fbpx

Rana, niby nic, a mało kto wie jak o nią zadbać by uniknąć infekcji.

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Jeśli ktoś tak jak ja jest wątpliwym fanem konwencjonalnej medycyny bez wątpienia przewertował wiele pism, książek i innych źródeł w celu znalezienia informacji na temat głównych infekcji czy zakażeń i chorób wirusowych. W naszym wystraszonym, a równocześnie hipochondrycznym społeczeństwie słowo tężec przywołuje dziesiątki śmiertelnych historii i ogólną panikę.

Tężec brzmi groźnie i jest groźny Toksyna, która uwalnia się podczas zakażenia jest często śmiertelna, choć również i prawdopodobieństwo zachorowania jest dość znikome. Niemniej nie będę rozprawiać nad skutecznością oraz koniecznością szczepienia, bo uważam, że to jest w każdego interesie aby samemu podjąć poinformowaną i świadomą decyzję, jaka by ona nie była.
Dlatego przemilczę temat szczepień i w tym wpisie powiemy o pielęgnacji podejrzanej rany, choć i zwykłe zadrapanie może być źródłem infekcji. Według oficjalnych danych tężca w Polsce nie ma, ale życie życiem. W walce z tężcem najważniejsza jest prewencja, czyli zadbanie o higienę rany, każdej rany!

Zaczniemy od początku.

Na ranę nalewka z nagietka lekarskiego i dziurawca.

Jeden. Nie zabrudź

Na początek najważniejsze NIE DOTYKAJ RANY BRUDNYMI PALCAMI.

Dwa. Oczyść ranę.

Czysta woda. Niedoceniana, a niezbędna do jej oczyszczenia. Rana powinna być przemyta wodą, jednak nie lejmy tej wody z góry bezpośrednio na ranę, a z jej krawędź po to, aby nie „wbić” w ranę brudu i całej reszty.

Trzy. Odkażamy.

Następnie w woda utleniona. Są dwie frakcje, jedna która mówi, że woda utleniona pomaga w walce z infekcją rany i druga, której stronnicy sugerują że woda utleniona jedynie oczyszcza ranę z mechanicznych zabrudzeń i uszkadza zdrowe tkanki spowalniając gojenie się rany. Jednakże w przypadku tężca spowolnienie zasklepienia rany (mowa o ranach kłutych, mało krwawiących) nie jest takie złe (mowa o początkowej fazie pielęgnacji rany, kiedy jest wyczyszczona, im szybciej się zasklepi tym lepiej, chociaż i tutaj tyle opinii co fachowców). Jeśli rana obficie krwawi to dobrze (oczywiście nie mówimy tutaj o poważnych ranach) bo w ten sposób rana się „czyści”. Dawniej, jeśli rana nie krwawiła, ludzie sami nakłuwali ją aby ta mogła się oczyścić, bo pamiętajmy że laseczka tężca uwielbia warunki beztlenowe.

Cztery. Czas na nalewkę z nagietka lekarskiego i dziurawca.
Rana - nalewka z nagietka lekarskiego i dziurawca.

Już ostatni dzwonek aby zebrać świeże ziele i kwiaty nagietka lekarskiego. Nagietek ze względu na swoje właściwości ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, jednak dziś nie o tym. A o czymś dużo bardziej pomocnym. Dziś zrobimy nalewkę z nagietka lekarskiego.
Po co?
W starożytnym Rzymie nagietek lekarski był antidotum na ukąszenia skorpionów. Ekstrakt z nagietka wspomaga formowanie się nowych tkanek, a równocześnie wspomaga krążenie krwi (krwawienie oczyści ranę), dlatego jest tak świetnym panaceum na wszelakie ranki czy inne problemy skórne. Dodatkowo nagietek lekarski ma silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne
Ponadto nagietek jest naturalnym źródłem jodyny i już w 1898 roku Felter i Uri w swojej pracy Kings American Dispensatory (Dostępnym online) piszą, iż nalewka z nagietka przeciwdziała zakażeniom rany takim jak gangrena, a równocześnie ogranicza lub nawet całkowicie likwiduje prawdopodobieństwo wystąpienia tężca.

Jak zrobić nalewkę z nagietka?

Ziele (liście i łodygi) oraz kwiat nagietka zalej wódką użyj proporcji 1:1. Zamknij. Odstaw w ciemne miejsce na trzy tygodnie co jakiś czas wstrząsając butelką. Po tym czasie przecedź i przechowuj z dala od słońca przez dwa lata.

Pięć. Opatrunek.

nalewka
Rana powinna być przemyta wodą rozcieńczoną nalewką z nagietka lekarskiego w proporcji 1 do 3 części wody destylowanej lub źródlanej.
Następnie nadszedł czas na olejek z oregano, jest on drażniący dla skóry jednakże ja stosuję jedną kroplę na ranę u dzieci 2 razy dziennie do momentu jej zasklepienia. Dlaczego? Ponieważ zawiera on naturalny środek odkażający – fenol.
Rana powinna być przykryta sterylnym gazikiem zamoczonym w nalewce z dziurawca rozcieńczonej 1:10 z woda destylowaną. (Compton , F.L. (2002) Preventive Medicine with No Side-Effects). Wykonanej tak samo jak nalewka z nagietka lekarskiego (patrz powyżej).

Sześć. Alternatywa.

Nie masz nalewek ani czasu użyj gazika zamoczonego w oleju rycynowym, który ma ogromne właściwości „wyciągające”. Gazik powinien być zmieniany co dwie godziny pierwszego dnia i dwa razy dziennie przez kolejne trzy dni.

 

Siedem. Poczytaj już teraz o tężcu, o tym dlaczego jest niebezpieczny, dowiedz się jak działa szczepionka, a jak serum przeciwtężcowe.

Podejmij poinformowaną decyzję zanim będziesz zmuszony zdecydować o tak ważnej kwestii na szybkiego, na oddziale ratunkowym.

Osiem. Kiedy już nic nie masz

Poszukaj tak polecanej przez znanego zielarza Sebastiana Kneippa w swoim „Testamencie dla zdrowych i chorych”,  babki lancetowatej, który pisze „gdy wieśniak skaleczy się przy pracy, to szuka prędko liścia babki i tak długo go rozgniata, póki nie ukaże się parę kropli soku. Wprost na świeżą ranę leje się sok lub macza w nim płateczek i na ranę przykłada. Jeżeli liść nie wyda soku, tylko zwilgnie natarty, to przykładają także rozduszone liście. Czy jest może przy tem niebezpieczeństwo zakażenia krwi? Wcale nie. Owszem, taki opatrunek w pierwszej chwili choć pojedynczy, nieraz jednak jest najlepszym, bo goi rany prędko. Sok z babki, jak gdyby nić złota, ściąga rozdartą ranę”. ” Zioło to wspaniale odkaża, działa przeciwobrzękowo dlatego sama go wiel

 Bibliografia: Heller, B. (1999) Essential Herbs for Lifelong Health: Storey Country Wisdom.

[mpp_inline id=”55194″]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


12 odpowiedzi na “Rana, niby nic, a mało kto wie jak o nią zadbać by uniknąć infekcji.”

  1. Dzięki, świetne porady. Zwłaszcza wobec „ciśnienia” firm farmaceutycznych. Ostatnio bardzo modny, też „polecany przez lekarzy, w tym chirurgów”, jest Octenisept. Moja żona używa tego zawodowo, ale i u niej, i u mnie (bez kontaktu zawodowego) zauważyłem uszkodzenie zdrowej skóry po posmarowaniu tym środkiem. Pojawia się swędzenie, zaczerwienienie, drobne łuszczenie. Dlatego – jak Ty – preferuję środki będące od dawna w użyciu, przetestowane na pokoleniach :), choć często nie poparte badaniami „na grupie kontrolnej z podwojnie ślepa próbą”. Ach ta ślepa wiara w rzetelność badań i uczciwość ich publikacji.

  2. na stłuczenia, ukąszenia, oparzenia (przetestowane na sobie i obu synach) polecam glinkę, ja stosuję zieloną. mam przywiezioną znad morza i wysuszoną na słońcu, ew. można kupić. Na niewielkie rany też się nadaje (na duże trzeba by opatrunki z gliną robić – tego jeszcze nie musiałam testować 🙂 ). Na oparzenia i guzy dzieciom rozrabiam glinę z wodą do konsystencji śmietany (nie używać niczego metalowego) i robię dość gruby okład z tego na przynajmniej 40 minut do godziny. Przeważnie po zdjęciu zostaje już tylko niewielki ślad… naprawdę

  3. a gdzie można znaleźć info o tężcu, szczepionkach, ich skuteczności i o serum przeciwtężcowym (punkt siódmy) ?

  4. Ja dziekuje, ze jestes. Dajesz duzo wspanialych porad i uczysz zyc zdrowo. Ziola i nalewki sa wspaniale. Ja tez zrobie nalewke z nagieltka i dziurawca. Pozdrawiam Danuta

  5. a proporcja 1:1 do kg zielonego na 1 litr wódki ? Pytam bo pierwszy raz będę przygotowywać to cudo 🙂

  6. Matko boska! Jak mozna z taka pewnością siebie pisać o czysto subiektywnej ocenie skuteczności działania zielska z wódką? Są na ten temat jakieś statystyki? Czarno na białym wykazanie na grupie kontrolnej z podwojnie ślepa próbą?? Czysta demagogia…

    • Hipokryzją jest traktowanie ziół i wódki jako demagogi, zwłaszcza, że to ta wódka i zielsko były podstawą konwencjonalnej medycyny. Ron, próba z placebo, testowanie ziół, w jakim świecie żyjesz, aby zrobić takie badania potrzeba chęci i pieniędzy. A kto je wyłoży? Przecież nie firmy farmaceutyczne, a może uniwersytety (hmm, te też są wspierane przez wspomniane)? Równocześnie należy wspomnieć, że arogancją jest ignorowanie pracy i obserwacji pokoleń zielarzy z całego świata. Zresztą rób ta co chceta 🙂

  7. W ubiegłym tygodniu pojawił mi się na ręce duży, twardy bąbel, biały na końcu. Bolał i wyglądał nieciekawie. Może coś mnie ugryzło, nie wiem. Zaczęłam przemywać go nalewką ziołową i już po pierwszym razie poczułam poprawę. Po woli zmniejszał się i znikał, dzisiaj mam już tylko niewielki ślad. Myślałam, że tylko ja wpadłam na taki dziwny pomysł, aby zastosować nalewkę ziołową. Zrobię sobie nalewki z nagietka i dziurawca.

  8. Czy można użyć lekko ususzonego kwiatu nagietka z łodyżkami, który został zasuszony w tym roku i kwiatki są z własnego ogródka? Czy suszone już się nie nadają do nalewki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest