fbpx

Poznaj 5 trików, które sprawią, że raz na zawsze pozbędziesz się wilgoci z domu. Do tego przedsięwzięcia użyjemy roślin i całkowicie naturalnych oraz łatwo dostępnych produktów.

Ogrzewanie włączone, a na ścianie nadal pojawiają się wykwity. Wilgoć i w efekcie pleśń pojawia się w miejscach, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70%, często są to części domu, gdzie ciepło z jego wnętrza styka się z zimną zewnętrzną ścianą, choć nie jest to regułą. Zimą w naszych domach gromadzi się bardzo dużo wilgoci. Jak usunąć pleśń nie kupując drogich urządzeń elektrycznych?

Na początek pozbądź się pleśni za pomocą olejków eterycznych i octu (Więcej tutaj)

skrzydlokwiat

 

 5 TRIKÓW ABY USUNĄĆ PLEŚŃ I WILGOĆ Z  DO DOMU

  1. Otwieraj okna na 10 minut w każdym pokoju. Mam na myśli otwieranie okien na oścież, a nie delikatne uchylanie ich, nie obawiaj się, po tym czasie pomieszczenie szybko nabierze temperatury z powrotem.
  2. Jeśli w twoim domu jest chłodno, należy zwiększyć temperaturę, gdyż ciepłe powietrze lepiej „wyłapuje” to wilgotne.
  3. Podczas gotowania miej włączony okap i przykrywaj garnki przykrywkami. Dzięki temu do powietrza nie dostanie się dużo pary wodnej.
  4. Użyj roślin

bluszcz

 

Jak usunąć pleśń? Pomogą nam w tym rośliny. W świecie roślin istnieją gatunki, które pobierają wodę nie z korzeni, a z powietrza. Warto je mieć w miejscach, gdzie gromadzi się wilgoć. Do tych roślin zaliczamy: oplątwe (Tillandsia), paprotki, skrzydłokwiat (należy go podlewać raz w tygodniu, choć ja to robię, kiedy liście zaczynają więdnąć i kwitnie jak szalony) czy też bluszcz. Ten ostatni nie dość, że rozprawi się z wilgocią to również zatroszczy się o pleśń która krąży w powietrzu.  Jednak najlepszą rośliną w walce z wilgocią jest trzcina, choć tej nie uprawiałam nigdy w warunkach domowych, może warto spróbować?sól w walce z wilgocią

Każda z tych roślin dodatkowo usuwa z naszego otoczenia szkodliwe substancje, które znajdują się w naszych domach jak benzen, trichloroetylen, aceton czy formaldehyd. Dlatego nie zapominajmy o nich w naszych nowoczesnych nie koniecznie zdrowych mieszkaniach.

5. Sól i kreda także pomogą usunąć pleśń. Działają jak odciągacze wilgoci.

Wystarczy powiesić je w miejscu, w którym ta gromadzi się najczęściej i już. Warto pamiętać aby w miejscu gdzie ulokujesz sól podłożyć miseczkę, by woda miała się gdzie skraplać.  Kredę warto również wkładać do szaf w których lubi zapodziać się wilgoć, np. do tych w których trzymamy kurtki.

jak usunąć pleśń - kredaJeśli powyższe sposoby nie działają, oznacza to, że masz do czynienia z wadą konstrukcyjną budynku i aby zniszczyć wilgoć w domu, należy użyć innych, bardziej mechanicznych środków.

 

 

 

 

[rev_slider czystydom]