fbpx

Budząc słowiańską naturę i pragnienie wolności

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Wbrew powszechnym informacjom nie wywodzimy się od Polan, a od Lędzian, którzy byli zarodkiem naszego państwa. „Lenda” oznaczało pole przeznaczone pod uprawy.  Jak nikt inny w Europie połączeni jesteśmy z TĄ ziemią! Polacy od najdawniejszych czasów robili wszystko razem, gdyż wiedzieli, że to w społeczności jest siła. Jedna osoba nie jest w stanie wznieść wspaniałej osady, zaś wszystkie razem to co innego. Kolejne lata pokazywały jedynie jak solidarnym narodem jesteśmy, jak dużo znaczy dla nas drugi człowiek i jak silne mamy pragnienie wolności.

Urodziliśmy się wolni na tej planecie, jednak nie możemy przemieszczać się na niej bez problemów, nie możemy zamieszkać tam gdzie chcemy, musimy oddawać swoje pieniądze państwu w postaci podatków, różnorakie przepisy i miliony urzędników ich pilnuje abyśmy „byli wolni”. Bzdura!

Znaleźliśmy się we wspaniałym okresie ludzkiej historii, który można określić za zarówno przerażający, agresywny i ogłupiający ale i równocześnie na około można zaobserwować coś pięknego i wyjątkowego coś co tworzy się w ludziach. Bez wątpienia nasza planeta Ziemia ma nas już dość, nasz system ekonomiczny jest u kresów wytrzymałości, zaś układy tam u góry są tak oczywiste, że nawet ślepcy zaczynają je dostrzegać. Na około nas dochodzi do ogromnych zmian tylko od nas zależy czy będziemy na nie przygotowani czy też nie.

Zaczyna powoli pękać bańka, nasze społeczeństwo podobnie jak w przypadku poprzednich cywilizacji idzie w tym samym kierunku, a proces upadku już się zaczął. Nie jestem czarnym prorokiem, wystarczy zaobserwować otaczający nas świat, każdy krzyczy o zmiany, każdy woła dość. Ten głos każdego dnia staje się mocniejszy. Chęć bycia wolnym, leży u podstaw człowieczeństwa i to tutaj leży nasza nadzieja.

Jednak, aby nadzieja była namacalna i stała się rzeczywistością musi być czymś więcej niż słoneczkiem i tęczą wyrysowaną na papierze. Pierwszy raz w dziejach człowieka, ludzie na całym świecie są połączeni ze sobą za pomocą Internetu, dlatego idiota by nie skorzystał z możliwości zmian, które technologia nam niesie, a które łączą wszystko co najlepsze z przeszłości z przyszłością.

Coraz więcej osób dostrzega, że pieniądze to nie jest źródło szczęścia i pokoju, coraz więcej osób chce wyłamać się przed szereg i powiedzieć mam gdzieś to co komercyjny styl życia ma do zaoferowania. Inteligentni ludzie już widzą, że od tysięcy lat systemy przychodziły i odchodziły, pojawiali się dobrzy i źli, zaś oczekiwanie na cudotwórcę zawsze były skazane na porażkę wcześniejszą czy późniejszą. Ponieważ żaden Pan czy Pani X nie są w stanie zapewnić nam wolności skoro sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Co więcej ani Pan, ani Pani X nie posiada tajemnego kluczyka, który pomoże człowiekowi w osiągnięciu szczęścia.

Coraz więcej ludzi zauważa, że tysiąclecia pokazywały jeden i ten sam scenariusz. Jesteśmy pokoleniem zmiany, czy nam się to podoba czy nie. Co zrobimy z tą zmianą i jak się zmienimy? Czy znów jak kretyni zaufamy pięknym słowom i marchewce na patyku czy weźmiemy się w garść i zaczniemy porządkować to co nie zdało relacji. A to co relacji nie zdało to pieniądze, a to co zdawało to ziemia i inni ludzie.

pragnienie wolności - własny chleb

Pragnienie wolności 

Większości z nas wydaje się, że aby żyć prosto i być niezależnym należy porzucić pracę, sprzedać mieszkanie i przeprowadzić się na wieś, gdzie po łąkach hasają sarenki. I może sarenki wyglądają pięknie na tle łąki, to prowadząc zwykłe życie też można być niezależnym. Tutaj chodzi o nastawienie i sposób myślenia oraz podejmowania decyzji. Musimy zrozumieć, że aby nasze pragnienie wolności mogło się zrealizować, musimy dać wolność i innym. Ziemia i lokalni ludzie, prawdziwe związki i zależności między nimi, oparte tak po prostu na dzieleniu się z innymi i dawaniu, związku który afirmuje ludzi do działania.

Nie chcę namawiać cię do tego, abyś porzuciła pieniądze i wylądowała na bruku, ale aby powoli ograniczać ich znaczenie. Naszym celem nie powinna być chęć gromadzenia majątku, który stoi na półce, a posiadanie ziemi, która służy bliskim ludziom, społeczności. I od razu uprzedzę Twoje pytanie czy to komunizm. Absolutnie nie! W komunizmie pieniądze odgrywały główną rolę, zaś ludzie byli przez niego zniewoleni, co na marginesie dzieje się i w demokracji, ale nie jest tak oczywiste. A gdyby tak całkowicie pozbawić pieniądz jakiejkolwiek wartości, tak jak miało to miejsce w dawnych społecznościach?

Po co Ci o tym wszystkim mówię?

pragnienie wolności

Bo pragnę, abyś był zmianą, dla siebie, dla innych dla przyszłych pokoleń. Człowiek urodził się wolny i takim powinien umierać. To pragnienie wolności w ciągu całego życia daje o sobie znać.

Dlatego blog się zmienia, aby nauczyć was wolności płynącej z prostoty i posiadania czasu. Na blogu będę umieszczać informacje i krótkie wpisy o tym jak być niezależnym i wolnym zarówno na wsi jak i w mieście. Poznacie umiejętności, które zapewnią wam i waszym rodzinom byt, a które również odciążą wasz budżet. Każda złotówka mniej wydana w sklepie sprawi, że mniej będziesz potrzebować tych pieniędzy i będziesz w stanie przeznaczyć je na rzeczy które naprawdę mają znaczenie, a nie pierdoły. Równocześnie nie chcę, aby całymi dniami ktoś wytwarzał ser czy piec chleb, ale o stworzenie społeczności w której pieniądze zaczną tracić na znaczeniu, bo Pani Ania potrafi piec chleb i może wrzucić więcej bochenków do pieczenia, Pani Krystyna potrafi szyć, a Pan Sławek ma mleczną krowę. Jednak, aby to wszystko osiągnąć jest jeden warunek. Wyłącz telewizor i przestań oglądać programy informacyjne, nie obawiaj się, jeśli stanie się coś strasznego to na pewno się o tym dowiesz. Nie chodzi o to by być ignorantem, szukaj informacji w niezależnych mediach, a nie powszechnych brejach telewizyjnych i papierowych, które niszczą logiczne myślenie i bardzo niepozornie nas indoktrynują.

W najbliższym czasie uruchomię bezpłatną platformę społecznością z mapą, gdzie każdy będzie mógł wpisać swoje umiejętności i tak po prostu pomóc innym lokalnie i krajowo. Nie wiem czy to wypali, czy nasze społeczeństwo jest na coś takiego gotowe. Choć wiem, że to ten czas.

[mpp_inline id=”55194″]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


28 odpowiedzi na “Budząc słowiańską naturę i pragnienie wolności”

 1. Ja razem z mężem odkladamy właśnie co nieco aby kupić działkę, wybudowac cob house i zbiornik biogazu, wiatrak itp. Chcemy znaleźć chętnych do zamieszkania z nami aby stworzyć małą społeczność i mam nadzieje ze nam sie uda

 2. Piekna idea 🙂 , brzmi jak balsam, wiec przyłanczam sie sercem..
  Mam też pytanie, chciałabym zrobic zakupy w zagonkowym sklepiku, ale mieszkam w Anglii, wiec nie wiem czy Ewo przyślesz mi taką paczkę i ile będzie kosztowac dostarczenie jej?

 3. Brzmi to bardzo obiecująco, zresztą ludzi którzy myślą w ten sposób jest rzeczywiście coraz więcej. A więc każdy, kto marzy o prawdziwej wolności może dawać jej przykład swoja postawą, a na pewno skusi się nas więcej 🙂

 4. Wow, zapowiada się naprawdę ciekawie. Będę śledził i chętnie się przyłączę do społeczności ze stolarką oraz elektryką/automatyką.
  Widzę po sobie i swojej rodzinie, że Twoje spostrzeżenia dotyczące społeczeństwa i pieniędzy są bardzo trafne. Ja na przykład w tym miesiącu składam wypowiedzenie i kończę pracę na etacie w fabryce.

 5. łezka wzruszenia zakręciła mi się w oku po przeczytaniu tego manifestu… oj jak bardzo chciałabym tworzyć taką spoleczność i żyć wśród życzliwych ludzi, którzy dzielą się z innymi swoimi radami za friko i z usmiechem na twarzy … sama mam dom na wsi, planuję kupic ziemię po uprawę, hodowac kury na jajka, trzymac 2 kozy i świnkę, marzy mi się nawet krowa rasy Hihglander, ale to zapewne pozostanie piękną mżonką, ponieważ mój facet nie podziela moich wiejskich zapędów, dom mamy w stylu nowoczesnym i jeszcze kilka lat temu piałam z zachwytu na jego designem tak teraz czuję sie w nim nieswojo … wolałabym bardziej na luzie, w stylu country, ale już za późno na zmiany :/ co do ludzi w naszej wiosce to jakoś nie chce mi się wierzyć, że moglibyśmy tworzyć coś wspólnie … dziś każdy ma swoje życie i jest zamknięty w 4 ścianach. nie chcę tu roztaczac czarnych chmur nad tą cudowną wziją zmian i budowania wspólnoty, bo sama planuję w przyszłości znaleźc podobnie do mnie myślących ludzi, ale na dzien dzisiejszy jakos marnie to widzę … np na samo hasło pt: „kupimy ziemię” zaczęły się sypac pytania: „a po co to wam, a na co? szkoda brudzic sobie rąk” itp … i padły one z ust ludzi, którzy mieszkaja na wsi a zakupy robią w supermarketach, pija pasteryzowane mleko z kartonu i jajka od kur z klatek… i nie sa to ludzi młodzi… to jest przykre, to boli … ja wychowałam się u mojej babci na wsi, gdzie spędzałam każde ferie i wakcje i pamiętam jak niegdyś życie wiejskie tętniło i jak ludzie sobie pomagali … dzisiaj myślę, że ten duch wspólnoty podupadł, płakac mi się chce z tego powodu i nawt gdybym wyskoczyła z jakś akcja mogłabym się spotkac z wysmianiem, czego akurat się nie boję, bo duzo już w swoim zyciu przeżyłam … obecnie mieszkam za granica i marzy mi sie powrót do domu, zakup ziemi i życie proste, bez tych moich 100 par butów i 50 torebek, którymi zapycham pustke w moim sercu i tęsknotę za zyciem prostym, szczerym i naturalnym …

 6. Ewa, od lat jestem Twoją fanką i czytelniczką, i coraz bardziej lubię Twój blog oraz pomysły! 🙂

  Myślę podobnie. Wraz z partnerem marzymy, aby wyprowadzić się wraz z kilkoma innymi rodzinami na wieś, aby stworzyć osadę. Ja robię sama naturalne kosmetyki, jako mieszczuch uczę się uprawy warzyw w ogródku, jemy, sprzątamy coraz bardziej eko. Wśród przyjaciół są osoby, które polują, szyją itp. Tylko trzeba połączyć siły, sprzedać mieszkanie kupione za kredyt 😉 i powiedzieć ostatecznie „tak, robimy to”. Będziemy wolni :).

  Trzymam kciuki za platformę i wezmę w tym udział.

 7. Cześć Ewa:) cudowny pomysł , od dawna coś takiego chodzi mi po głowie:) Rozciągnijmy to poza Polskę bo , ja mogę się włączyć w Walii:))) Buziaki i niech moc będzie z nami . Masz rację to ten czas

  • Cześć Beato dziękuję, ciągnie swój do swego 🙂 będę musiała poszukać informacji jak to zrobić, ale granice nie powinny stanowić żadnych ograniczeń. Jeszcze tylko trzeba wymyślić jak to ma funkcjonować i już można działać 🙂

 8. Ewka, to wspaniały pomysł!!! Uwielbiam Cię!!! Łap energie do realizacji, może się przyda 🙂

  • Oj przyda się przyda, tyle rzeczy na głowie a ja jak zwykle dodaję sobie coś ekstra 🙂 Jednak są sprawy ważniejsze,.. i to jest jedna z nich 🙂

 9. Popieram i od jakiegoś czasu rozważam podobny pomysł . Zbieram informacje na temat ziół , naturalnego żywienia , naturalnego produkowania żywności itp. Dysponuje kawałkiem ziemi ( ugór ) i mam zamiar na jesieni wybudować ziemiankę.
  Pozdrawiam i w pełni popieram !!

 10. Pomysł ze społecznością jest ciekawy, ale może sprawdź czy coś podobnego nie istnieje już np. na fb w ramach tworzących się grup. Ja mieszkam we Włoszech i z powodu kryzysu widzę jak na przestrzeni lat zmieniło się społeczeństwo, co zaowocowało również powstaniem wielu, naprawdę wielu grup lokalnych, głównie na fb, na których można wymienić nie tylko rzeczy, ale również umiejętności :-). Jak dla mnie są to pozytywne aspekty kryzysu.

  • Agnieszko nie chce uzależniać się od Fb, gdyż jednego dnia może być drugiego nie. a taka mapa będzie sobie siedziała cały czas, podobnie jak kampania Ciąża Naturalnie, pomimo iż jej nie moderuje istnieje, gdyż ma swój cel. Pozdrawiam serdecznie, Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest