Świąteczne porządki – czas na kolejne zmagania. Dziś na kuchnia, jadalnia i salon.
Świąteczne porządki
1. Zasyp kuchenkę sodą oczyszczoną wymieszaną z olejkiem cytrynowym i pozostaw na sam koniec sprzątania. To samo zrób z okapem kuchennym.
2. Jeśli masz w domu mikrofalę, wstaw do niej miskę z wodą wymieszaną z octem spirytusowym (50/50) i gotuj na najwyższej częstotliwości przez 3 do 5 minut.
3. Czas na szafki pamiętaj pracuj z góry na dół, od prawej do lewej strony. Najpierw wszystkie szafki przetrzyj na górze, tam może być sporo kurzu połączonego z tłuszczem, dlatego warto na wilgotną szmatkę wsypać trochę sody oczyszczonej i zaopatrzyć się w wiadro z ciepłą wodą. Następnie wyciągnij wszystko z najbardziej wysuniętej na prawo szafki, przetrzyj półkę i poukładaj wszystko z powrotem, przetrzyj front. Postępuj podobnie z kolejnymi szafkami.
4. Następnie zetrzyj wszystkie blaty i urządzenia oraz miejsca pod nimi. Do tego celu przyda ci się uniwersalny spray, który wyczyści, nabłyszczy, a równocześnie odkaża (przepis znajduje się tutaj).
5. Czyścimy lodówkę, wyciągnij wszystko z półek, a następnie przetrzyj je octem rozpuszczonym w wodzie w proporcji 1:1. Jeśli nie lubisz zapachu octu dodaj do mieszaniny 5 kropli olejku cytrynowego. W przypadku, kiedy półki są bardzo wybrudzone warto wyciągnąć je i umyć w zlewie.
6. Wyczyść zlew oraz przestrzeń pod nim. Pamiętaj, że zlewy ze stali bardzo łatwo się rysują, do ich umycia warto użyć po prostu octu i miękkiej szmatki z mikrofiby.
7. Teraz czas na mikrofalę, wyciągnij miskę z wodą. Namocz szmatkę w jej zawartości i przetrzyj nią wnętrze urządzenia. Następnie osusz je.
8. Tak jak wspomniałam czas na kuchenkę, okap i piekarnik.
9. Zamiatamy i myjemy podłogę.
10. W jadalni umyj okna, przetrzyj lampę, szafki, następnie stół oraz krzesła. Zakończ na podłodze
11. Salon, podobnie jak z sypialniami ściągnij zasłony i firanki, wymyj okna, przesuń lżejsze meble na środek, aby mieć łatwy dostęp do ścian. Następnie bardzo czystym i prawie suchym mopem przetrzyj ściany, zaś szmatką wszelkie obrazy czy zdjęcia. Na końcu zetrzyj kurze z wysuniętych mebli, zaś inną szmatką wymyj przestrzenie pod meblami.
12. Przesuń meble na swoje miejsce, zetrzyj kurze z pozostałych mebli (wpis o tym jak dbać o drewniane meble jest tutaj), dodatkowo posprzątaj w ich wnętrzu. Nie zapomnij o urządzeniach RTV.
13. Odkurz sofę i fotele, jeśli masz skórzany wypoczynek postępuj wraz z instrukcją od producenta (generalnie użyj delikatnej szmatki, aby zetrzeć kurz następnie dobrze wymieszaj ze sobą pół szklanki oliwy z oliwek i 2 łyżki octu spirytusowego, nałóż na szmatkę niewielką ilość wielkości ziarnka grochu. W razie potrzeby dokładaj, ponieważ zbyt duża ilość produkt nałożona na raz, może uszkodzi skórę, dodatkowo zawsze zrób próbę na niewidocznym kawałku i odczekaj z 6 godzin).
14. Wyczyść podłogę.
Gratuluję wysprzątanego domostwa!
A jak Wam idą świątecznie porządki?
źródło grafiki: www. stockfreeimages.com
[rev_slider czystydom]
8 odpowiedzi na “Świąteczne porządki – część II. Kuchnia, jadalnia i salon”
Podpatrzone na internecie patent na kratkę z okapu – zagotować wodę i wsypać ok szklanki sody oczyszczonej, zanurzyć kratkę, wyjąć i tadamm, nie ma tłuszczu i jest znacznie jaśniejsza.
Dziękuję za odpowiedź, wolałam się upewnić 🙂 Nie ma chyba kuchni bez tłuszczu, wobec tego kupię olejek cytrynowy.
czytanie zajęło mi max 10 minut. ile zajmuje wykonanie wszystkiego? już na samą myśl mi się nie chce 😉
ale wskazówki bardzo cenne, na pewno zastosuję niektóre z nich – dziękuję 🙂
Witam! Górne szatki w mojej kuchni mają fronty w wysokim połysku (chyba lakier, nie okleina). Niestety, jak w każdej kuchni, osiada na nich para z tłuszczem, nie wiem, czym to myć, żeby nie porysować. Sama woda z detergentem nie pomaga. Zastanawiam się, czy ocet nie zaszkodzi, czy nie ma właściwości „żrących”. Pomożesz?
Makaria, ocet nie powinien wyrządzić żadnej szkody, wmieszaj go wproporcji 50:50 z wodą dodaj kilka kropi olejku cytrynowego i tłuszcz powinien zejść bez problemu. Na wszelki wypadek jednak sprawdź na małej powierzchni czy nic się meblom nie dzieje.
Tez mam takie szafki, kiedys męczyliśmy sie (tzn mąż sie męczył 😉 ) detergentem. Obecnie woda+ocet+olejek i wszystko pięknie swieci w dosłownie pare minut!
Kolejna porcja cennych wskazówek, dziękuję 🙂 Mam pytanie o te różne preparaty do mycia, postanowiłam ich trochę wypróbować i wszędzie pojawia się olejek cytrynowy. Czy jest jakiś szczególny powód, czy po prostu lubisz zapach cytryny i można go zastąpić innym? Pozdrawiam 🙂
Witaj Agnieszko, olejek cytrynowy ma właściwości myjące tłuszcz, dlatego jest wszędzie, jeśli jednak nie masz problemu z tłustymi plamami użyj np. pomarańczowego, lawendowego czy różanego. Jeśli chcesz użyć innych olejków niż wymienione, zawsze zrób test czy Twoje meble dobrze go przyjmą 🙂 Pozdrawiam, Ewka