fbpx

Wakacje to czas gdzie nasze pociechy testują naszą pralkę na każdym możliwym kroku, jadąc gdziekolwiek jesteśmy przygotowani na straty wynikłe z ekstremalnego eksploatowania ubrań. Plamy – to o nich mowa – powstają jak za pomocą magicznej różdżki, nie było i jest, było czyste minutę później już nie jest. Jak się ich pozbyć?

 Ja już wyleczyłam się  z kupowania dzieciom białych ubrań, pomimo iż wyglądają one tak zwiewnie i wakacyjnie. Teraz im bardziej pstrokato, tym mniej będzie widoczna zastraszająca ilość plam, które te potworki są w stanie nazbierać w ciągu kilku godzin. Warto również wiedzieć jak radzić sobie z plamami.

plamy

Jak usunąć plamy?

CzekoladaWyczyść resztki czekolady z materiału, następnie wypłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal jest na tkaninie wymieszaj 1 łyżeczkę płynu do naczyń  z szklanką zimnej wody, zwilż mieszaniną plamę, przetrzyj gąbką i wypłucz. Jeśli plama nadal się utrzymuje na tkaninie wymieszaj wspomniany płyn (4 łyżki) do naczyń z 2 łyżkami octu spirytusowego. W ostateczności zrób gęstą pastę z boraksu i wody rozetrzyj na plamie, pozwól paście wyschnąć, a następnie wypierz ubranie.
JagodyMusisz działać szybko, namaczaj tkaninę pod bieżącą wodą tak długo jak przestanie wydobywać się z niej barwnik. Następnie wetrzyj w plamę sok z cytryny i pozostaw na 30 minut. Wypłucz zimna wodą, jeśli plama wciąż jest widoczna zrób pastę z 1 łyżki mąki ziemniaczanej, 5 kropli olejku cytrynowego oraz 1 łyżeczki gliceryny. Pastę pozostaw do całkowitego wyschnięcia, najlepiej na słońcu. Powtórz zabieg jeśli jest to konieczne do momentu całkowitego usunięcia plamy, a następnie wypierz.
KrewNajpierw wypłucz plamy w zimnej wodzie, jeśli plama nadal jest widoczna użyj wody utlenionej. Woda utleniona świetnie usuwa plamy z krwi pozostawione na tkaninach. Polej wodą utlenioną plamę i pozostaw na około jedną minutę. Następnie wypierz daną rzecz.
Plamy z marchwiTkaninę wystaw na minimum 2 godziny na słońce.
Plamy z potuWymieszaj ze sobą 1/4 octu i 4 krople olejku cytrynowego. Polej mieszaniną plamę i pozostaw na 30 minut, następnie wypierz ubranie.
Plamy z trawyPod tkaninę podłóż papierowy ręcznik a następnie polej plamę octem spirytusowym i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie wypłucz tkaninę pod zimną wodą i nałóż pastę z sody oczyszczonej i wody. Pozostaw na kolejne 30 minut. Jeśli tkanina może być prana w wysokiej temperaturze, wypierz w gorącej wodzie.
Sok owocowyWysusz sok papierowymi ręcznikami, posyp sodą aby ta wchłonęła pozostałości po soku. Przepłucz plamę pod bieżącą wodą, wymieszaj 2 części octu spirytusowego z 1 częścią płynu do naczyń.

ZapiszZapisz