Domowe sposoby na zatkany odpływ.

Domowe sposoby na zatkany odpływ.

Komercyjne środki do czyszczenia i odblokowywania odpływów mają za zadanie rozpuścić tłuszcz i włosy które zalegają w rurach, do tego celu producenci używają sody kaustycznej lub kwasu siarkowego.

Jak wiadomo soda jest środkiem żrącym podobnie jak kwas, który powoduje rozległe poparzenia skóry, oczu i błon śluzowych. Jednak kropla ługu w oczach i jest ogromne prawdopodobieństwo utraty wzroku. Wdychanie oparów może doprowadzić do śmierci, dlatego robiąc mydło, robimy je przy otwartym oknie i w ubraniu ochronnym. Jednak czy ktoś zachowuje podobne środki ostrożności wsypując popularnego krecika do rur?  Ponadto, środki te są toksyczne dla środowiska zewnętrznego. Dlatego warto spróbować wszelkich domowych sposobów na odetkanie odpływów.

Dbamy o odpływy – lepiej zapobiegać

Lepiej zapobiegać

– dlatego na odpływach miej założone sitka, które zabezpieczają przed dostawaniem się do rur włosów, czy pozostałości po posiłkach

– raz w tygodniu zasyp odpływy 1/ 4 szklanki sody oczyszczonej i wypłukuj wrzątkiem, aby zlikwidować osadzający się w rurach tłuszcz

– nigdy nie spuszczaj tłuszczy, wylej je do kosza, a nadmiar ściągnij papierowym ręcznikiem

– aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur wystarczy 1 szklankę sody oczyszczonej spłukać delikatnie wodą i pozostawić na około godzinę, następnie zalej odpływ bardzo gorącą wodą (najlepiej z czajnika, bądźcie ostrożni przy ceramicznych zlewach czy umywalkach)

 

dbamy o odpływy

 

Po ustaleniu co blokuje nasz odpływ, mamy do wyboru kilka z poniższych sposobów na jego udrożnienie.

Jak odetkać zapchany odpływ?

Przepychacz

Gumowy przepychacz sprawdzi się najlepiej dopiero w momencie gdy odpływ niemalże całkowicie stracił drożność. Z pewnością poradzi sobie z resztkami jedzenia nagromadzonymi w rurze odpływowej. Dodatkowo doskonale sprawdza się w odtykaniu kanału przelewowego w twoim zlewie.

Po „zabiegu” obficie zalej odpływ bieżącą wodą a w razie potrzeby użyj przepychacza ponownie.

 

Drut z haczykiem

jeżeli nasz odpływ jest zatkany długimi kawałkami np: włosami, najłatwiej będzie użyć drutu z haczykiem. Sztywny kabel w plastikowej otulinie świetnie się sprawdzi.

Oskóruj kawałek przewodu i przy użyciu kombinerek zegnij na haczyk. Po wcześniejszym odkręceniu sitka z odpływu, dokładnie przeszukaj swoim „harpunem” odpływ.

Gorąca woda z mydłem.

W lżejszych przypadkach nie musimy stosować metod „inwazyjnych”. Jeżeli woda spływa wolniej niż dotychczas, a odpływ nie jest całkowicie zatkany warto spróbować zalać go gorącą wodą z rozpuszczonym w niej mydłem.

W tym celu zagotuj garnek wody i rozmieszaj w niej kilka łyżek płynnego mydła bądź płynu, którego na codzień używasz do mycia naczyń. Następnie powoli zalej niedrożny odpływ.

Sól

Kolejną sprawdzoną metodą na niedrożny odpływ jest użycie soli kuchennej. Jednak w przeciwieństwie do sposobu z mydłem nie rozpuszczaj soli w wodzie a zasyp zatkany odpływ kilkoma łyżkami kuchennymi soli, następnie bardzo powoli zalej go dwoma litrami bardzo gorącej wody.

Sól w parze z gorącą wodą poradzą sobie tylko w sytuacji gdy odpływ nie stracił całkowicie drożności.

Metody zalewania przytkanego zlewu gorącą wodą z mydłem bądź solą świetnie się sprawdzą jaką   dodatkowy zabieg po wcześniejszym przetykaniu haczykiem lub gumowym przepychaczem.

Ewa Kozioł

Ewa Kozioł

Autorka Zielonego Zagonka, mama, żona, kobieta która chce żyć w harmonii z naturą i samą sobą. Wydała trzy książki "EKOnomiczne dziecko", "Piękna z natury" i "Naturalnie czysty dom"

Dodaj komentarz

11 komentarzy do "Domowe sposoby na zatkany odpływ."

Powiadom o
avatar
Zdjęcia i pliki
 
 
 
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gustavo Woltmann
Gość
Gustavo Woltmann

Dzięki za podpowiedzi, w wynajmowanym mieszkaniu mamy bardzo starą wannę, z małym często zatykającym się odpływem (mimo stosowania sitka) i szukałem jakichś naturalnych sposobów na jego odtykanie. Zwłaszcza, że muszę to robić dość często, a nie chce niszczyć przy tym starej instalacji. Pozdrawiam, Gustavo Woltmann

Patrycja
Gość

a czy sodą kaustyczną też można próbować?

aga
Gość

http://so.pwn.pl/lista.php?co=sp%B3ucz&sourceid=Mozilla-search&od=0
wybacz, ale mnie to w oko kłuje już od jakiegoś czasu;D
Za to odpływy dzięki tobie mam czyste.

Dominika
Gość

Czy sodę, sól i ocet spłukuję za każdym razem wrzątkiem?

Andrzej
Gość

Ja mam jeszcze prostszy sposób: zdejmuję końcówkę z węża prysznicowego i takim wężem czyszczę, pod ciśnieniem, odpływ wanny i umywalki w łazience. Średnica węża jest taka, że daje wystarczające ciśnienie przy stosunkowo niewielkim zużyciu wody. Odpływ jest czyściutki i co najważniejsze syfon jest dokładnie wypłukany z osadów.
Zaczynam czyszczenie gdy woda zaczyna trochę wolniej odpływać. Przy całkowicie zapchanym odpływie może nie zadziałać.

Anna
Użytkownik

jaki ładny nowy desagne 🙂 bardzo mi się podoba przejrzystość

wpDiscuz