fbpx

Boże Ciało przypomina mi o tym, że zakwitły róże, a tych naprawdę szkoda przegapić. Dziś zrobimy luksusowy tonik do skóry tłustej.

Róża… królowa kwiatów, jej odurzający zapach zniewala. Człowiek od tysięcy lat używa tego kwiatu do celów ozdobnych, kulinarnych, ale i medycznych i pielęgnacyjnych.  Róża posiada działanie oczyszczające, regenerujące i zmiękczające. Dzięki swoim właściwościom tonik różany, który za chwilę zrobimy, nadaje się do każdego rodzaju skóry. Jego tonizujące działanie sprawia, że idealnie reguluje pH skóry, po jej wymyciu jakimkolwiek komercyjnym produktem (czego nie polecam).

_DSC1303

Tonik różany i jego zastosowania

1. Tonik różany, jest idealny do relaksujących kąpieli, zapach octu znika z czasem jego macerowania w płatkach róży.

2. Innym zastosowaniem naszego toniku, może być użycie go jako odżywki do włosów. Ja do pielęgnacji włosów używam wszelakich octów i muszę powiedzieć, że żaden dotychczasowy komercyjny kosmetyk tak ładnie nie nabłyszczał i nie pielęgnował moich kręconych włosów, tak jak tonik różany.

3. Kolejnym zastosowaniem toniku różanego może być pomoc doraźna w razie ugryzień insektów.  Ocet świetnie łagodzi opuchliznę i łagodzi podrażnienia.

4.  Pojawiło się słońce i nasz tonik różany rozwodniony może być używany w sytuacji, kiedy zbyt długo będziemy na słońcu i dorobimy się piekącej i czerwonej skóry. Po prostu wymieszaj ocet w proporcji objętościowej 1 do 1 z wodą i delikatnie wsmaruj w skórę, a jeszcze lepiej zwilż bawełniany  podkoszulek i przykryj nim np. plecy.  Takiego octu używamy wyłącznie do poparzeń bez bąbli i innych otwartych ran.

5. Lubisz sałatkę z sosem vinegrette.. a może tak spróbować jak smakuje rukola z różą?

Ocet przechowuj w ciemnym miejscu, gdyż słońce niszczy jego piękny kolor

tonik różany

Potrzebujesz:

  • ocet jabłkowy
  • płatki róży caniny, rugosy, stulistnej lub innej odmiany nie pryskanej, ale intensywnie pachnącej.

1. Do słoika wsypujesz płatki róży, zalewasz je octem jabłkowym tutaj możesz skończyć. Taki przykryty ocet pozostaw na 2 tygodnie w chłodnym i ciemnym miejscu. Po tym czasie przecedź. Alternatywą jest szybka metoda opisana w punkcie poniżej.

2. Następnie do garnka wlewasz wodę i podgrzewasz wszystko przez 1 godzinę na małym ogniu w kąpieli wodnej (woda sięga do 1/2 wysokości słoika, zaś ten stoi na szmatce, aby nie dotykać spodu garnka).

3. Po tym czasie zakręć słoik i odstaw go na tydzień, następnie wszystko przecedź i wlej do bursztynowej lub zielonej butelki.