Wiele osób ma problem z pleśnią w łazience – wilgoć i ciepło tworzą idealne środowisko do rozwoju pleśni.

O ile z fugami można sobie poradzić dzięki szczoteczce do zębów i paście z sody, o tyle z silikonem przy wannie jest już gorzej. Tutaj często pleśń wżera się w sylikon, dlatego w niektórych przypadkach należy go ściągnąć i nałożyć nowy. Jeśli zostałyśmy zmuszone do takiej decyzji, pamiętajmy, że od teraz ważna jest prewencja, o której wspomnę za chwilkę.

Zaczynamy.

Przede wszystkim musimy zapewnić w łazience dobrą wentylację. Jeśli w łazience nie ma okna, zainstalujmy w wentylacji wywietrznik, który przyspieszy wymianę wilgotnego powietrza.

Jak usunąć pleśń z silikonu raz na zawsze?

Sięgnijmy po ocet. Ocet tworzy środowisko, w którym pleśń nie ma racji bytu. Jest świetny nie tylko w jej usuwaniu, lecz także w prewencji. W wypadku prawdziwej inwazją pleśni używamy octu nierozcieńczonego (warto jednak sprawdzić na niewielkiej powierzchni, jak zachowa się silikon). Zapobiegawczo z kolei wystarczy skorzystać z uniwersalnego sprayu do czyszczenia. (klik)

Potrzebujesz:

sody oczyszczonej

wody utlenionej

pociętego na paski worka na śmieci

Wymieszaj wodę utlenioną z sodą oczyszczoną, pamiętając, że ta mikstura nie nadaje się do przechowywania w szczelnych pojemnikach; należy ją robić na bieżąco. Aby utworzyć pastę do czyszczenia, potrzebujesz 3 łyżek sody oczyszczonej i 3 łyżek wody utlenionej. Pastę nałóż na silikon zainfekowany pleśnią, następnie przyklej do pasty pasek worka i pozostaw na noc. Kolejnego dnia zmyj pastę szczoteczką.

Prewencja

 

Jak wspomniałam, aby zapobiegać powstawaniu pleśni, po skorzystaniu z łazienki przetrzyjmy silikon i spryskajmy uniwersalnym środkiem do czyszczenia. Jeśli nie lubisz zapachu octu, możesz użyć olejku z drzewa herbacianego.

Potrzebujesz:

1 szklanki wodę

10 kropel olejku z drzewa herbacianego lub goździkowego

Do butelki z atomizerem wlej wodę i dodaj olejku. Spryskaj silikon. Pamiętaj, aby przed użyciem wstrząsnąć miksturę. Przed pierwszym zastosowaniem sprawdź, czy silikon nie jest zbyt wrażliwy na działanie olejku eterycznego.

Ewa Kozioł
Kobieta która kocha naturę oraz prostotę, swoją wizją zaraziła setki tysięcy czytelników którzy korzystają z rad jakie odnajdują w jej książkach, czy wystąpieniach telewizyjnych bądź też radiowych. Dzięki czemu mamy prawdziwie czyste domy kosmetyki bez toksyn i domy z pachnące ziołami.
Ewa Kozioł on FacebookEwa Kozioł on GoogleEwa Kozioł on Pinterest

Chcesz zadbać o ciążę i dziecko natrualnie?

Zapisz się do biuletynu, w których dowiesz się jak krok po kroku zadbać o siebie i maleństwo w harmonii z naturą.

 

 

 

You have Successfully Subscribed!

Zacznij od dziś sprzątać bez toksyn z darmowym ebookiem

Twój email jest bezpieczny i zawsze możesz go usunąć z listy.

You have Successfully Subscribed!