fbpx

Pamiętacie wpis o bluszczyku kurdybanku (klik)? Nie wiem jak wy, ale ja ususzyłam go już cały słój. Jeśli ty nie masz jeszcze zapasu na zimę, nic straconego, jeszcze jest czas. Bluszczyk zbiera się kiedy kwitnie, a ten ma czas do końca czerwca.

Bluszczyk kurdybanek dzięki dużej ilości garbników działa ściągająco, grzybobójczo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Dlatego jest idealny jeśli masz problemy ze skórą. Drugim ważnym składnikiem toniku jest ocet jabłkowy… na jesień pojawi się przepis jak go prosto wykonać. Ocet jabłkowy jest jednym z kolejnych darów natury, niedocenianym przez nas. Ma wspaniałe właściwości zmiękczające skórę, dodatkowo reguluje jej pH i neutralizuje odczyny zasadowe, dlatego szczególnie w tym przepisie usuwa pozostałości po mydle, czy innych środkach czyszczących skórę twarzy. Ocet jabłkowy reguluje wydzielanie sebum dlatego twoja skóra nie będzie, ani przesuszona ani tłusta. Dodatkowo pomaga w gojeniu się blizn po trądziku, czy znamion powstałych z wiekiem. Nie obawiaj się o zapach! On wietrzeje kiedy skóra tylko się wysuszy! Zróbmy tonik do skóry trądzikowej.

Najpierw wywar z ziela kurdybanka

bluszczyk wywar

 

  • Wszystko wymieszaj w małym garnku, doprowadź do wrzenia, i gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Następnie pozostaw do ostygnięcia na 10 minut, po tym czasie przecedź nasz wywar, przez drobne sitko.2,5  łyżki ziela, może być świeże
  • 1,5 szklanki wody destylowanej

 

 

 

Tonik do skóry trądzikowej

 tonik do skory tradzikowej naturalny

Potrzebujesz:

  • 250 ml wywar z ziela kurdybanka
  • ¼ szklanki naturalnego octu jabłkowego
  • 5 kropli olejku miętowego

Ilość: 250 ml

Koszt: ok 3 zł razem z energią.

Wlej wszystko do słoika i dobrze wymieszaj. Wspomniany tonik może stać od 3 miesięcy (poza lodówką) do 6 miesięcy w lodówce. Co ja robię, to do małego pojemnika wlewam niewielką ilość toniku i stawiam go w łazience, reszta ląduje wtonik do skóry trądzikowej - drukuj przycisk lodówce.

UŻYCIE:

Po wymyciu twarzy, nałóż tonik do skóry trądzikowej i pozwól mu wyschnąć zanim nałożysz jakikolwiek „prawdziwy” krem.