Kiedy już wiesz, że nie chcesz używać w domu komercyjnej chemii, i kiedy zaczynasz swoje eksperymenty z domowymi środkami do sprzątania, to zaczynasz rozumieć, dlaczego tak wiele osób sprząta w ten sposób. Nie dość, że nie niszczymy zdrowia swojego i bliskich, to mamy czysty dom i ogromną frajdę z robienia domowych płynów i sprayów. Radość ta wzrasta wtedy, gdy odkrywamy, że to my, a nie producenci, możemy skomponować zapach, który będzie się unosić w naszym domu. W zależności od naszych preferencji może to być lawenda z pomarańczą albo orzeźwiające połączenie mięty, cytryny i rozmarynu. Co więcej, kiedy do naszych drzwi zapuka sezon chorobowy i w domu wszyscy będą kichać i prychać, to z pomocą może nam przyjść np. olejek eukaliptusowy, który nie tylko odkazi blat w naszym domu, ale też odetka nos i oczyści powietrze.
Czym są olejki eteryczne?
To lotne związki, które odnajdziemy w nasionach, kwiatach, korze czy łodygach roślin. Można je pozyskać głównie za pomocą destylacji. Im „czystszy” olejek, tym większa jest jego siła.
Olejki eteryczne towarzyszą człowiekowi od pokoleń. Kiedy zaczniesz sprzątać w sposób bezpieczny, zrozumiesz, że to olejkami eterycznymi można zastąpić proponowane przez producentów toksyczne substancje chemiczne nazywane „perfumami”.
[thrive_leads id=’49839′]
Czy do ekosprzątania potrzebujesz olejków z najwyższej półki?
Oczywiście, że nie. Te, które odnajdziesz w sklepie zielarskim, na zielonym zagonku, a często nawet w aptece, i które posiadają atest PZH, będą nadawać się do sprzątania. Olejki eteryczne dostępne w sprzedaży często są rozpuszczane [rozcieńczane?] – bardziej niż powinny – za pomocą naturalnych tłuszczów, takich jak olej z pestek winogron czy olej bawełniany. Robi się to oczywiście po to, by obniżyć cenę buteleczki. Ten „zabieg marketingowy” producentów sprawia, że w naszych domach lądują słabsze w działaniu olejki. Dlatego często musimy użyć nieco więcej olejku, by stworzyć np. domowe mleczko do czyszczenia.
Środki bezpieczeństwa
Nawet robiąc domowe środki do sprzątania, trzeba zachować ostrożność. Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek cynamonowy czy oregano, mogą bardzo silnie podrażnić skórę. W związku z tym warto wiedzieć, że jeśli przez przypadek wylejemy olejek eteryczny na wrażliwą skórę lub do oczu, to nigdy nie zmywamy go wodą, a tłuszczem. Pamiętaj, że olejki eteryczne to substancje, które mogą zaostrzyć objawy alergii, jeśli jesteśmy np. uczuleni na lawendę. Uwaga! Kobiety w ciąży nie powinny stosować olejków wymienionych poniżej. Ponadto należy pamiętać, by zawsze używać minimalnej ilości, nawet tych bezpiecznych, olejków eterycznych. Według najbardziej znanej aromaterapeutki Susan Worwood do olejków które unikamy należą:
olejek bazyliowy, cedrowy, cynamonowy, cyprysowy, goździkowy, hyzopowy, jałowcowy, jaśminowy, kamforowy, olejek z kopru włoskiego, olejek majerankowy, miętowy, mirrowy, pietruszkowy, rozmarynowy, sosnowy, olejek z szałwii lawendowej, olejek szałwiowy, olejek z trawy cytrynowej, olejek tujowy, tymiankowy i wrotyczowy.
Jak możesz już teraz zacząć używać olejków eterycznych?
Na początku dowiedz się jak działają olejki:
Anyżowy – pomaga w walce z infekcjami
Cytrynowy – odpręża i pomaga walczyć z tłustymi plamami
Drzewa herbacianego – ma silne działanie odkażające, antybakteryjne i antygrzybicze
Eukaliptusowy – pomaga w problemach z górnymi drogami oddechowymi i usuwa tłuszcz
Geraniowy – odstrasza owady i pomaga w walce z infekcjami wirusowymi
Lawendowy – relaksuje, uspokaja i łagodzi napięcie
[thrive_leads id=’49839′]
Poznaj 5 dziecinnie prostych sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych
1 . Aby w łazience pięknie pachniało, wystarczy wnętrze rolki papieru toaletowego zwilżyć kilkoma kroplami olejku lawendowego.
2. Możesz dodać olejku eterycznego na filtr odkurzacza, dzięki czemu podczas sprzątania będzie unosić się piękny zapach
3. Podczas składania ręczników każdy skrapiam kroplą olejku lawendowego, dzięki czemu cudownie pachną.
4. Zamiast toksycznej choineczki zapachowej do samochodu skrop ciemną wycieraczkę 3 kroplami olejku pomarańczowego i 1 kroplą olejku lawendowego.
5. Rozpuść 1/2 szklanki płatków mydlanych (lub startego mydła) w 1/2 szklance wrzątku, odczekaj jak wszystko ostygnie i dodaj 5 kropli różanego olejku eterycznego, następnie wszystko przelej do pojemnika na mydło w płynie.
12 odpowiedzi na “Olejki eteryczne jak używać ich w domu?”
Olejki powinny wejść nam w nawyk tak w domu, jak i w pracy. Są rewelacyjnym sposobem na poprawianie nastroju, motywowanie do działania, dodawanie energii. Wystarczy kominek lub dyfuzor i jakość życia lub pracy wzrasta momentalnie. Lawenda, geranium, mandarynka, anyż, goździk – to moje must have 🙂
a ja korzystam w olejków po prostu do zmiany nastoju, ale polecam jak przychodzą goście, świetne wrażenie robi, ja dodaje do mojego nawilżacza powietrza (bo w moim można – oskar stadler) i jest zapach w całym domu
Polecam środek ASG firmy Spranda oparty o olejek z drzewa herbacianego i tymol doskonały niemiecki dezynfekant przeznaczony do usuwania pleśni.
Droga Ewo, czy stosujesz swoim dzieciom olejki bezpośrednio na ciało np. eukaliptusowy, lawendowy? Smarujesz klatkę piersiową podczas przeziębienia, leczysz wysypkę? Proszę o Twoją opinię i radę w tej wątpliwości!
Powiem jak ja robię, jeśli mam smarować olejek na skórę, to rozcieńczam go innym olejem. ale często np na katar kilka kropel olejku sosnowego czy eukaliptusowego wylewam na chusteczkę i kładę obok albo za poduszką.
Witam. Chce podzielic sie swoim spostrzezeniem. Ok 2 lata porzucilam chemie do sprzatania oraz wiekszosc kosmetykow. Jakos zycia podniosla sie, przestalam chorowac. Pojawila sie jednak ogromna nadwrazliwosc na zapach chemikaliow. Kilka miesiecy temu zapach dezodorantu spowodowal zapalenie tchawicy, a ostatnio zapach samochodowego odswiezacza spowodowal atak kaszlu, podraznienie gardla oraz katat. Choruje wiec nadal tak sani tylko z innego powodu. Czy Wy tez tak macie?
Tak, mnie dusza dezodoranty, którymi dziewczyny spryskują się w szatni, wszelkie płyny do kibelków, perfumy. Zastanawiam się tylko czy to nie leży w naszej psychice? Sama strasznie się nakręciłam, bo chemia to straszne zło, moje otoczenie twierdzi że przesadzam, pewnie mają racje. Wydaje mi się, że tak bardzo chcę tego unikać, że mój organizm mi uwierzył 😉 i broni się np kaszlem przed wszelkimi chemicznymi zapachami.
Pani Ewo.Czy kobiety w ciąży i karmiące mogą używać olejków eterycznych?
Olejki eteryczne jak ja je uwielbiam. Najczęściej stosuję lawendowy, bo potrzebuję często uspokoić się i odprężyć. Dodatkowo muzyka uspokajająca w tle i jestem z 7 niebie.
Olejki eteryczne? Nigdy nie stosowałem, lecz zacznę. Chciałbym wiedziec nieco więcej więc rozejrzę sie po blogu.
Wpis ciekawy i przekonujący.
Cudownie, daj znać Grzegorzu jak Ci idzie
Dzień dobry,
Czy ciąg olejków wymienionych w akapicie Środki bezpieczeństwa jako najbezpieczniejsze olejki (olejek bazyliowy itd.) to również olejki zakazane dla ciężarnych? Tak by wynikało ze zdania „Uwaga! Kobiety w ciąży nie powinny stosować olejków wymienionych poniżej.”, ale wydaje mi się lekko podejrzane, że najbezpieczniejsze = zakazane dla kobiet w ciąży. Proszę o wyjaśnienie, dziękuję 🙂