fbpx

  Gorczyca – zapomniane panaceum poprzednich pokoleń

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Mało kto wie, ale gorczyca jest jedną z najstarszych roślin leczniczych znanych człowiekowi, pierwsze zapiski o niej możemy znaleźć w Starożytnym Egipcie około XX w p.n.e. później pojawia się ona również w starożytnych Indiach, czy też Grecji.  Jak widać właściwości gorczycy, zwłaszcza te medyczne, były bardzo znane od niepamiętnych czasów, co więcej uważano ją za swoiste panaceum na różnorakie choroby.  Przejdźmy do konkretów,…

 

Leczymy nagły ból mięśni i kontuzje

Nadchodzi wiosna, już niedługo wiele osób pójdzie do ogrodu sadzić, czy pielić. Bardzo często w ogrodzie dochodzi do kontuzji bolą nas uda, czy też ramiona. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z gorczycą.

Hipokrates używał jej zewnętrznie w formie okładów  na problemy z bólami mięśni powstałymi nagle w wyniku kontuzji. Dzięki temu, że gorczyca delikatnie podrażnia skórę, stymuluje ona nasz układ krążenie dzięki czemu pomaga nam zniwelować ból.

 

[mpp_inline id=”55194″]

Takie okłady stosowane również były w celu poluźnienia flegmy w przypadku nieżytu dróg oddechowych. W tym celu gorczycę miesza się w octem najlepiej jabłkowym i bułką tartą. Gorczycę najpierw dobrze rozdrabniamy w moździerzu lub młynku na proszek, następnie mieszamy z pozostałymi składnikami aby uzyskać gęstą papkę starając się zachować proporcję 1 części gorczycy i 2 części bułki tartej. Gotową papkę rozprowadza się na gazie lub tetrowej pieluszce, a następnie przykłada w bolące miejsce. Materiał ma zadanie trochę ograniczyć podrażnienie skóry, a równocześnie pozwolić działać gorczycy. Należy pamiętać, aby nigdy nie kłaść okładu bezpośrednio na skórę.

Taki okład pozostawiamy na co najmniej 1 minutę (choć niektóre źródła mówią nawet o 10) a następnie ściągamy kiedy skóra zaczyna się czerwienić, skóra po nim może być podrażniona, dlatego warto natrzeć ją olejem sezamowym który również ma działanie rozgrzewające. Obserwujmy swoje ciało, gorczyca może poważnie podrażnić skórę dlatego należy być ostrożnym z jej użyciem. Dodatkowo nie zaleca się jej używania kobietom w ciąży, karmiącym lub mającym problemy z żylakami.

 

gorczyca

[mpp_inline id=”55194″]

Na pomoc w przeziębieniu

Straszą nas grypą, a w telewizji dziesiątki reklam różnych syropków i witaminek. Szkoda, że nie reklamuje się gorczycy, a dokładniej kąpieli gorczycowych. W naszych zmedykalizowanych czasach nie oszukujmy się, panikujemy, kiedy temperatura naszego ciała wzrasta, wydaje nam się, że jesteśmy śmiertelnie chorzy, że to koniec.

Nic bardziej mylnego, wzrost temperatury, świadczy o tym, że nasz organizm się broni, że walczy i powinno nas to cieszyć. Wiem jak to brzmi w sytuacji, kiedy czujemy się jakby ktoś nas uderzył obuchem nie chcemy walczyć jeszcze z gorączką, przynajmniej tak nam wpojono.

Dlatego nie walczmy, ja zawsze wolę monitorować gorączkę i pilnować jej niż podać tabletkę obniżającą gorączkę, przy której tracę kontrolę, bo nie wiem co się tak naprawdę dzieje, dodatkowo tą ‘niewinną’ tabletką pozbawiamy nasz organizm amunicji.

Wracając do gorczycy, czy słyszeliście o kąpielach gorczycowych?

Elingwood w “The american metria medica therapeutics and pharmacogonosy” (dostępny tutaj ) pisze aby do kąpieli wsypać dwie do trzech łyżek zmielonej gorczycy  na wannę wody, należy jednak nie zapomnieć, aby ochronić oczy przed oparami, najlepiej unieść głowę do góry.  Kąpiemy się, tak długo jak czujemy się dobrze.

Ale to nie koniec.

Gorczycowe kąpiele stóp

David Hoffman w swojej książce Medical Herbalism pisze o tej tradycyjnej terapii używanej w przypadku przeziębień. W około dwóch litrach gorącej wody należy rozpuścić jedną łyżkę zmielonej gorczycy. Taką kąpiel należy powtarzać dwa razy dziennie przez 10 minut.

 

Problemy z górnymi drogami oddechowymi.

 

Gorczyca jest jednym z tych ogólnodostępnych ziół które są pomocne w usuwaniu wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Sporządzamy podobny opatrunek jak w przypadku bólu mięśni i lokujemy go na klatce piersiowej.

Gorczyca jest również świetna w walce z bólem pleców czy reumatyzmem.

Nie od dziś wiadomo o poduszkach gorczycowych (woreczek wypełniony nasionami), które przykłada się do miejsc z bólami reumatycznymi i bolących stawów. Choć tak jak większość zielarzy zauważyła, gorczyca działa lepiej doraźnie.

[mpp_inline id=”55194″]

 

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


3 odpowiedzi na “  Gorczyca – zapomniane panaceum poprzednich pokoleń”

 1. Świetny materiał. Jesteśmy z mężem chorzy więc dzisiaj na pewno będziemy moczyć nogi.
  Pozdrawiam Serdecznie

 2. Też jak byłam młodsza się zastanawiałam dlaczego moja starsza siostra podkłada sobie poduszkę pod nogi….później już wiedziałam. Miała problem z kolanami i polecono jej poduszkę z gorczycą:)
  Później dopiero dowiedziałam się o właściwościach tej rośliny. Teraz stosujemy okłady z gorczycy na bolące miejsca.

 3. Gorczyca jest znana z działania wywołującego miejscowe przekrwienie, powiedziałabym potocznie – rozgrzewająco. Stąd zastosowanie w reumatyzmie, jak Fastplasty ze smokiem :D.
  Gorczyca zawiera też śluzy, więc można zrobić macerat z całych nasion (nie rozdrabniać) lub połknąć nasionka i popić wodą – ułatwia wypróżnianie.

  Za dziecka się zastanawiałam czemu ciocia miała pończochę nylonową wypchaną gorczycą. Pewnie stosowała do okładów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest