fbpx
Jak działają komercyjne środki do czyszczenia toalety wszyscy wiemy z reklam. Mówią, że odkażają, rozpuszczają bądź też zapobiegają występowanie kamienia, czyszczą plamy dzięki wybielaczom oraz pozbywają się  nieprzyjemnych zapachów dzięki super silnym perfumom. Cud miód!

czyścimy toaletę

O czym nie mówią? Zapominają powiedzieć, że są w nich kwasy, wybielacze, bardzo silne perfumy, barwniki czy też środki konserwujące.

Co się dzieje, kiedy ich używasz? Otóż, bardzo silne perfumy mogą powodować bóle głowy, łzawienie oczu, bolące gardło czy nudności. Niektóre z tych perfum zaburzają gospodarkę hormonalną, co może doprowadzić do rozwoju raka. Owe perfumy są szczególnie groźne w produktach, które wiszą na muszli lub są wkładane do pojemnika z wodą, gdyż za każdym spłukaniem, niebezpieczna mgiełka chemii rozprzestrzenia się po całej toalecie.

Co jeszcze, a proszę formaldehydy są prawie w każdym „czyścicielu”, zabijają większość bakterii i grzybów są również świetnymi konserwantami. Z drugiej strony są one niesłychanie toksyczne, alergenne i rakotwórcze, a co gorsze, są jednym z najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza w domu (A propos jego oczyszczania-> KLIK).

Dlaczego to wszystko jest niebezpieczne?

Tak jak ze wszystkim, niektóre z tyś środków są silniejsze w działaniu niż inne, jednak żaden z nich nie powinien się znaleźć na Twojej skórze, czy w oczach. Kwasy w nich zawarte mogą spowodować rozległe oparzenia i poważnie zniszczyć twój wzrok. Większość z tych środków chemicznych nakazuje użycie gumowych rękawic, gogli czy też maseczki na twarz. Czy ty masz owe na półce z chemią? A co z dziećmi,.. przecież one zawsze znajdą sposób, a to co zakazane jest najciekawsze, dobrze to znamy,..

Jednak to nie wszystko! Co ze środowiskiem? Przecież to wszystko, co spłuczemy wyląduje w wodzie, a drogą łańcucha pokarmowego, przez zwierzęta, z powrotem trafiają do nas, gdzie naukowcy znaleźli je w tłuszczu i mleku ludzkim.

Czyścimy toaletę

Nie znam nikogo kto lubi czyścić toaletę lub używać brudnej. Aby zachować nieskazitelną czystość toalety musimy zmienić swoje nawyki.  Warto domowej roboty środek czystości wlewać do muszli klozetowej, za każdym razem kiedy np. myjesz zęby, zostawić na chwilę aby zrobił swoje i  przetrzeć szczotką do wc. Jeśli będziesz to robić regularnie, już nigdy nie będziesz potrzebować generalnie czyścić toalety.

Nie wiem czy wiecie, że jednym z najbardziej niehigienicznych miejscem w toalecie jest podłoga naokoło kibelka, dlatego warto na nią używać antybakteryjnych środków czystości, oczywiście tych domowych (na butelkę sprayu dajemy 10 kropli olejku lawendowego i 10 kropli cytrynowego to powinno załatwić problem).

Zacznijmy od środka myjącego toaletę

Zamiast wlewać całą tą chemię do Twojej toalety, możesz zrobić coś co jest bezpieczniejsze i nie powoduje łazawienia oczu.

Link do przepisu na mydło w płynie użyte w poniższym przepisie

płyn do toaley

 Czyścimy toaletę płynem własnej roboty

– 60 ml płynnego mydła
– 30 ml wody
– 5 kropli olejku miętowego
– 5 kropli olejku cytrynowego
(ilość na jedno mycie toalety)

 

Instrukcja:
Wszystkie składniki wlewamy do butelki , najlepiej po chemiczym środku czystości, dobrze mieszamy. Miksturę wlewamy do toalety i zostawiamy na godzinę. Po godzinie szorujemy szczotką.

 

[rev_slider czystydom]