fbpx

Jak naturalnie usunąć pleśń i wilgoć z domu ?

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Poznaj 5 trików, które sprawią, że raz na zawsze pozbędziesz się wilgoci z domu. Do tego przedsięwzięcia użyjemy roślin i całkowicie naturalnych oraz łatwo dostępnych produktów.

Ogrzewanie włączone, a na ścianie nadal pojawiają się wykwity. Wilgoć i w efekcie pleśń pojawia się w miejscach, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70%, często są to części domu, gdzie ciepło z jego wnętrza styka się z zimną zewnętrzną ścianą, choć nie jest to regułą. Zimą w naszych domach gromadzi się bardzo dużo wilgoci. Jak usunąć pleśń nie kupując drogich urządzeń elektrycznych?

Na początek pozbądź się pleśni za pomocą olejków eterycznych i octu (Więcej tutaj)

skrzydlokwiat

 

 5 TRIKÓW ABY USUNĄĆ PLEŚŃ I WILGOĆ Z  DO DOMU

  1. Otwieraj okna na 10 minut w każdym pokoju. Mam na myśli otwieranie okien na oścież, a nie delikatne uchylanie ich, nie obawiaj się, po tym czasie pomieszczenie szybko nabierze temperatury z powrotem.
  2. Jeśli w twoim domu jest chłodno, należy zwiększyć temperaturę, gdyż ciepłe powietrze lepiej „wyłapuje” to wilgotne.
  3. Podczas gotowania miej włączony okap i przykrywaj garnki przykrywkami. Dzięki temu do powietrza nie dostanie się dużo pary wodnej.
  4. Użyj roślin

 

Jak usunąć pleśń? Pomogą nam w tym rośliny. W świecie roślin istnieją gatunki, które pobierają wodę nie z korzeni, a z powietrza. Warto je mieć w miejscach, gdzie gromadzi się wilgoć. Do tych roślin zaliczamy: oplątwe (Tillandsia), paprotki, skrzydłokwiat (należy go podlewać raz w tygodniu, choć ja to robię, kiedy liście zaczynają więdnąć i kwitnie jak szalony) czy też bluszcz. Ten ostatni nie dość, że rozprawi się z wilgocią to również zatroszczy się o pleśń która krąży w powietrzu.  Jednak najlepszą rośliną w walce z wilgocią jest trzcina, choć tej nie uprawiałam nigdy w warunkach domowych, może warto spróbować?

sól w walce z wilgocią

Każda z tych roślin dodatkowo usuwa z naszego otoczenia szkodliwe substancje, które znajdują się w naszych domach jak benzen, trichloroetylen, aceton czy formaldehyd. Dlatego nie zapominajmy o nich w naszych nowoczesnych nie koniecznie zdrowych mieszkaniach.

5. Sól i kreda także pomogą usunąć pleśń. Działają jak odciągacze wilgoci.

Wystarczy powiesić je w miejscu, w którym ta gromadzi się najczęściej i już. Warto pamiętać aby w miejscu gdzie ulokujesz sól podłożyć miseczkę, by woda miała się gdzie skraplać.  Kredę warto również wkładać do szaf w których lubi zapodziać się wilgoć, np. do tych w których trzymamy kurtki.

jak usunąć pleśń - kreda
Jeśli powyższe sposoby nie działają, oznacza to, że masz do czynienia z wadą konstrukcyjną budynku i aby zniszczyć wilgoć w domu, należy użyć innych, bardziej mechanicznych środków.

 

 

 

 

[rev_slider czystydom]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


22 odpowiedzi na “Jak naturalnie usunąć pleśń i wilgoć z domu ?”

  1. Super sposoby na walkę z pleśnią. Sama walczyłam długo z wilogocią – udało się dzięki chemicznym środkom, lecz to było kilka lat temu. Dziś postąpiłabym nieco inaczej 😉

  2. Ekologia ponad wszystko! Nasz produkt do odgrzybiania scian i drewna ASG Spranda został stworzony z kombinacji wyciągów z drzewa herbacianego i tymianku. Jest całkowicie naturalny, bez chloru i chemikaliów – nie truje domownikó – nie trzeba wietrzyć.
    Bardzo szerokie spektrum działania: grzyby, bakterie i wirusy.
    Wypróbujcie, naprawdę warto!

  3. Witam serdecznie:) Dziekuje za sugestie Pani Ewuni.Wlasnie mialam zamiar kupic roslinki by zniwelowaly roztocza z powietrza .Plesni usuwalam boraxem i tez woda z olejka herbacianego.Troche odrasta ..JAkei roslinki by PAni polecila w 1 pokoju ile takich postawic zeby to mialo sens? Pozdrawiam serdecznie. CZytalam rowniez ze GEranium likwiduje zarodniki plesni

  4. Ja mam wilgoc w rogach przy suficie,okap jest strop ocieplony i niemoge se z tym poradzic co trzeba zrobic

  5. Podstawa to sprawna wentylacja i sprawnie działający okap, i nie ma problemu z wilgocią.

  6. Wiele potraw gotowanych jest w wodzie lub zawiera wodę, dlatego za każdym razem podczas przygotowywania potrwa wydziela się para wodna. W kuchni w której nie zastosuje się okapu w trakcie gotowania woda skrapla się na ścianach i meblach. Dzieje się tak, gdy podczas gotowania powietrze w pomieszczeniu nasyci się parą. Sprzyja to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni – co zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Okapy globalo.pl skutecznie radzą sobie z tym problemem, zasysając parę wodną i wydalając jej nadmiar na zewnątrz pomieszczenia, co zapobiega powstawaniu wilgoci i rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów w kuchni.

  7. A jeśli chciałabym pozbyć się wilgoci przy oknie to w jaki sposób mam postapić z tą solą?

  8. witam. A jeśli chciałabym pozbyć się wilgoci przy oknie to co dokładnie zrobić z tą solą?

  9. usunąć drania! najlepiej poprzez ozonowanie – nie trzeba szorować, szukać tylko wpuszczasz ekipę z maszynami. ozon zabije grzyby i bakterie.

  10. Co do roślin- przecież rośliny pobierają wilgoć z otoczenia, ale później ją „oddają” nawilżając tym samym powietrze. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre rośliny potrafią „wyłapywać” niekorzystne dla nas substancje (m.in. z z klejów, tapet itd. ). Za patent z solą dziękuję.

  11. Ciekawy post. Zastanawia mnie jak sobie poradzić w odwrotnej sytuacji, tj. jak zwiększyć wilgotność gdy w domu jest suche powietrze. Gdy słońce zaświeci robi się wyjątkowo sucho. Dorośli się już przyzwyczaili, ale dla naszego dziecka kupiliśmy nawilżacz powietrza, by nie kichał. Mamy rekuperator, który wspomaga wymianę powietrza, by uniknąć otwierania okien w każdym pokoju. Suszące się w salonie pranie stosuję tylko gdy nie spodziewam się żadnych gości. W domu jest ogrzewanie podłogowe, więc wieszanie ceramicznych zbiorników z wodą na kaloryferach również nie wchodzi w grę. Mam parę roślin zielonych, ale wydają mi się być niewystarczające. Czy masz pomysł na naturalne nawilżacze powietrza?

  12. Mam bluszcz ale w pomieszczeniu w którym go mam i tak zbiera mi się pleśń….Ale moim zdaniem to wina niedogrzania, kiedyś jak mieszkałam w bloku (właściwie wentylacja tylko w kuchni i łazience) mieliśmy 16 stopni i straszne grzyby na ścianach, potem wstawili ciepłomierze (aby płacić za faktycznie pobrane ciepło) i kaloryfery dają na fula, wentylacja bez zmian, grzyba brak. U nas mówią że brak wentylacji zastąpić może wietrzenie codziennie 30 minut (ale wydaje mi się, że to kwestia indywidualna, w jednym pokoju po 10 minutach mam rześkie powietrze a w innym po godzinie zaczynam cokolwiek czuć że powietrze się zmienia), warto też sprawdzić ciąg wentylacji ze świeczką 🙂
    Zamierzam sprawdzić sól jako pochłaniacz wilgoci, zastanawiam się tylko czy mogę zrobić 2 w 1 i wlać kilka kropli olejku? Bo wilgoć jest na oknie i w okolicach, a grzejnik zaraz obok

  13. Patentu z roślinami nie znałam. Chociaż i tak ze względu na kocich domowników, mogę postawić tylko paprotkę …A przydałby się bluszczyk, bo pleśniowe kropki pojawiają się w każdym narożniku sufitowym. Zabijam octem, a po 2 tygodniach znowu cholerstwo wychodzi. Używamy elektrycznego osuszacza, ale tylko na kilka godzin, bo hałas doprowadza nas do szaleństwa.
    Z nadzieją wyczekuję wiosny. I pocieszam się, że to ostatnia zima w tym pleśniowym mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest