fbpx

Zbliżają się upały i warto wiedzieć jak pomóc swojemu ciału kiedy będzie naprawdę gorąco. Woda ugasi pragnienie, ale warto do tej wody dodać coś co pomoże nam dodatkowo, mowa o jakimś chłodzącym ziółku bądź też warzywie. Dzięki ich obecności będziecie ochładzać organizm całościowo i skutecznie, co jest ważne dla nas i naszego zdrowia ale i samopoczucia. Dzięki poniższym przepisom przetrwanie upałów będzie naprawdę proste.

Zacznijmy od ziół, które użyjemy, aby zrobić słoneczne wyciągi. Nic prostszego, potrzebujesz mięty, róży lub lawendy zalewamy zioła zimną, przegotowaną wodą, zamykamy słoik i pozostawiamy w słońcu na minimum 1 godzinę, możemy dodać do smaku niewiele miodu lub sok z cytryny. Aby zmiękczyć wodę do gotującego się czajniczka dodaj 1 łyżeczkę soku z cytryny lub octu. Robimy to gdyż w miękkiej wodzie lepiej wszystko się rozpuszcza. Wracając do tematu ochładzania ciała latem, moją faworytką wśród wyciągów jest róża, smakuje wspaniale!

Ziołowe ochładzanie w upały

Na upały - zioła ochladzajace

Róża i mięta mają delikatne działanie ochładzające przez co są przydatne w walce z upałem, jednak paradoksalnie nie powinno się pić lodowatych napoi poza jednym wyjątkiem. Otóż, jeśli pijemy ciepły a nawet gorący napój, to nasz organizm rozpoczyna proces pocenia się, przez co ochładza ciało. Jeśli wypijemy zimny lub lodowaty napój ten proces zostaje zatrzymany, przestajemy się pocić, przez co pomimo iż wypiliśmy coś zimnego, będzie nam wciąż gorąco. Jedynym wyjątkiem picia zimnego napoju jest sytuacja, kiedy naprawdę się pocimy i chcemy przestać.

Ogórkowe szaleństwo

upały - ochładzajace napoje

Ogórek jest niezastąpiony na upały, ma działanie orzeźwiające, ochładzające i relaksujące. Co więcej jego działanie zasadowe sprawia, że jest naprawdę naszym przyjacielem w pełnym słodyczy świecie. Niemniej zróbmy wyjątkowy napój który podbił moje serce.

Potrzebujesz:

  • 3 średniej wielkości ogórki gruntowe
  • 1/2 soku z cytryny
  • 1 łyżkę otartej skórki z cytryny (pamiętaj aby tą dobrze obrać)
  • kilka gałązek mięty
  • miód najlepiej kwiatowy gdyż ma delikatny zapach (do smaku, lecz nie wiele)
  • 3 szklanki wody przegotowanej

Ogórki wymyj i obierz i pokrój w dużą kostkę, dodaj do nich miętę, sok z cytryny i miód, wszystko umieść w słoiku i zmiksuj na papkę mikserem ręcznym. Następnie wymieszaj wszystko z wodą i przecedź przez drobne sitko dodajemy skórkę z cytryny i gotowe. Otrzymany napój jest naprawdę bardzo smaczny i idealny na upały.

upały - ochładzamy się naturalnie