Komercyjne środki do czyszczenia i odblokowywania odpływów mają za zadanie rozpuścić tłuszcz i włosy które zalegają w rurach, do tego celu producenci używają sody kaustycznej lub kwasu siarkowego.

Jak wiadomo soda jest środkiem żrącym podobnie jak kwas, który powoduje rozległe poparzenia skóry, oczu i błon śluzowych. Jednak kropla ługu w oczach i jest ogromne prawdopodobieństwo utraty wzroku. Wdychanie oparów może doprowadzić do śmierci, dlatego robiąc mydło, robimy je przy otwartym oknie i w ubraniu ochronnym. Jednak czy ktoś zachowuje podobne środki ostrożności wsypując popularnego krecika do rur?  Ponadto, środki te są toksyczne dla środowiska zewnętrznego. Dlatego warto spróbować wszelkich domowych sposobów na odetkanie odpływów.

Dbamy o odpływy – lepiej zapobiegać

Lepiej zapobiegać

– dlatego na odpływach miej założone sitka, które zabezpieczają przed dostawaniem się do rur włosów, czy pozostałości po posiłkach

– raz w tygodniu zasyp odpływy 1/ 4 szklanki sody oczyszczonej i wypłukuj wrzątkiem, aby zlikwidować osadzający się w rurach tłuszcz

– nigdy nie spuszczaj tłuszczy, wylej je do kosza, a nadmiar ściągnij papierowym ręcznikiem

– aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur wystarczy 1 szklankę sody oczyszczonej spłukać delikatnie wodą i pozostawić na około godzinę, następnie zalej odpływ bardzo gorącą wodą (najlepiej z czajnika, bądźcie ostrożni przy ceramicznych zlewach czy umywalkach)

 

dbamy o odpływy

 

Po ustaleniu co blokuje nasz odpływ, mamy do wyboru kilka z poniższych sposobów na jego udrożnienie.

Jak odetkać zapchany odpływ?

Przepychacz

Gumowy przepychacz sprawdzi się najlepiej dopiero w momencie gdy odpływ niemalże całkowicie stracił drożność. Z pewnością poradzi sobie z resztkami jedzenia nagromadzonymi w rurze odpływowej. Dodatkowo doskonale sprawdza się w odtykaniu kanału przelewowego w twoim zlewie.

Po „zabiegu” obficie zalej odpływ bieżącą wodą a w razie potrzeby użyj przepychacza ponownie.

 

Drut z haczykiem

jeżeli nasz odpływ jest zatkany długimi kawałkami np: włosami, najłatwiej będzie użyć drutu z haczykiem. Sztywny kabel w plastikowej otulinie świetnie się sprawdzi.

Oskóruj kawałek przewodu i przy użyciu kombinerek zegnij na haczyk. Po wcześniejszym odkręceniu sitka z odpływu, dokładnie przeszukaj swoim „harpunem” odpływ.

Gorąca woda z mydłem.

W lżejszych przypadkach nie musimy stosować metod „inwazyjnych”. Jeżeli woda spływa wolniej niż dotychczas, a odpływ nie jest całkowicie zatkany warto spróbować zalać go gorącą wodą z rozpuszczonym w niej mydłem.

W tym celu zagotuj garnek wody i rozmieszaj w niej kilka łyżek płynnego mydła bądź płynu, którego na codzień używasz do mycia naczyń. Następnie powoli zalej niedrożny odpływ.

Sól

Kolejną sprawdzoną metodą na niedrożny odpływ jest użycie soli kuchennej. Jednak w przeciwieństwie do sposobu z mydłem nie rozpuszczaj soli w wodzie a zasyp zatkany odpływ kilkoma łyżkami kuchennymi soli, następnie bardzo powoli zalej go dwoma litrami bardzo gorącej wody.

Sól w parze z gorącą wodą poradzą sobie tylko w sytuacji gdy odpływ nie stracił całkowicie drożności.

Metody zalewania przytkanego zlewu gorącą wodą z mydłem bądź solą świetnie się sprawdzą jaką   dodatkowy zabieg po wcześniejszym przetykaniu haczykiem lub gumowym przepychaczem.

Ewa Kozioł
Kobieta która kocha naturę oraz prostotę, swoją wizją zaraziła setki tysięcy czytelników którzy korzystają z rad jakie odnajdują w jej książkach, czy wystąpieniach telewizyjnych bądź też radiowych. Dzięki czemu mamy prawdziwie czyste domy kosmetyki bez toksyn i domy z pachnące ziołami.
Ewa Kozioł on FacebookEwa Kozioł on GoogleEwa Kozioł on Pinterest

Chcesz zadbać o ciążę i dziecko natrualnie?

Zapisz się do biuletynu, w których dowiesz się jak krok po kroku zadbać o siebie i maleństwo w harmonii z naturą.

 

 

 

You have Successfully Subscribed!

Zacznij od dziś sprzątać bez toksyn z darmowym ebookiem

Twój email jest bezpieczny i zawsze możesz go usunąć z listy.

You have Successfully Subscribed!

Zapisz mnie do wyzwania Wirtualne Odgracanie

chcę opanować chaos w moim cyfrowym świecie

You have Successfully Subscribed!