fbpx

Ocet cytrynowy? Zdecydowanie Tak!

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Wiele osób pyta się mnie, jakiego octu używam do sprzątania. Odpowiedź spirytusowego!

Wbrew pozorom, zapach spirytusu szybko się ulatnia i nie pozostaje po nim żaden ślad. Jednak kto powiedział, że nie można zrobić samemu ładnie pachnącego octu. Zamiast drogocennych olejków możemy pobawić się w recykling.

ocet

Nie wiem czy wasze drugie połowy, też pochłaniają tak ogromne ilości herbaty z cytryną jak moja, jednak u mnie zalega pełno skórek po cytrynach, a to w nich  kryje się wspaniały i drogocenny olejek eteryczny. Dlatego zrobimy dzisiaj ocet cytrynowy. Trzeba na niego czekać 2 tygodnie! Dla mnie 2 tygodnie to jak 2 lata! Jestem strasznie niecierpliwą osobą. Jednak muszę wam oznajmić było warto czekać!

 

 

Ocet cytrynowy

[yumprint-recipe id=’24’]

 

[rev_slider czystydom]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


29 odpowiedzi na “Ocet cytrynowy? Zdecydowanie Tak!”

  1. Witaj! Dopiero tu trafiłam, ale jestem zachwycona! Od dziś biorę się za wprowadzenie tych pomysłów w życie! Mam pytanie o ocet cytrynowy – po dwóch tygodniach dolewam trochę tego octu do wiadra z wodą czy myję podłogę tym octem? Pozdrawiam

  2. Czy można zrobić ten ocet z całymi cytrynami? Nie zużywamy tylu cytryn i na skórki bym musiała długo czekać 😉 a szkoda wyrzucić środek 😉 Myślicie że całe cytryny lub pomarańcze pokrojone na ćwiartki zmieniłyby coś w właściwościach? Koniecznie muszą to być skórki?

    • Szkoda środka cytryny do octu. Proszę pić wodę z cytryną, ma super działanie, można dodać miodu do smaku

    • Można zrobić ocet ze zmieszanych skórek różnych cytrusów, a także ze skórek ananasa.

  3. Dzień dobry-ja od lat robię swoje „octy” 😉 -głównie z obierzyn jabłkowych i ogryzków,ale mam tez z obierzyn owoców pigw,pigwowca,winogron i śliwek-z cytrusowych nie próbowałam ,ale po dzisiejszej lekturze na pewno spróbuję.Swój ocet aromatyzuję np:bazylią,lawendą,tymiankiem,jałowcem,miętą i oregano.Wszystkie są pyszne.Czasem zamiast octu wychodzi cydr -wszystko do użytku wewnętrznego.
    Polecam też pyszne masełko nasturcjowe-kwiaty,liście pokrojone i pomieszane z masłem i odrobiną soli-pycha!

    • to dajcie dokładne proporcje na ten ocet ze skórek owoców cytrusowych,ile czego ? woda ,cukier,skórek,dzięki

  4. witam, dziękuję za artykuł.
    skorzystałam z przepisu i zrobiłam własny ocet, jutro powinien być już do użycia, nie mogę się doczekać 😉
    a co robisz z resztkami skórek po odcedzeniu?
    wyszperałam w necie pomysł, by wymieszać je z sodą oczyszczoną, tworząc własną pastę do czyszczenia
    też jutro ją przetestuję 😀

      • jeżeli chodzi o pastę, szału nie ma, konsystencja dość dziwna, rozjeżdża się przy szorowaniu, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanego środka czystości ogromna 😀
        skórki okazał się dość twarde, musiałam je przepuścić przez maszynę do mięsa i byłam w szoku, jak wgląda to, co z niej początkowo wylatuje a przecież jest myta dokładnie po każdym użyciu. no cóż, teraz mam bardzo czystą maszynkę 🙂
        kolejną porcję wymieszam z kwaskiem cytrynowym – moim ulubionym odkamieniaczem

  5. co do herbaty z cytryną to można pić jeżeli jest przecedzona i nie ma w środku liści, które wchodzą w reakcję z cytryną.
    Jeżeli chodzi o ocet cytrusowy to można skórki wszelakie (cytryny,grejpfruty,ananasa, pomarańcza) zalać osłodzoną wodą i po ok. 3 miesiącach mamy gotowy ocet.
    Pozdrawiam.

  6. witam, ja również zrobiłam w/w ocet i mam pytano, mija właśnie tydzień i 1/3 słoika wyparowała, czy tak ma być?

  7. Witaj Ewo!
    Bardzo ciekawa strona. Już 2-gą godzinę przeglądam porady i przepisy.

    Ponieważ od wielu już lat zajmuję się medycyną chińską, medycyną holistyczną i wszelkimi alternatywami dla zdrowia, zwróciło moją uwagę w tym artykule: „ogromne ilości herbaty z cytryną”.
    To niebezpieczna mieszanka.
    W liściach herbaty zawarty jest glin. W takiej postaci nie wyrządzi nam większej szkody. Jednak, gdy dodamy kwas cytrynowy, zwłaszcza w temperaturze bliskiej wrzenia, powstanie cytrynian glinu – sól, którą już nasze ciało przyswoi. Aluminium jest silną neurotoksyną (podobnie jak fluor). Odkłada się w mózgu i węzłach chłonnych (tu warto przypomnieć, że nie używamy dezodorantów zawierających sole aluminium! – wówczas wcieramy sobie alu prosto w węzły chłonne pod pachami! )
    Także.. warto porozmawiać z mężem 😉

    Namaste Wszystkim!

    • Witaj Piotrze,
      Bardzo dziękuję za Twój komentarz, mąż już jakiś czas temu nie pije herbaty z cytryną, wyperswadowałam mu to, ponieważ również natknęłam się na tą informację. Pomimo to dziękuję, Twój komentarz na pewno przyda się innym. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej lektury.
      Ewka

  8. Droga Ewo,
    jestem Ci bardzo wdzieczna za wszystkie recepty i za Zielony Zakätek. Sukcesywnie pozbywalam sie z domu chemii. To znaczy w momencie, kiedy widzialam, ze konczy mi sie möj szampon do wlosöw, zaglädnelam do Zielonego Zakätka. Skonczyl sie proszek do prania – zaglädnelam do Zakätka. Jestes Mistrzyniä Swiata, kochana Ewo. Bardzo dziekuje Ci za to, ze jestes, ze sie o nas troszczysz, ale przede wszystkim chcialam oddac Ci hold za cierpliwosc, za „w biegu” znaleziony czas na odpowiadanie na nieprzemyslane, a bardzo czesto infantylno-glupie pytania. Ewo, zaslugujesz na medal. Pozdrawiam, Beata

    • Nie bierz mi tego za zle, prosze, ze z Zagonka zrobil sie Zakätek. Sukcesywnie musze sie i tego tez pozbyc. Dostalam „namiary” od mojej znajomej na Zielony Zakätek i tak juz zostalo. Sorry. Beata 🙂

      • Witaj Beato, aż się zarumieniłam, dziękuję za miłe słowo, szczególnie dziś! Na medal to raczej nie zasługuję, bo dzielę się informacjami które sama wygrzebałam w sieci kiedy ich potrzebowałam, potem metodą prób i błędów testowałąm,.. nie zawsze to wychodziło,.. ale tak jak z przepisem na płyn do mycia,.. przynajmniej się tego nie wstydzę. Jeszcze raz dziękuję za ciepłe słowa.
        Pozdrawiam Ciebie serdecznie,
        Ewka

  9. Zrobiłam ten ocet ze skórkami z pomarańczy, umyłam je wodą przed obraniem.
    Właśnie wczoraj po 2 tygodniach i 3 dniach sprawdziłam, ocet trochę inaczej pachnie, ale pozostał strasznie ostry kwaśno-ostry zapach, czy to ma być taki efekt, czy właśnie jest to problem, że niedobrze umyłam skoórki? Trochę tego octu mi sięwylało na podłogę i śmierdziało przez chyba 6 godzin, mimo że go wytarłam i przetarłam potem mokrą ścierką? Co robię źle?

    • Witaj Dominiko,
      Ocet powinien mieć delikatny zapach pomarańczy, nie będzie to efekt tak skuteczny jak olejku eterycznego. Z drugiej strony, może też jesteś wrażliwa na zapach octu i to kwestia przyzwyczajeni. Kiedy Tekila była szczeniakiem, to do odkażania podłogi lałam zawsze czysty ocet spirytuswy, który w ciągu godziny znikał, może jednak jestem zbyt przyzwyczajona do niego.

  10. Ja robię taki ocet z rożnych cytrusów – grejpfrutów, pomarańczy i cytryn oczywiście. Używam go także do prania, aby wypłukać resztę proszków. Jednak cytrusy kupowane w markecie są chemicznie konserwowane wiec trzeba je najpierw umyć woda z płynem, potem przetrzeć papka z sody i gotowe. Inaczej nasz płyn do czyszczenia będzie zawierał chemikalia.

  11. Hej, czy jest istotne jaką pojemność ma słoik i ile na to ma być skórek? Czy np do słoika 1 litrowego mam dać skórki z jednej cytryny czy więcej? Pozdrawiam Anka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest