fbpx

Jak usunąć plamy z ubrań?

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Wakacje to czas gdzie nasze pociechy testują naszą pralkę na każdym możliwym kroku, jadąc gdziekolwiek jesteśmy przygotowani na straty wynikłe z ekstremalnego eksploatowania ubrań. Plamy – to o nich mowa – powstają jak za pomocą magicznej różdżki, nie było i jest, było czyste minutę później już nie jest. Jak się ich pozbyć?

 Ja już wyleczyłam się  z kupowania dzieciom białych ubrań, pomimo iż wyglądają one tak zwiewnie i wakacyjnie. Teraz im bardziej pstrokato, tym mniej będzie widoczna zastraszająca ilość plam, które te potworki są w stanie nazbierać w ciągu kilku godzin. Warto również wiedzieć jak radzić sobie z plamami.

[thrive_leads id=’49839′]

plamy

Jak usunąć plamy?

Czekolada Wyczyść resztki czekolady z materiału, następnie wypłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal jest na tkaninie wymieszaj 1 łyżeczkę płynu do naczyń  z szklanką zimnej wody, zwilż mieszaniną plamę, przetrzyj gąbką i wypłucz. Jeśli plama nadal się utrzymuje na tkaninie wymieszaj wspomniany płyn (4 łyżki) do naczyń z 2 łyżkami octu spirytusowego. W ostateczności zrób gęstą pastę z boraksu i wody rozetrzyj na plamie, pozwól paście wyschnąć, a następnie wypierz ubranie.
Jagody Musisz działać szybko, namaczaj tkaninę pod bieżącą wodą tak długo jak przestanie wydobywać się z niej barwnik. Następnie wetrzyj w plamę sok z cytryny i pozostaw na 30 minut. Wypłucz zimna wodą, jeśli plama wciąż jest widoczna zrób pastę z 1 łyżki mąki ziemniaczanej, 5 kropli olejku cytrynowego oraz 1 łyżeczki gliceryny. Pastę pozostaw do całkowitego wyschnięcia, najlepiej na słońcu. Powtórz zabieg jeśli jest to konieczne do momentu całkowitego usunięcia plamy, a następnie wypierz.
Krew Najpierw wypłucz plamy w zimnej wodzie, jeśli plama nadal jest widoczna użyj wody utlenionej. Woda utleniona świetnie usuwa plamy z krwi pozostawione na tkaninach. Polej wodą utlenioną plamę i pozostaw na około jedną minutę. Następnie wypierz daną rzecz.
Plamy z marchwi Tkaninę wystaw na minimum 2 godziny na słońce.
Plamy z potu Wymieszaj ze sobą 1/4 octu i 4 krople olejku cytrynowego. Polej mieszaniną plamę i pozostaw na 30 minut, następnie wypierz ubranie.
Plamy z trawy Pod tkaninę podłóż papierowy ręcznik a następnie polej plamę octem spirytusowym i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie wypłucz tkaninę pod zimną wodą i nałóż pastę z sody oczyszczonej i wody. Pozostaw na kolejne 30 minut. Jeśli tkanina może być prana w wysokiej temperaturze, wypierz w gorącej wodzie.
Sok owocowy Wysusz sok papierowymi ręcznikami, posyp sodą aby ta wchłonęła pozostałości po soku. Przepłucz plamę pod bieżącą wodą, wymieszaj 2 części octu spirytusowego z 1 częścią płynu do naczyń.

[thrive_leads id=’49839′]

ZapiszZapisz

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


8 odpowiedzi na “Jak usunąć plamy z ubrań?”

  1. Plamy z jagód i buraków to moje ulubione 🙂 Jedyne, które ZAWSZE schodzą. I w cale nie trzeba działać szybko – wystarczy zabrudzone ubranie zalać zimną wodą i dodać ocet – leję 'na oko’, w zależności od ilości wody i plam – powiedzmy 1/4 szklanki na litr wody. Zostawiam na 15 min, gdy plamy są świeże, a kilkudniowe plamy moczę do godziny. (Moczenie należy zakończyć, gdy nie ma śladu po plamie) 🙂

  2. W przepisie na usuniecie plam z potu napisane jest ’1/4 octu’. Jaka jest jednostka? Czy to zadziała na stare plamy czy tylko świeże?

  3. Wszystkie plamy z owoców wystarczy przelać wrzątkiem. Zarówno te z jagód jak i malin. Duża ilość wrzątku i po sprawie.

    • wystarczy namoczyć plamę w spirytusie. Żywica idealnie jest rozpuszczana przez alkohol. Potem oczywiście normalnie wyprać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest