fbpx

W komercyjnych środkach do zmiękczania prania można znaleźć naprawdę wszystko.

Komercyjny zmiękczacz do tkanin zawiera

– alkohol benzylowy wywołuje zaburzenia oddychania w górnych drogach oddechowych

– etanol mogąc powodować zaburzenia centralnego ośrodka nerwowego

– chlor – neurotoksyczny i rakotwórczy

– oktan benzylu powiązany z powstawaniem raka trzustki

– syntetyczne perfumy (cała ich masa, aby zakamuflować chemię użytą do sporządzenia środka)

– i wiele, wiele innych…

Zadaniem środków zmiękczających jest pozostanie na tkaninie podczas ostatniego płukania, rzadko kiedy się ich pozbywasz. W ten sposób, stopniowo wszystkie chemikalia ze zmiękczacza są przez Ciebie absorbowane np. przykład poprzez wdychanie ich, kontakt ze skórą.

Kto lubi się wycierać szorstkimi i drapiącymi całe ciało ręcznikami… oh, na pewno nie ja.

Zacznijmy od tego, dlaczego nasze ręczniki robią się drapiące, kujące i prędzej służyć powinny jak mechaniczny peeling, a jeansowe spodnie można prawie złamać w pół.

Przeważnie sztywnienie tkanin, jest efektem zbyt dużej ilości detergentu. Jeśli nie jest on dobrze wypłukany odkłada się on na włóknach tkaniny.  Co gorsza, zmiękczacze do prania tworzą na powierzchni włókien coś w rodzaju wosku, powodując, że kiedyś wspaniały duży ręcznik absorbujący tony wody, jest teraz w stanie zetrzeć i to z trudem, małą kałużę na podłodze w łazience.

zmiękczacz do tkanin

Odzyskać utraconą chłonność i miękkość,

czyli naturalny zmiękczasz do tkanin

A. Pamiętacie wpis o dbaniu o pralkę KLIK ?Wykorzystamy go teraz. Zadbamy i o ręczniki i o pralkę. Włóż wszystkie ręczniki do pralki (pamiętaj białe ręcznik pierzesz wyłącznie z białymi ręcznikami, nie skarpetkami, nie bielizną, tylko ręczniki). Ustaw najgorętszy program (pamiętaj, aby spojrzeć na metkę ubrania lub ręcznika), dodaj szklankę octu lub szklankę sody oczyszczonej (do pojemnika na proszek), żadnego detergentu, włącz wirowanie na minimum. W ten sposób pozbędziesz się pozostałości po płynie i proszku do prania. UWAGA! Soda może być używana jedynie do jasnego prania, gdyż poprzez swoje właściwości wybielające może odbarwić ciemne tkaniny. Plus oczyścisz pralkę. Jeśli masz suszarkę to wrzuć ręczniki na 10 minut (bez grzania), aby się wymiętosiły, a potem powieś je na sznurku do prania. Ewentualnie, jeśli nie są to ręczniki, po prostu wypierz je w temperaturze, jaka jest na metce bez detergentów. Możliwe, że trzeba będzie powtórzyć cykl, jeśli zauważysz pianę w wodzie.

B. Kiedy już oczyścisz, swoje ubrania/ręczniki z pozostałości detergentów do każdego prania dodawaj ok 1/4  szklanki octu spirytusowego lub 1/4 szklanki sody oczyszczonej (możesz dodać 5 kropli dowolnego olejku eterycznego) do szufladki z napisem 2 jeśli twoja pralka ma opcję pobierania detergentu do prania wstępnego i drugiego, jeśli nie to wsyp/wlej wszystko do pojemnika na proszek.

C. Jeśli używasz komercyjnych środków czystości, zmniejsz ich ilość nawet do ¼ zalecanej dawki.

D. Jeśli masz pralkę ładowaną od przodu, są one bardziej oszczędne, warto przeprowadzić dodatkowe płukanie, aby pozbyć się pozostałości po detergencie.

E. Jeśli po tych zabiegach dalej twoje ręczniki mają nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie masz źle wentylowaną łazienkę, wtedy ręczniki chłoną wilgoć z powietrza i w ich wilgotnym środowisku rozwijają się bakterie. Można jednak temu łatwo zaradzić, kupując ręczniki o niskiej gramaturze, lub bambusowe, które mają właściwości antybakteryjne.

F. Ręcznikowy recykling. Zużyte ręczniki można drugi raz użyć, jako matki kiedy wychodzi się z wanny. Pamiętaj jednak, aby zawsze każdy mokry ręcznik wysuszyć.

 Ci, co mają suszarki, problem dosłownie mają z głowy, wkładają kulki do zmiękczania i już miękkie pranie. Jednak, co z tymi, którzy wieszają swoje pranie na zewnątrz? pamiętaj aby:

–  wieszaj pranie rano albo wieczorem, nigdy w południe kiedy powietrze jest najbardziej suche.

– staraj się, aby pranie było odwirowane w jak najmniejszych obrotach

– przed powieszeniem, jak i po ściągnięciu prania strzepnij je.

– ręczniki które masz zamiar użyć w tym tygodniu warto trzymać w łazience, aby pochłonęły troszkę wilgoci z otoczenia. W ten sposób zrobią się bardziej miękkie

– ręczniki warto potarmosić trochę zanim je użyjesz.

 

[rev_slider czystydom]

Pozbądź się toksycznej chemii z domu ze sprawdzonymi przepisami.
Pobierz swojego darmowego ebooka i zacznij działać już dziś!

*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych wpisach, filmach, darmowych ebookach, nowościach, promocjach, produktach i usługach Zielony Zagonek. Zgodę będzie można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w

EKOsprzątanie
Przepisy, które pokocha Twój dom i zdrowie.
Pobierz swojego DARMOWEGO ebooka!
Wybór klientów
✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka
✓5% upustu
102.78 zł
Zestaw książek
✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka
✓10% upustu

✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka

ź
$
Pojedyncza książka
39 zł
72.59 z