[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.0.47″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.0.48″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ parallax=”off” parallax_method=”on”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.0.74″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]
Zmywarka może być oszczędna i ekonomiczna, choć producenci środków chemicznych do zmywarek nie chcą abyśmy o tym wiedzieli.
Wszystkim konsumentom wydaje się, że wspomniane tabletki są rzeczą niezbędną, jeśli chcemy skutecznie umyj naczynia. Nic bardziej mylnego. Nie mając w domu drogeryjnej chemii, jestem osobą przeczuloną na jej punkcie co oznacza, że bardziej niż przeciętny Kowalski czuję ohydny zapach proszków do prania na moich ubraniach, czy płynów do mycia naczyń w moim posiłku. W każdym domu, w którym byłam i gdzie naczynia były myte w zmywarce czułam na szklankach czy talerzach „wspaniałe” perfumy. Dlatego warto wiedzieć co tak naprawdę konsumujesz, ponieważ niemożliwe jest, aby wszystko zostało idealnie wypukane z każdego talerza, sztućca czy szklanki. Środki te przede wszystkim zawierają fosforany, które mają za zadanie zmiękczyć wodę w zmywarce, aby pozostałe detergenty lepiej działały, a na szkle nie pojawiał się osad.
.
Czy chcesz wyeliminować zbędną i toksyczną chemię ze swojego domu? W takim razie przyda Ci się w darmowa publikacja „Mniej Toksyczny Dom”, jaką stworzyłam dla Ciebie.
Fosforany są jednym z głównych chemikaliów, które zanieczyszczają wody na naszej planecie, poprzez wzmaganie rozrostu alg oraz innych roślin ograniczając przez to ilość tlenu w wodzie, co prowadzi do śmierci organizmów wodnych. Paradoksalnie fosforany zostały usunięte z wielu proszków do prania, jednak wciąż są obecne w detergentach używanych do mycia naczyń w zmywarkach. Jednak kogo to obchodzi? Później mamy jeszcze polikarboksylany – w wielkim skrócie to samo, co fosforany tylko pod inną nazwą. Polikarboksylany wytwarzane z ropy naftowej, oznacza to, że nie są one biodegradowalne. Co więcej mają one na celu uzupełnić mniejszą ilość fosforanów, problem z tym składnikiem polega na tym, że nie jest on dostatecznie przetestowany pod względem wpływu na środowisko oraz nasz organizm. A na koniec perfumy, dla tych którzy nie wiedzą, to w nich producenci ukrywają dziesiątki nieprzebadanych chemikaliów, które powstają głównie na bazie ropy naftowej i innych toksyn posiadających właściwości rakotwórcze. Wywołują zaburzenia centralnego układu nerwowego i reakcje alergiczne. Dodatkowo, większość środków chemicznych używanych w perfumach otrzymywana jest z benzenu, jednej z najbardziej rakotwórczych substancji znanej ludzkości (Pitts, 2008).
Nadal chcesz konsumować te składniki z każdym posiłkiem i podawać ‘lśniące i pachnące’ talerze swoim dzieciom? Ja wolę alternatywne rozwiązanie. Powiem wam, co zrobić, aby mycie naczyń w zmywarce było oszczędne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Powiem Ci, jak zrobić naturalne tabletki do zmywarki.
Często zapominamy o tym, że środki chemiczne użyte podczas mycia naczyń musza być bardzo dobrze wypłukane, dlatego często zamiast w kanalizacji lądują one w nas.
Mój przpeis na naturalne tabletki do zmywarki
Czego potrzebujesz:
- 4 szklanki sody kalcynowanej
- 1 szklanka nadwęglanu sodu
- 1 szklanka boraksu (opcjonalnie do zmiękczenia twardej wody)
- 1/2 szklanki soli kuchennej NIEJODOWANEJ (jeśli nie używasz soli do zmywarki, ja używam zwykłej soli kuchennej do podajnika)
- 1 szklanki kwasku cytrynowego
- 15 kropli olejku cytrynowego
- 15 kropli olejku miętowego
Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki w dużej misce.
Użycie:
1 kopiastą łyżkę domowego detergentu dodaj na jedno mycie w zmywarce. Proszek wystarczy rozsypać na dnie zmywarki przed uruchomieniem cyklu.
Przechowywanie:
Proszek należy przechowywać szczelnie zakręcony i nie wystawiony na działanie promieni słonecznych, gdyż zawiera olejki eteryczne.
Czy chcesz wyeliminować zbędną i toksyczną chemię ze swojego domu? W takim razie przyda Ci się w darmowa publikacja „Mniej Toksyczny Dom”, jaką stworzyłam dla Ciebie.
ZIELONA RADA:
W Polsce większość z nas ma bardzo twardą wodę, która pozostawia na naczyniach biały nalot, dlatego warto użyć płynu nabłyszczającego. Zrobisz go w 10 sekund – do podajnika dodaj octu spirytusowego i dwie krople olejku cytrynowego.
(fragment książki „Naturalnie czysty dom”)
[thrive_leads id=’50852′]
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
121 odpowiedzi na “Naturalne tabletki do zmywarki”
Droga Ewo, dojrzewałam dłuższy czas do rezygnacji z chemii w domu, czytałam co piszesz i czytałam, chciałam ale jakoś mnie to przerastało. 1 stycznia 2021 pomyślałam, to będzie moje postanowienie na nowy rok… No i stało się. Mam szare mydło, konkretny zapas, zrobiłam sobie proszek do zmywarki z twojego przepisu, z ciekawością i lekką obawą otwierałam pierwsze zmywanie proszkiem ale DAŁ RADĘ !! Naczynia czyste, nic na nich nie zostaje, nie śmierdzą chemią, nie ma tego poślizgu na nich, jestem bardzo zadowolona. !! Dziękuję Ci że podzieliłaś się ze mną doświadczeniem !!
PO ZASTOSOWANIU SIĘ DO PORADY. Zmywarka w każdym normalnym cyklu zmywania pierw płucze naczynia z resztek jedzenia, wylewa wodę, nalewa świeżej, uwalnia tabletkę, myje, później płucze, wylewa i suszy. WYCHODZI NA TO ŻE, po wsypaniu na dno proszku lub wrzuceniu tabletki przed uruchomieniem na dno zmarnuje go i tyle, bo zostanie wypłukany w pierwszym cyklu. Czy autor tekstu zauważył ostatnio syf na naczyniach?
wyrosła kwasek cytrynowy mieszamy w tym przepisie ze wszystkimi zasadami ? czy dodajemy to tylko do pojemnika z nablyszczanjwm?
To ostatecznie jak jest z tym boraksem, mozna w ciąży tego używać bezpiecznie?
witam, zastosowałam ocet jako nabłyszczacz i niestety naczynia zrobiły się mlecznobiałe, nie mogę ich żadnym sposobem doczyścić. Czy ktoś wie, jak się pozbyć tego nalotu?
A czy nie prościej najpierw zbadać twardość wody? Zbyt miękka woda powoduje zostawianie osady zwłaszcza na szkle, przez co nawet najlepsze domowe sposoby mogą zawieść. A lepiej zapobiegać niż kombinować.
Tak jak napisałam – wodę mam bardzo miękką. Jaka zatem jest Pana rada? Jak zapobiec osadowi (skoro zapobiegać lepiej niż kombinować)? Czy chodzi o to, że bez względu co zastosuję to osad będzie?:-) (zakładając, że nie stosuję chemii?)
skoro ma Pani wodę miękką to nie potrzeba tyle środków do mycia i nabłyszczania. W zwykłej twardej wodzie one się zużywają na zmiękczenie wody. Osad robi się bo za dużo tego jest
Czy komuś udało się zmodyfikować przepis z książki tak, żeby na naczyniach nie pozostawał biały nalot? W książce jest rada, żeby dodać octu spirytusowego i dwie krople olejku cytrynowego – ile tego octu? Do pojemnika na nabłyszczacz? Mam wodę bardzo miękką, proszek sypię, albo na dno zmywarki (zostają na nim pozostałości po skończonym cyklu), albo do pojemnika na tabletki (w obu wersjach ta sama ilość proszku) – i efekt ten sam, czyli słaby :/. Z góry dziękuję za sugestie, jak go poprawić.
czy soda musi być kalcynowana? czy „zwykła” spożywcza też się sprawdzi?
Proszek działa. Naczynia z normalnymi zabrudzeniami umyte bez zaciekow itp. Wszystko ok. Stosuje sól do zmywarek i puki co płyn nablyszczajacy. Jak mi się skończy płyn będę lał ocet albo więcej kwasku zobaczę z soli do zmywarek nie zrezygnuje bo to w sumie nie jakaś chemia straszna cena też żadna. A jak ma mi się zepsuć zmywarka to nie warto. A i program 2:15 w temp 45-65* zawsze na tym programie pralem efekt z tabletkami czy z domowym proszkiem jest ten sam. Więc polecam i dziękuję za przepis pozdrawiam.
sól do zmywarek to praktycznie jedynie sól kuchenna. Szkoda przepłacać za desykowaną do zmywarek. Nawet na wykopie jest o tym temat
Dzień dobry. Jest napisane jak zrobić domowe tabletki do zmywarki, a powstaje… proszek do zmywarki. Czego ja nie rozumiem?
Czy jak włożę go w foremki, to mi zaschnie i stworzy tabletki?
Witam. Czy sól wymieszać razem z boraksem i soda czy wsypac do dozownika na sól? U mnie tez biale szklanki..co jest powodem. Dziekuje za odpowiedz
Czy ten przepis nalezy zmodyfikować jeśli w domu mam stację zmiękczania i uzdatniania wody? Moja woda jest miękka
A czy ocet spirytusowy można wlać do podajnika na płyn nabłyszczający, czy razem z proszkiem?
Ewo napisz proszę czy używałaś tych tabletek będąc w ciąży, bo mam dylemat. Czy używać komercyjnych tabletek czy jednak zaryzykować z tym boraksem.
Jestem w ciąży i używam boraksu w proszku do prania. Tutaj też bym użyła ale akurat znalazłam inny przepis, bo walczę z niedomytymi naczyniami.
W ciąży powinna Pani unikać boraksu bo może mieć wpływ na płód.
U mnie proszek ten niestety się nie sprawdził gdyż nie domywa np. garnków, które nie są przypalone są po zupie. One owszem myją ale tylko lekko zabrudzone naczynia.
Małgosiu dziękuję za komentarz, ja garnki zawsze namaczałam, ale może dodać więcej np. soli na próbę do zmywarki i to zadziała ?
U mnie proszek sprawdza się nawet lepiej niż niektóre „markowe” tabletki pod względem mycia otłuszczonych czy przyschniętych naczyń. Jedyne co to ten „octowy nabłyszczacz” nie spełnia swojej roli – przezroczyste naczynia nie wyglądają zbyt dobrze – muszę jeszcze poeksperymentować z dozownikiem :/
czemu autorka przepisu nie odpowiada na uwagi czytelnikow?
też mam kłopot z osadem, jestem w ciąży i właśnie wyczytałam że boraks może mi zaszkodzić. Zaufałam Pani Ewie a widzę teraz po komentarzach że jest wiele wątpliwości, których autorka nie rozwiewa:/
Aneta, zapytaj lekarza a nie po internetach szukasz, karmiąc się opiniami amatorów – każdy organizm jest inny.
tylko głupi tzw. lekarz może coś takiego powiedzieć o boraksie. No bo rzecz jasna boraks niestety zapobiega tylu chorobom, że połowa tych tzw. lekarzy byłaby bezrobotna. Gdyby nasza ziemia miała wystarczającą ilość boru, nie trzeba by suplementować się boraksem a wystarczyłoby spożywać płody ziemi.
Odpowiada ale tylko na te pochlebne…
Witam zrobiłam proszek wg przepisu. Na szklankach pozostają białe smugi mimo że ocet jest w podajniku. Chcę dopytać czy sól mieszam z pozostałymi składnikami czy dodaje osobno do podajnika na sól? Dziękuję za odpowiedź.
Czy ten przepis uda się bez boraksu? Jestem w ciąży i wolałabym go nie używać.
Boraks nic nie przeszkadza na takich talerzach mogą bo pozostać śladowe ilości. Szkodliwy jest przy dużych dawkach zresztą tak samo jak zwykła sól kuchenna
Boraks w żadnym razie nie jest środkiem ekologicznym.
Wg europejskiej klasyfikacji niebezpiecznych substancji chemicznych ma oznaczenie T czyli toksyczny. Jest toksyczny dla organizmów w łonie matki.
he he he .. boraks tak naprawdę nie jest trujący 😉 wszystko zależy od dawki tez…
Przepis w książce „Wyrzuć chemię z domu” na cytrynowy proszek do zmywarki troszkę różni się od tego podanego powyżej. Który faktycznie lepiej stosować? Dodatkowo w książce brakuje mi też informacji o jaki nadwęglan chodzi? Sodu? Pozdrawiam sedrecznie
Witam
korzystam ze sprawdzonych przepisów, zrobiłam proszę do zmywania,jest ok. i mniej chemii w domu,
za radą Pani Ewy podłogi myje woda gorąca z octem też się sprawdza.
Jest duża oszczędność,ocet kosztuje grosze.
Ważne aby nasze dzieci chłonęły od nas dobre nawyki.
Dziękuję za rady
Polecam
Iza P.
Izo ogromnie się cieszę, że u Ciebie sprawdzają się zagonkowe przepisy, masz rację odnośnie dzieci, kto będzie dla nich lepszym przykładem niż my sami?
Proszku nie należy wsypywać na dno zmywarki bo po uruchomieniu jej najpierw zmywarka płucze naczynia i wyrzuca najgrubsze zanieczyszczenia a z nimi ten właśnie wsypany proszek . Potem pobiera nową wodę i tylko nią w tym przypadku myje.Trzeba wsypywać proszek do podajnika który otwiera się w odpowiednim momencie
Cholera wie czy Twoje pomysły są coś warte. Czy masz wykształcenie chemiczne? Rady takich blogerek też mogą być szkodliwe. Ja tam wolę używać jednak sprawdzonych środków do zmywarek, a naczynia przed użyciem płuczę.
Witam Pani Agnieszko, czy żeby kroić cebulę należy mieć wykształcenie kucharskie, bądź też aby wychowywać dzieci należy być wykształconym pedagogiem? Fakt każdy może robić różne rzeczy po swojemu, jednak w wielu wypadkach praktyka stosowania często wystarcza. To jest Pani zdrowie i Pani życie, dlatego do zmywania wsypuje sobie Pani co chce. Pozdrawiam serdecznie, Ewa Kozioł
A po co je płuczesz? Trzeba ściągnąć pozostałości z naczyń i sztućców ręcznikiem papierowym i wszystko. Można ostatecznie najpierw włączyć program płuczący samą wodą. Przecież jeśli każde naczynie płuczesz osobno pod kranem to ile Ty kobieto wody zużyjesz? Zmywarka jest po to aby zaoszczędzić wodę (m. in)
W Niemczech sprzedaż boraksu jest zabroniona. Czy mogę pominąć ten krok? 🙁
mi domywa zawsze i wszystko (nie plucze uprzednio naczyń)
jestem bardzo zadowolona. zawsze używam programu z praniem wstępnym, mam dwie komory na proszek; do prania wstępnego biore lyzeczke do komory glownej używam dwóch lyzeczek.
Ja też zrobiłam proszek i mam całe naczynia białe, niedomyte – co zrobiłam źle?
Zrobiłem ten proszek i niestety naczynia w większości niedomyte 🙁
Czy wsypanie proszku do komory jest wystarczające? Większość programów zmywarki zaczyna się od wstępnego płukania – czy nie wypłucze ono środka ze zmywarki? Chyba, że następnie ta woda wykorzystywana jest do dalszego zmywania – nie znam dokładnie mechanizmu działania? Czy nie lepiej wsypać proszek tam, gdzie wkłada się tabletkę?
Oczywiście, że tak należy. Mam zmywarkę mini i najpierw gdy nie było odpowiednio małych tabletek stosowałam proszek do zmywarek dostępny w handlu.
Czy zamiast sklepowej soli do zmywarki można włożyć zwykłą sól kuchenną?
Tak. Ja sypię warzoną sól 60 gr za kg. Używam zamiast SPECJALNEJ gdzie kg jest za 4 pln. Sypię do podajnika.
Mam książkę „naturalnie czysty dom”, zawarty w niej przepis na proszek do zmywarki jest inny niż przedstawiany powyżej. Którego przepisu się trzymać?
Sugeruję trochę doczytać i zdobyć nieco chemicznej wiedzy nim autor zacznie wypisywać takie alarmujące, acz niekoniecznie prawdziwe informacje.
Jestem po pierwszym eko-myciu. Rewelacja. Wszystko czyste i bez zacieków. Bardzo, bardzo dziękuję za argumenty, dzięki którym się odważyłam.
BŁĄD 🙁 mój wpis powiniem się zaczynać od słów :
Wszystkim którzy zdecydowali się NIE używać soli ochronnej
Wszystkim którzy zdecydowali się używać soli ochronnej ( czyli czystego NaCl ) pragnę poinformować, że właśnie są na drodze do zniszczenia lub już zniszczyli złoże żywicy jonowymiennej w swojej zmywarce.
Solanka powstała w specjalnym zbiorniku w zmywarce, obmywa złoże żywicy jonowymiennej w celu jej regeneracji, nie obmywane złoże ulega zniszczeniu i przestaje wymieniać jony nierozpuszczalne na rozpuszczalne. Mówiąc prosto – zmiękczanie wody szlag trafia …
Co do domowych „detergentów” to w przypływie rozpaczy (skończyły się tabletki) do pojemniczka na proszek wsypałem samą sodę i też się jakoś umyło.
Jednak nie polecam rezygnowania z soli ochronnej, ani sypania do zbiornika na sól soli kuchennej.
Co do środków myjących i nabłyszczających, myślę że ani soda, ani ocet, ani kwas cytrynowy zmywarce nie zaszkodzą, jednak przestrzegam przed wyeliminowaniem soli ochronnej ! Ona powinna być używana i sypana tam gdzie przewidział to producent !
Pozdrawiam
Artur
sól ekologiczna też jest do nabycia…
a sypię warzoną sól 60 gr za kg. Używam zamiast SPECJALNEJ gdzie kg jest za 4 pln. Sypię do podajnika.
Jeśli komuś się nie sprawdzi ta mieszanka w zmywarce to można ją użyć do czyszczenia np. zlewu czy wanny, bardzo dobrze działa.
Czy można pominąć użycie olejków eterycznych? Nie mam ich teraz a chciałabym przetestować już zmywanie.
Ja mam prostszy przepis który stosuję od pół roku: do pojemniczka przeznaczonego na tabletke czy proszek w zmywarce wsypuję: 3 łyzeczki sody oczyszczonej, 1 płaską kwasku cytrynowego można jeszcze 1 łyzeczkę soli, ja stosuje normalną sól do zmywarek. I działa 🙂
Hmm.. Szkoda tylko ze ten boraks działa negatywnie na plodnosc. Szczególnie gdy stosuje sie Jego do mycia naczyń z których jedza dzieci. Bo efekty negatywne działania tego srodka wychodzs po katach 🙁
Bzdury i herezje, boraks jest wypłukiwany podczas mycia i nie zagraża zdrowiu a do tego ma toksyczność mniejszą niż SÓL KUCHENNA! Proszę nie wypisywać głupot nie mając podstawowej wiedzy.
od tygodnia używam do zmywarki cytrynowego proszku. Niestety proszek nie domywa białka z jajek z talerzy, rownież osadów po duszonym mięsie w garnkach (czyli chyba rowniez białka), Pani Ewo jakaś sugestia?
Uzywam soli do zmywarek, octu jako nabłyszczacza.
Witam,
U mnie też coś poszło nie tak. Mam bardzo twardą wodę, więc zrobiłam proszek wg. drugiego przepisu. Wszystkie naczynia mają biały osad, a do tego są tłuste.
A jakby dodać boraksu II przepisu?
Zamiast nabłyszczacza użyłam ocet.
Proszę o pomoc, bo tak się kurcze napaliłam na te tabletki bez „dodatków”. 🙂
Witaj Agnieszko, zacznijmy od poczatku sprawdź czy twój filtr nie jest zapchany oraz dysze zmywarki również. Drugą sprawą jest nie zapominanie o occie. Czyli do szklanki wlej go do połowy i postaw ją na skraju górnej półki na szklanki. Kolejną rzeczą jest upewnienie się czy faktycznie zmywark podgrzewa wodę. Ja właśnie wyjęłam naczynia i poza bardzo delikatnymi kropeczkami są błyszczace muszę chyba zmniejszyć ilość sody w przepisie, albo wsypywać proszku mniej. Nie poddawaj się Ewa
Ewo dziękuje za odpowiedz, ale ja to chyba jakoś cieżko „łapiąca jestem. 😉 Tak sobie myśle – jak postawię ocet na górnej półce, a dysze są pod nią to jakim cudem on się przedostanie do zmywarki? Czy chodzi o to, żeby w trakcie mycia szklanka przepełniła sie wodą i takim sposobem zawartość przelała się do zmywarki? I chyba sama sobie odpowiedziałam na pytanie, prawda? 🙂
Pozdrawiam.
Agnieszko prZed chwilą odpiwedziałam na komentarz powyrzej dotyczący tego samego problemu jeśli możesz przeczytaj go. Posdrawiam serdecznie Ewa
pani Ewo proszę o pomoc. zrobiłam proszek do zmywarki wg pierwszego przepisu „wyprałam” garnki i na szklankach i talerzach biały osad (tak jakby proszek się do końca nie wypłukiwał), później dodałam więcej soli bo chyba w sumie 1,5 szklanki, wlałam do podajnika z nabłyszczacza tak jak w przepisie octu i 2 krople ol cytrynowego, dalej osad. później dodałam jeszcze do powyższego pół szklanki octu na górną półke i włączyłam 65*C w zmywarce (wczesniej włączałamn tryb eko) i musze powiedzieć że już lepiej bo talerze się wypłukały, kubki się błyszczą natomiast na niektórych szklankach dalej jest biały nalot… ratunku co ja robię źle? 🙁
pozdrawiam Aga
Agniszko ustaw szklankę wypełnioną do połowy octem na górnej półce ewentualnie dodaj mniej sody lub w ogóle proszku. Ja swoje myję na godzinnym programie by było szybciej. Przeczytaj jeszcze komentarze powyżej tam miał ktoś podobny problem. Przerestuj to co tam odpisałam ściskam Ewa
Udało się 🙂 jeszcze raz wszystko poustawiałam (w sensie dozowanie soli, nabłyszczacza i twardość ), dałam troszkę mniej proszku i tak 3/4 szklanki octu i jeszcze plasterek cytryny (bo gdzieś też wyczytałam że nabłyszcza) i wszystko pięknie 🙂 tylko na 2-3 talerzach kropeczki. Muszę powiedzieć że szklanki są lepiej umyte niż po tabletkach których używałam 🙂
Dziękuje Ewo 🙂
Kurczę a ja już zaliczyłam 3 porażki w praniu, cały czas mam niedomyte i z białym osadem, ale się nie poddam. Kombinuję ze składem, ale nic z tego nie wychodzi. Czwarte zmywanie się kończy, aż się boję zmywarkę otwierać. Mam nadzieję, że jakoś mi się uda znaleźć przyczynę niedomytych naczyń i tego paskudnego białego osadu. Spróbuje jeszcze zmńiejszyc ilośc proszku, ale nie wiem czy to coś da, skoro osad na szklankach po kawie czy herbacie zostaje, a zmywarka (filtry itd) są czyste. Coś wykombinuję. 🙂
Sypanie proszku na dno zmywarki nie jest dobrym pomysłem bo zmywarki przeważnie wstępnie płuczą naczynia i wypompowują wodę. Więc proszek należy wsypać do pojemniczka który jest na to przeznaczony bo w przeciwnym wypadku właściwe mycie odbędzie się samą wodą.
Witam, mam zamiar zakupić kilka składników do wyprodukowania w/w kostek.
Padło pytanie w sklepie chemicznym… czy mają być to środki o czystości laboratoryjnej czy też te z podstawowymi parametrami? Różnice w cenie są bardzo duże!
Pytam bo w przypadku zmywania część produktu zostaje na zmywanych naczyniach a później jest wchłaniana przez organizm ..
Na rynku są dostępne specjalne proszki/płyny do czyszczenia zmywarki, oczywiście okropna chemia. Chciałam w związku z tym zapytać Cię Ewo czy Ty przeprowadzasz mycie swojej zmywarki (takie mycie na pusto jak w opisywałaś w książce odnośnie pralki), a jeśli tak to czego używasz? Można zastosować opisany wyżej proszek czy coś mocniejszego? A temperatura, najwyższa?
Pozdrawiam
Witaj Katko, powiem tak sama nie miałam jeszcze okazji myć tak naprawdę zmywarki, dbam o jej czystość pilnując filtra, wydaje mi się, że gorąca woda w zupełności wystarczy zwłaszcza jeśli używasz chemii nie komercyjnej, ewentualnie tak jak w przypadku pralki, 1 szklanka octu na mycie ( zbyt dużo octu może wypatrzyć uszczelki, więc jest to zabieg raz na jakiś czas, choć uszczelki bardzo łatwo wymienić) Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Wypaczyć. Wypaczyć nie wypatrzyć ocet raczej nie patrzy na zmywarke ;).
Ale ogólnie blog super :).
Pani Ewuniu 🙂 rewelacja to zmywanie !!!! wszystko blyszczy i bez chemii !:) kolejna noc spedzona na blogu ……. uzalezniona juz od niego jestem 😉
Moniko bardzo się cieszę:) Ściskam Ewa
Mam bardzo bardzo twarda wodę. Czy przy tym zestawie można używać dodatkowo soli próżniowej NaCl25 ? W instrukcji obsługi zmywarki jest zalecane jej stosowanie i jest przeznaczony do tego osobny zbiornik
Witaj Beato, zrobiłam update do wpisu, jest dodatkowy przepis do bardzo twardej wody, w którym właśnie jest większa proporcja soli. Ściskam Ewa
Niestety, u mnie środek na razie średnio się sprawdza. Największy kłopot ma z osadem od herbaty, zostaje na wszystkich kubkach. Zwiększyłam ilość kwasku cytrynowego, ale nie przyniosło to efektu. Może przez to, że za wcześnie się wypłukuje. Czy u Pani środek naprawdę wszystko elegancko czyści?
Witaj Doroto, tak nie mam z tym problemów, ale postaram się wypaprać szklanki herbatą i zostawić na dłużej aby wyschła zawartość i wtedy dam znać, może trzeba inaczej pokombinować ze składem, Ewa
Witam serdecznie,
Jestem szczęśliwą posiadaczką proszku do zmywarki zakupionego tutaj na Zielonym Zagonku. Niestety u mnie pojawiają się podobne do opisywanych problemów: biały osad na szkle i niedomyty osad po herbacie. Czy udało się coś podziałać w tym temacie? jak można temu zaradzić?
Z góry dziękuję za sugestie i pozdrawiam, Ola
Ktoś coś???? Też Wam zostają po myciu takie osady?
Zastosowanie sody kalcynowanej:
Przemysł szklarski
Soda kalcynowana obok krzemionki, wapnia i innych komponentów stanowi ok. 20% mieszanki wsadu surowcowego przy wytopie szkła. Dwutlenek krzemu jest zasadniczym budulcem szkła, soda kalcynowana- topnikiem, a wapń stabilizatorem nadającym chemiczną trwałość.
Przemysł produkcji środków piorących i czyszczących
Soda kalcynowana razem z innymi związkami sodowymi stanowi ważny aktywny wypełniacz w asortymencie detergentów i środków czyszczących. Jako aktywne wypełniacze zwiększa efekt piorący mydeł i innych powierzchniowo czynnych związków anionowych.
Przemysł chemiczny
W przemyśle chemicznym sodę kalcynowaną stosuje się do wytwarzania nawozów mineralnych (saletry sodowej, supertomasyny), sodowych soli nieorganicznych takich jak np.: fosforanów, chromianów, siarczynów, szkła wodnego, sodowych soli organicznych, a także barwników i pigmentów (np.ultramaryny).
Za pomocą sody regulowana i utrzymywana jest, w wymagających tego procesach chemicznych, odpowiednia wartość ph roztworów. Soda służy jako środek neutralizujący lub strącający metale i niektóre związki chemiczne.
Raczej natura to nie jest.
A sprzedaje to i produkuje głównie CIECH.
Soda kalcynowana to soda oczyszczona która poddana jest procesowi odparowywania, dzięki temu zabiegowi jest silniejsza w swoim działaniu, soda kalcynowana jest produktem naturalnym i może być również pozyskiwana z naturalny źródeł w Turcji czy też Stanach Zjednoczonych lub syntetyczny. Czy to, że środek ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach gospodarki czyni go nienaturalnym? Nie rozumiem logiki?
Ostatnio też próbuję przejść na ekologiczne sprzątanie i na tej stronie znajduje wiele inspiracji za co autorce bloga bardzo dziękuję:) Niestety proszek zrobiony ściśle według powyższego przepisu w mojej zmywarce się nie sprawdził (a próbowałam na róznych programach). Szklanki po kilku myciach są pokryte białym nalotem mimo że dodaję ocet do komory nabłyszczacza i sól.
Czy ktoś jeszcze ma podobne problemy?
Sylwio widocznie masz bardzo twardą wodę, dlatego zwiększ ilość kwasku cytrynowego do 3/4 szklanki i boraksu do 2 szklanek, daj znać jak efekt
Dziękuję za podpowiedź mam nadzieję że modyfikacja zdziała cuda:)Mieszkamy we Wrocku woda wg danych mpwik jest średnio twarda (11 stopni niemieckich).
pozdrawiam,
Mam dokladnie ten sam problem. Mieszkam we Wroclawiu, i niestety zaden z przepisow na proszek do zmywarki (z tej strony, ale takze z portali zagranicznych) sie nie sprawdzil. Woda wg danych jest normalna ale niestety nie udalo sie uzyskac satysfakcjonujacego wyniku (pierwsze mycia „naturalne” byly w miare ok, ale z czasem, jak wymywaly sie pozostalosci po komercyjnych srodkach, bylo tylko gorzej, rysy na szklankach widoczne, bialy osad bardzo trudny do usuniecia recznie i „komercyjnie” w zmywarce, tluszcz… jednym slowem koszmar!)
Bardzo jestem ciekawa Sylwio, czy uda ci sie znalesc mieszanke skuteczna na wroclaw 😉
Kwasek cytrynowy jest otrzymywany głównie przez fermentację cukru za pomocą kultur pleśni Aspergillus niger (tą samą, która powoduje szereg chorób m.in. (tę samą, która w organizmach przyczyni się do powstawania nowotworów złośliwych, artrozy stawów, czy zesztywniającego zapalenie kręgosłupa). Proszę uważać na kwasek cytrynowy.
Madziu ilość kwasku która ląduje w zmywarce jest naprawdę minimalna, co więcej jest wypłukiwana więc powinno być okej
A może nie dodawać wcale boraksu?
Ewelino, można spróbować 🙂
czy ktoś to w ogóle sprawdzał ?..wszystko to jest piękne tylko pozornie…nie tylko zmywarka sie niszczy ale jeszcze osad spowoduje kamień nie do wyczyszczenia….ani octem ani cytryną….zarówno na naczyniach jak i na „wnętrznościach ” zmywarki…..jeśli ktos chce być ekologiczny i „zdrowo” zmywać..to lepiej umyć naczynia w mieszance mąki z solą i zmywać w zmywaku..normalnie zamiast w zmywarce…czysta oszczędność…wszystkiego!
Ryszardo, ja testuje je każdego dnia przy trójce dzieci ciężko jest zmywać non stop. Paradoksalnie skład jest bardzo podobny do produktów dostępnych w sklepach tyle, że oszczędniejszy i bez syfów, tak więc czy producenci wypuścili setki ton tabletek które niszczą zmywarki? Hmm,…
Ewo, a może da się wsypać proszek do miejsca na tabletkę? Wtedy też powinien zadziałać.Woda która będzie płukać naczynia powinna wypłukać proszek z szufladki gdy klapka się otworzy…
można spróbować 🙂
A gdzie kupię te składniki? Jestem w ty zielona 🙁
Bardzo podoba mi się pomysł eliminacji trujących tabletek do zmywarki 🙂 zaraz zakupie co potrzeba i będę testować !
Hej. Czy powiesz mi, gdzie kupić olejki eteryczne? Takie, żeby mogły być stosowane i do środków czystości i do kosmetyków… W sklepach często widzę olejki zapachowe / olejki o zapachu x – czy to to samo? A może najlepiej w internecie – polecasz jakiś sklep?
Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂
witaj Julio ja na zagonkowy sklep ściągnęłam 7 podstawowych i niezbędnych olejków zarówno do sprzątania jak i leczenia są one jednej z firm polecanych przez Dr. Różańskiego 🙂 Ściskam, Ewa
Dziękuję za odpowiedź 🙂 Na pewno jednak aż tak dużego zestawu nie potrzebuję. Czy zdradzisz, co to za firma?
Jeżeli stosuje się w zmywarce program, który rozpoczyna się od płukania, to rozsypanie proszku na dnie zmywarki jest kiepskim pomysłem, gdyż proszek zostanie spłukany we wstępnej fazie programu i mycie zasadnicze odbędzie się bez proszku.
Witaj Syliwio, często w podajniku do kostek obok jest również podajnik na proszek.
Witam, super pomysł! Proponuję stworzyć jeden produkt składający się z wymienionych w artykule składników. Ułatwi to zakup…
Ocet niszczy gumowe elementy. Muszę sprawdzić czy sa takie w zmywarce. W pralce wszystkie gumowe elementy parcieja od octu.
Witaj Agato, zamiast octu użyj w takim razie kwasku cytrynowego 🙂
Wstrzeliła się Pani z tym wpisem idealnie. Jestem na razie na etapie prób, również próbuję przekonać męża do naturalnego czyszczenia domu. Mam jednak wątpliwość, co do rozsypywania proszku na dnie zmywarki. w instrukcji mam napisane, że środki myjące powinno umieszczać się w podajniku, a nie wewnątrz zmywarki gdyż grozi to wybuchem.
wybuchem? dlaczego? 🙂
Nie wiem. Tak jest napisane w instrukcji zmywarki 🙁
Właśnie takiego wpisu potrzebowałam! Zastąpiłam już większość chemii w domu naturą, ale z tabletkami do zmywarki miałam niemały problem. Wolałam umyć naczynia ręcznie niż w zmywarce, ale czasem się po prostu nie da.
mówimy o środkach myjących, ale jest jeszcze na dnie zmywarki pojemnik na sól. Czy ja można stosować, czy tez jest jakieś zastępstwo? już od dawna myślę jak pozbyć się szkodliwych substancji ze zmywarki:) świetne pomysły, dziekuję:)
Maju ja używam zwykłej soli kamiennej gruboziarnistej, bez jodu i natyzbrylaczy
Ewo ale jak się ma do tego wszystkiego fakt, że najpierw zmywarka płucze i wyrzuca wodę a dopiero później masz główne zmywanie przecież wtedy juz nic z tego proszku nie zostanie 🙁 mowie o najbardziej ekonomicznym programie u siebie gdy zużywa najmniej wody. Czy Do sypać raz jeszcze podczas głównego zmywania? I z ciekawości masz jakieś sprawdzone sklepy by kupić składniki? Pozdrawiam
Witam! A czy na drzwiach obok pojemnika na tabletkę jest pojemniczek na proszek, u mnie są dwa
Wszystko pieknie ale juz wyprobowalam sode I po kilku myciach przy twardej wodzie osad na wszyskim jest ogromny, tez nie mam zaufania do chemii ktora mozna kupic w kazdym markecie, wyprobowalam wiele srodkow lacznie z tabletkami ecover I teraz uzywam plynu do mycia bo tabletki zadnej marki nie zdaly egzaminu u mnie I nadal szukam czegos mniej szkodliwego…
Witaj Agnieszko samą sodę, co dajesz do płukania?
Po samej sodzie naczynia byly z bialym osadem juz po 1 myciu I nie pomogl kwas cytrynowy dodany jako nablyszczacz. Tabletki z pewnej firmy (usunęłam nazwę firmy, bo na zagonku nie ma reklam) tez sa z soda I jest ok przez jakies 3 4 mycia, gary domyte ale pozniej juz zaczyna sie tworzyc osad na wszystkim I obowiazkowa kapiel w occie potrzebna jest. Boraksu jeszcze nie testowalam…
Witaj Agulo, może najpierw warto sprawdzić przepis? Sprawdziłam skład wspomnianych tabletek (szkoda, że w Polsce producent nie wymienia ich całego składu, dopiero na anglojęzycznej stronie znalazłam dokładne informacje o skłądzie). I tak znajdziesz w nich cyrynian sodu, sode oczyszcozną, sól, sodę kalcynowaną, olej z rzepaku (może to pomysł na nabłyszczanie?), perfumy jak zwykle nie podają czy naturalne, czyli na pewno nie (tutaj jak zwykle, nie jest określone co to jest, może coś ekstra co wspomoże mycie?) i ostatnia sprawa prawie 40zł za 25 tabletek, kiedy może być kwota 20/30 groszy?
Cześć! Agula, znalazłaś idealne połączenie składników?
A takie pytanie czy te skladniki poza olejkami i soda oczyszczona nie sa nieqskazane u alergikow w tym znaczeniu pytam ze jak mam to sama mieszac w domu to mam obawy przed atakami astmy i alergii borat dziala na plodnosc tak jeat naposane w opisie tzn prwnie wdychanie go w wiekszej ilosci ale mino to to tez jest rodzaj chemi i chyba dosc silnej moze to glupie pytania ale 3 osoby sa silnymi alergikami:)
Witaj Anno, odnośnie boraksu napiszę tak, w naszym kraju jest to „nowy” produkt zaś za granicą bardzo masowo używany właśnie do produkcji różnych naturalnych środków. Boraks to minerał i faktycznie pyli. Jednakże warto przeczytać ten wpis dotyczący boraksu https://zielonyzagonek.pl/boraks/ i porównać jego „niebezpieczeńśtwo” ze zwykłą solą kuchenną . Z drugiej strony tak jak mówisz są środki takie jak perfumy na pewno wywołują alergie. Jeszcze bardzo ważna jest inna sprawa, że często gęsto środki które mówią, że są bezzapachowe posiadają substancje zapachowe maskujące odór. Podsumowując, reakcji alergicznych być nie powinno, ponieważ wsypujesz proszek na dno zmywarki, a jeśli zrobisz to z niska ograniczysz do minimum pylenie boraksu. Na wszelki wypadek trzeba być ostrożnym i należy sprawdzić reakcję domowników, wsypując minimalną ilość środka do zmywarki, gdyż jeśli są silnymi alergikami mogą być uczuleni na jakikolwiek składnik proszku. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Boraks nie jest wcale „nowym” środkiem w Polsce – bardzo wiele przepisów z okresu PRL, gdy brak było w sklepach środków czyszczących, podaje właśnie boraks jako jeden ze składników. Także stare przepisy o usuwaniu plam radzą dodawanie boraksu w określonych przypadkach.
U mnie doskonale sprawdziło się stosowanie octu i sody oczyszczonej do czyszczenia pralki i jej dozowników, zwł. tego na płyn do płukania – nasypanie najpierw sody, a potem dodawanie stopniowe rozcieńczonego octu (następuje gwałtowna reakcja chemiczna), potem przepłukanie dozowników, dodanie sporej ilości sody do pralki i pranie w 95 st. Aby nie uszkodzić pustego bębna, wkładamy kolorowe ręczniki (aby ew. brudny osad nie zabrudził prania, a soda ożywi ich kolory).
Stosowanie rozcieńczonego octu spirytusowego do zmywarki jest b.słuszne – ocet jest doskonałym „pogromcą” tłuszczu, ale soda na bank zostawi biały osad na szkle, ceramice. Proponuję kombinować z octem spirytusowym (jest mniej skomplikowany niż wytworzony chemicznie kwasek cytrynowy) + płynem do mycia naczyń biodegradowalnym. Orzechy piorące się nie sprawdzają niestety. Sól kamienna może zwiększyć twardość wody, a przez to zwiększyć osad na naczyniach, poza tym dodawanie kwasu (ocet) i zasady (soda/sól kamienna) neutralizuje działanie czyszczące octu. Soda – doskonała do mycia naczyń emaliowanych (ma podobne pH) – także do ich czyszczenia. W przypadku osadu czy przypalenia trzeba zostawić ją na kilka godz, a potem szorować. Przetestowane na rodzinie 🙂
Kombinujcie kochane kobiety, jakieś Wanisze cudzoziemskie nam niepotrzebne. Nasze babcie/mamy żyły bez tego i radę dawały sobie!
Pozdrawiam wszystkie eko panie domu 🙂
PS. Ten cudowny środek na W – to po prostu, kurna Olek, staropolski Bielinek do wybielania firanek. A nam każą płacić jak za zboże… Czyli coś warte 1 zł, opakowane w śliczny papierek – i durne ludzie kupią po 10 zeta. Zysk – 9 zł na czysto… Kapitaliści
Ja też miałam problem z białym osadem na naczyniach wg pierwotnego przepisu Ewy. W moim przypadku wystarczyło dodanie większej ilości kwasku cytrynowego do przepisu bazowego i problem zniknął. Dzięku Ewa że dzielisz się swoją wiedzą z innymi.