fbpx

Wpływ księżyca na rośliny w ogrodzie

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Dla współczesnego człowieka, nauka jest jak religia, wydaje się nam, że jeśli coś nie jest przebadane przez naukowca to nie ma racji bytu. Prawda jest taka, że naukowcy nie są w stanie wytłumaczyć większości rzeczy jakie dzieją się w nas i na około nas (to co znają to jedynie ułamek wszystkiego). Dodatkowo lobbying i inne niezbyt etyczne praktyki sprawiają, że wiarygodność dużej części badań można postawić pod znakiem zapytania. Co jest sprawdzone to wiedza, wiedza jaką każde pokolenie przekazywało następnemu i testowane przez tysiąclecia. Zastanówmy się zatem jaki wygląda wpływ księżyca na rośliny.

wpływ księżyca - fazy

Człowiek od tysiącleci obserwował otaczający go świat, był jego aktywną częścią. To co dla współczesnych ogrodników wydaje się czarną magią, dla poprzednich pokoleń nie było niczym nowym, a jedynie wiedzą, która poprawiała plony. Różne cywilizacje rozsiane po naszej Planecie i nie mające kontaktu ze sobą wypracowały podobne wnioski płynące z tych empirycznych doświadczeń. Jednym z nich jest wpływ księżyca na kiełkowanie i wzrost roślin.

Rolnicy od tysiącleci używali tej wiedzy, która opierała się o siłę grawitacji. Otóż Ziemia jest otoczona dużym polem magnetycznym, na który wpływ ma zarówno księżyc jak i słońce. Księżyc wraz z ze swoją wędrówką po nieboskłonie sprawia, że na ziemi pojawiają się przypływy i odpływy. Dzieje się tak ponieważ księżyc przyciąga lub odpycha od siebie wodę w morzach i oceanach, podobny skutek ma on na całą wilgoć zawartą w ziemi. Równocześnie należy wspomnieć o tym, że  wpływ księżyca widać wyraźnie nie tylko na roślinach, ale na innych organizmach.

 

Wpływ księżyca na rośliny a jego fazy 

Miesiąc księżycowy rozpoczyna się od Nowiu, księżyc występuje w czterech fazach (kwadra), które trwają około 7 dni każda.

I i II faza księżyca występuje, kiedy księżyca przybywa.

  1. Jest to najlepszy czas do kiełkowania i wzrostu roślin liściastych i roślin kwitnących i owocujących np. pomidorów.
  2. W tym czasie pikowanie przebiegnie sprawniej, gdyż rośliny łatwiej się przyjmą.
  3. Dodatkowo w tych kwadrach warto podlewać jak i nawieźć rośliny, gdyż te lepiej wchłaniają składniki odżywcze z ziemi w formie płynnej.
  4. Co więcej to w tym czasie zebrane truskawki będą mieć najlepszy smak zaś zioła pozostaną świeże na dłużej.

III i IV faza księżyca pojawia się kiedy księżyca ubywa.

  1. Czas zaraz po pełni to czas na sadzenie roślin korzeniowych i wieloletnich, gdyż to w tym czasie energia rośliny skupia się na bryle korzeniowej.
  2. Jest to najlepszy okres, aby przyciąć rośliny, gdyż wtedy regenerują się one szybciej.
  3. Dodatkowo to teraz warto podjąć walkę ze szkodnikami. W tych kwadrach również plewimy, ponieważ chwasty będą wolniej odrastały.

Uwaga!

Unikaj sadzenia roślin na 12 godzin przed i 12 godzin po zmianie fazy księżyca. W tym czasie kiełkowanie nasion jest bardzo powolne, dlatego też nie powinno się ich siać w tym momencie.

lepsze kiełkowanie w odpowiedniej fazie księżyca

Wpływ księżyca w poszczególnych fazach można sprawdzić tutaj 

[mpp_inline id=”55194″] 

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


2 odpowiedzi na “Wpływ księżyca na rośliny w ogrodzie”

  1. Zmieniłbym „księżyc przyciąga lub odpycha od siebie”, bo jest to ewidentna herezja dla „ściślaka” 🙂 , na „księżyc przyciąga lub 'odpycha od siebie’ (w sensie: słabiej przyciąga). Trochę więcej tutaj: http://www.navipedia.pl/navi20.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest