogich środków chemicznych.

Czyścimy pralkę, czyli 6 czynności,

które pozwolą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki

1. Sprawdź rury, czy nie ma na nich zgięć, w których może gromadzić się woda. Wyprostuj je jak tylko możesz i pozostaw trochę miejsca, aby mogły się poruszać, kiedy przepływa nimi woda.

2. Sprawdź filtry, filtry mają za zadanie wyłapanie wszystkiego, co nie powinno pojawić się w odpływie, czyli włosy, wsuwki do włosów, drobne z kieszeni i inne przypadkowe rzecz.  Jeśli filtry się zablokują, pralka nie jest w stanie dobrze płukać jak i wypłukiwać wody. Chociaż raz na dwa tygodnie sprawdzaj czy nic w nich nie ma.

3. Zmniejsz ilość detergentu. Może tak być, że nieprzyjemny zapach jest spowodowany tym, że używasz za dużo detergentów, które odkładają się w maszynie jak i na Twoich ubraniach.  Dlatego poeksperymentuj z ich ilością, gdyż może połowa zalecanej ilości detergentu wystarczy.

czyścimy pralkę naturalnie

4. Wyciągaj pranie zaraz po zakończeniu cyklu.

5. Nie zamykaj drzwi pralki. Zamknięte drzwi mogą sprzyjać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj jednak, aby przed każdym praniem sprawdzić czy w pralce nie ma zwierząt, zabawek czy jedzenia, jeśli posiadasz ciekawskie dzieci w domu.

6. Gorące pranie. Raz na jakiś czas wykonuj je, fakt jest ono mało ekonomiczne, jednak w ten sposób dobrze wyczyścisz wszystkie rury w twojej pralce. Wlej 250 ml octu spirytusowego do bębna i włącz najgorętszy cykl, jaki tylko możesz, a pozbędziesz się pozostałości detergentów i kamienia. W następnym miesiącu powtórz gorące pranie, ale tym razem z sodą kalcynowaną. Aby nie czuć się winnym do pralki włóż bieliznę pościelową, pieluchy lub ręczniki.

Przeczytaj więcej o naturalnych i bezpiecznych sposobach na wysprzątanie mieszkania w bestsellerze „Naturalnie czysty dom”

 

[rev_slider czystydom]