fbpx

Szkopka bożonarodzeniowa

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Dziś robimy szopkę bożonarodzeniową z masy solnej.

Szkopka bożonarodzeniowa

Do wykonania masy solnej potrzebujemy:

  • 1 szklankę mąki tortowej,
  • 1 szklankę soli kuchennej
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 150 ml wody

Mieszamy suche składniki i wlewamy pół ilości wody delikatnie wyrobić i ostrożnie dolewać pozostałą część wody. Chodzi o to, że dla mnie 150 ml było za dużo, zależy to pewnie od suchości mąki i soli. Wszystko wyrabiamy, formujemy i suszymy. Ja użyłam do tego celu suszarki do owoców, bo musiałam wysuszyć pomarańcze i ananasy na choinkę. Można jednak użyć piekarniku elektrycznym w temp. do 75 °C lub po prostu pozostawienie jej w ciepłym miejscu do samoistnego wyschnięcia.  Te dzieła „sztuki” będą pomalowane farbą plakatową lub barwnikiem do farby akrylowej, ale można użyć specjalnych farbek, pisaków, czy farb akrylowych.

Przepis na masę solną pochodzi ze strony masasolna.pl. Ponieważ nie jestem osobą, która ma dużo czasu na takie zabawy, zrobiłam wersję uproszczoną figurek. Ciasto rozwałkowałam zaś postaci wycięłam używając foremek do ciasteczek. Tak też aniołek stał się Maryją, Józefem, Baltazarem, Kacprem, Melchiorem (z dziwnymi koronami) i pastuszkiem z owieczką ulepioną przez tatusia, który nie mógł się powstrzymać… tylko jak ja ją umieszczę w tutce kalendarza adwentowego? Jak w poprzednim wpisie wspomniałam, figurki będą malowane przez dzieciaki podczas całego adwentu i ustawiane w szopce, jedno jest pewne będą kolorowe.

Dodatkowo w szopce będzie sianko, starsze dzieci mogą dostać kubeczek sianka i za każdym razem, kiedy poczują, że zrobiły coś dobrego (we własnej ocenie, nie muszą nam o tym mówić, my tylko postarajmy się wytłumaczyć zasadę dziania na samym początku) mogą dołożyć kilka źdźbeł, aby Dzieciątku było miękko kiedy przyjdzie na świat. O takiej tradycji opowiadała mi jedna z Ciotek, nie wiem czy u was też taka się pojawia, może są inne związane z szopką?

Jeszcze krótko jak powstała szopka bożonarodzeniowa? Zwyczaj ten pojawił się w naszym kraju dzięki Świętej Kindze (żonie Bolesława Wstydliwego). Podziwiała ona Świętego Franciszka z Asyżu który w 1223 roku w kościele ustawił pierwszą Bożonarodzeniową szopkę i w ten sposób pojawiły się one i u nas.

Jeśli zrobicie swoje figurki w komentarzu wyślijcie zdjęcie na pewno inni będą chcieli je zobaczyć szukając inspiracji.

 

[ulp id=’cTWXvVW93Hqh9wqs’]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


5 odpowiedzi na “Szkopka bożonarodzeniowa”

  1. Ja robiłam szopkę z postaciami z modeliny,. Teraz tworze figurki solne dla bliskich na święta. Świetna zabawa.

    • Ale cudeńko 🙂 mogę spytać jakiego kleju użyć do sklejania makaronu? Czy można go pomalować zwykłymi plakatówkami? Chciałabym zrobić cośpodobnego z moimi dziećmi… 🙂 Dzięki za podpowiedź…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest