W komercyjnych środkach do zmiękczania prania można znaleźć naprawdę wszystko.
Komercyjny zmiękczacz do tkanin zawiera
– alkohol benzylowy wywołuje zaburzenia oddychania w górnych drogach oddechowych
– etanol mogąc powodować zaburzenia centralnego ośrodka nerwowego
– chlor – neurotoksyczny i rakotwórczy
– oktan benzylu powiązany z powstawaniem raka trzustki
– syntetyczne perfumy (cała ich masa, aby zakamuflować chemię użytą do sporządzenia środka)
– i wiele, wiele innych…
Zadaniem środków zmiękczających jest pozostanie na tkaninie podczas ostatniego płukania, rzadko kiedy się ich pozbywasz. W ten sposób, stopniowo wszystkie chemikalia ze zmiękczacza są przez Ciebie absorbowane np. przykład poprzez wdychanie ich, kontakt ze skórą.
Kto lubi się wycierać szorstkimi i drapiącymi całe ciało ręcznikami… oh, na pewno nie ja.
Zacznijmy od tego, dlaczego nasze ręczniki robią się drapiące, kujące i prędzej służyć powinny jak mechaniczny peeling, a jeansowe spodnie można prawie złamać w pół.
Przeważnie sztywnienie tkanin, jest efektem zbyt dużej ilości detergentu. Jeśli nie jest on dobrze wypłukany odkłada się on na włóknach tkaniny. Co gorsza, zmiękczacze do prania tworzą na powierzchni włókien coś w rodzaju wosku, powodując, że kiedyś wspaniały duży ręcznik absorbujący tony wody, jest teraz w stanie zetrzeć i to z trudem, małą kałużę na podłodze w łazience.
Odzyskać utraconą chłonność i miękkość,
czyli naturalny zmiękczasz do tkanin
A. Pamiętacie wpis o dbaniu o pralkę KLIK ?Wykorzystamy go teraz. Zadbamy i o ręczniki i o pralkę. Włóż wszystkie ręczniki do pralki (pamiętaj białe ręcznik pierzesz wyłącznie z białymi ręcznikami, nie skarpetkami, nie bielizną, tylko ręczniki). Ustaw najgorętszy program (pamiętaj, aby spojrzeć na metkę ubrania lub ręcznika), dodaj szklankę octu lub szklankę sody oczyszczonej (do pojemnika na proszek), żadnego detergentu, włącz wirowanie na minimum. W ten sposób pozbędziesz się pozostałości po płynie i proszku do prania. UWAGA! Soda może być używana jedynie do jasnego prania, gdyż poprzez swoje właściwości wybielające może odbarwić ciemne tkaniny. Plus oczyścisz pralkę. Jeśli masz suszarkę to wrzuć ręczniki na 10 minut (bez grzania), aby się wymiętosiły, a potem powieś je na sznurku do prania. Ewentualnie, jeśli nie są to ręczniki, po prostu wypierz je w temperaturze, jaka jest na metce bez detergentów. Możliwe, że trzeba będzie powtórzyć cykl, jeśli zauważysz pianę w wodzie.
B. Kiedy już oczyścisz, swoje ubrania/ręczniki z pozostałości detergentów do każdego prania dodawaj ok 1/4 szklanki octu spirytusowego lub 1/4 szklanki sody oczyszczonej (możesz dodać 5 kropli dowolnego olejku eterycznego) do szufladki z napisem 2 jeśli twoja pralka ma opcję pobierania detergentu do prania wstępnego i drugiego, jeśli nie to wsyp/wlej wszystko do pojemnika na proszek.
C. Jeśli używasz komercyjnych środków czystości, zmniejsz ich ilość nawet do ¼ zalecanej dawki.
D. Jeśli masz pralkę ładowaną od przodu, są one bardziej oszczędne, warto przeprowadzić dodatkowe płukanie, aby pozbyć się pozostałości po detergencie.
E. Jeśli po tych zabiegach dalej twoje ręczniki mają nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie masz źle wentylowaną łazienkę, wtedy ręczniki chłoną wilgoć z powietrza i w ich wilgotnym środowisku rozwijają się bakterie. Można jednak temu łatwo zaradzić, kupując ręczniki o niskiej gramaturze, lub bambusowe, które mają właściwości antybakteryjne.
F. Ręcznikowy recykling. Zużyte ręczniki można drugi raz użyć, jako matki kiedy wychodzi się z wanny. Pamiętaj jednak, aby zawsze każdy mokry ręcznik wysuszyć.
Ci, co mają suszarki, problem dosłownie mają z głowy, wkładają kulki do zmiękczania i już miękkie pranie. Jednak, co z tymi, którzy wieszają swoje pranie na zewnątrz? pamiętaj aby:
– wieszaj pranie rano albo wieczorem, nigdy w południe kiedy powietrze jest najbardziej suche.
– staraj się, aby pranie było odwirowane w jak najmniejszych obrotach
– przed powieszeniem, jak i po ściągnięciu prania strzepnij je.
– ręczniki które masz zamiar użyć w tym tygodniu warto trzymać w łazience, aby pochłonęły troszkę wilgoci z otoczenia. W ten sposób zrobią się bardziej miękkie
– ręczniki warto potarmosić trochę zanim je użyjesz.
[rev_slider czystydom]
39 odpowiedzi na “Naturalny zmiękczacz do tkanin”
Czy ktoś wypróbował ten sposób na swoich ręcznikach? Mogę są tak szorstkie i sztywne, że mogę je postawić na półkach…
Spróbuję
Ręczniki wyszły sztywne jak z blachy. Macie jakiś lepszy sposób?
Komercyjny zmiękczacz do tkanin zawiera:
– alkohol benzylowy – owszem jak konserwant w stężeniu poniżej 1%, czy li w praniu po 100krotnym rozcieńczeniu mamy nie więcej 0,01%. po wypłukaniu nie zostają nawet ppmy.
Dlatego najlepiej wirować na najwyższych obrotach.
oktan benzylu- nie ma takiej substancji. Jest liczba oktanowa w ocenie paliw silnikowych.
– etanol podobnie jak alkohol benzylowy może powodować zaburzenia centralnego ośrodka nerwowego i to robi dlatego tak chętnie spożywamy napoje alkoholowe. Niestety jest tylko w niektórych softenerach i to znacznie za mało ok 0,5% w koncentracie, czyli mniej niż w piwie bezalkoholowym.
– syntetyczne perfumy – bo chcemy, żeby ładnie pachniało. Naturalne są takie same ale znacznie droższe i mniej trwałe
– chlor – to jest największa głupota jaką tu czytam – nie ma powodu, żeby dodawać chlor do czegokolwiek, co ma styczność z człowiekiem bo to gaz w dodatku trujący. Używa się w chemii gospodarczej podchlorynu sodu ale w wybielaczach i płynach do czyszczenia toalet. Te ostatnie są na dodatek bardzo alkaliczne a płyn do zmiękczania tkanin jest obojętny lub lekko kwaśny.
Bardzo wartościowa wypowiedź. Pozdrawiam!
Kujący to może być kowal. Albo kujon. Jak coś kłuje, to jest kłujące.
Piszesz, że nie powinno używać się sody do prania kolorowego, ja natomiast czytałam, że soda dodana do prania kolorowego będzie wzmacniać kolory. Używam jej w ten sposób od dawna i z moimi kolorowymi ubraniami nic się nie dzieje.
Witam, mam płaszcz który strasznie gryzie.. POMOCY!!!
Aniu, a czy on nie jest wełniany? Jeśli tak to tylko i wyłącznie lanolina może pomóc.
Proszę o pomoc. Mam 67 lat zainteresowałam się praniem ekologicznym ale przepraszam nie rozumię .W artykule pojawia się ocet do pranai i płukania oraz soda i inne.Proszę w prosty sposób dla mnie i innych starszych napisać po prostu czy zamiast proszku sklepowego piorę tylko w occie lub sodzie , i jaka ilośc na jedno pranie dziękuję pozdrawiam
Witam,
Dlaczego wirowanie ma być na minimum ?
Witam 🙂 już od jakiegoś czasu czytam Pani bloga i zaczęłam używać naturalnej chemii, piorę w sodzie oczyszczonej (jeszcze nie zakupiłam s. kalcynowanej i boraksu) a do płukania ocet i olejek zapachowy, jednak jak do tej pory prałam tak tylko białe i jasne ubrania, obawiam się że kolorowe i czarne wyblakną… Jak najbezpieczniej wyprać czarne i kolorowe rzeczy?
mam pytanie do tego tematu, czy ocet można stosować do ciemnych ubrań?\\
Szukałam porady w google, co zrobić by ręczniki były miękkie i trafiłam na Pani bloga.
Cieszę się bardzo bo ostatnio zainteresowałam się zdrowym stylem życia, w tym produktami naturalnymi. Zastanawiałam się skąd czerpać wiedzę i inspiracje – własnie znalazłam odpowiedź 😉
Rozgoszczę się na blogu, życzę dalszych sukcesów i pozdrawiam serdecznie! 😉
Czytam I nie moge sie oderwac . Chyba fakultet zrobie na tym blogu. Pani Ewuniu jest pani cudowna kobieta.
A jak ma się dodawanie octu do prania(nie płukania) w przypadku stosowania proszku do prania własnej roboty tzn z przepisu?
Jak ktoś zauważył, jeśli w pralce są zapchane rury dozownika to taki ocet może zrobić ogromne szkody elektronice. Jeśli jednak masz pewność, że przewody są czyste to nie ma problemu dodawaj ocet do płukania 🙂 Pozdrawiam serdecznie,
Ewka
Witam, wszystko mi poplątało się z tym praniem.
Czy do proszku lub płynu mam wlać jednocześnie ocet ?
Czy proszek /płyn do prania/ mam wlać bezpośrednio do bębna na ubrania ?
A ocet do płukania, czy też bezpośrednio mogę wlać go w bębnie na pranio. Czy to nie zaszkodzi pranym rzeczom ??
.
Proszę podpowiedzcie, bo jestem zagubiona w tym temacie. Dziękuję.
Witam,
od kilku lat dodaję octu to każdego płukania. Pranie jest nieco bardziej miękkie niż bez octu, no oczywiście nie tak jak ze sklepowym zmiękczaczem, ale myślę, że to kwestia motywacji i przyzwyczajenia. Zapach octu dość szybko znika z wypranych tkanin (i w ogóle zewsząd, bo sporo używam octu przy sprzątaniu). Dodatkowym atutem octu jest to że pomaga usunąć resztki detergentu (jeśli takiego używamy), co może być bardzo istotne dla alergików i małych dzieci. Absolutnie nic nie dzieje się złego z rzeczami pranymi w ten sposób, żadne osłabienie włókien, ani też zapach nie zostaje w pralce, na uszczelkach, czy upranych rzeczach.
Gratuluję wspaniałego bloga i niecierpliwie czekam na kolejne wpisy 🙂
pozdrawiam serdecznie
Witam
A czy octu mogę używać jako zmiękczacza, nawet jeśli piorę w komercyjnym proszku, czy jest to raczej ryzykowne?
Ja ,oprócz stosowania octu i sody oczyszcz.,do prania firanek,a właściwie po upraniu i
odwirowaniu stosuje też sól kuchenną drobna do usztywnienia.
Moczę po upraniu ok.30 minut ,lekko odwiruję i wieszam mokre firanki .
efekt usztywnienia , a także idealnej bieli utrzymuje się długo.Polecam.Nina
Jeszcze dwa słowa o tym ,że używanie dozowników do proszków i płynów powoduje właśnie konieczność nastawiania dodatkowego płukania: konstrukcja pralki jest taka,że aż do ostatniego płukania woda jest pobierana przez ten dozownik gdzie są nie całkiem wypłukane resztki detergentu. Jeśli więc tam nic nie wsypiemy to nie trzeba dodatkowych płukań aby rzeczy były dobrze wypłukane. Tak więc najzdrowiej jest o dozowniku zapomnieć i nigdy go nie używać.
Beato bardzo dziękuję, postaram się troszkę zmienić wpis, uwzględniając Twoje uwagi, widzisz,.. ja dzielę się tym co u mnie się sprawdza, jednak jeśli komuś ma się zepsuć pralka,.. lepiej dmuchać na zimno. Dziękuję za Twoją rzeczową odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie ,Ewa
Cześć, cieszę się z poznania Ciebie i z przepisów ! Mam tylko jedną uwagę: nigdy i niczego nie wsypujcie ani nie wlewajcie do pojemników na proszek i płyn w swoich pralkach ! Konstrukcja pralek jest tak powikłana,że można spowodować gigantyczną awarię sprzętu z zalaniem domu włącznie. Dlaczego? Bo dozowniki się zapychają. Poprzez transportowanie środków piorących tą drogą zapychamy też system pomiaru poziomu wody w urządzeniu. Część pralek nie wie potem, że ma już wodę i nabiera ją bez końca…
Jeśli zaś używamy octu to w przypadku wypchnięcia go strumieniem wody w kierunku instalacji elektrycznej pralki już nie ma po takim praniu, Zwłaszcza w pralkach z wsadem od góry ryzykujemy zalanie blokady drzwi i żaden serwisant przy zdrowych zmysłach nie uzna tego za naprawę gwarancyjną. Moja propozycja: Wszystko prosto do bębna , pranie zawsze zasadnicze a zmiękczacz do bębna po ustawieniu USZLACHETNIANIA tj pojedyńcze płukanie po zakończeniu prania. A pralek nie odkamieniamy. Nie ma potrzeby.Mamy firmę serwisową od 1993 roku i NIE BYŁO PRZYPADKU USZKODZENIA PRALKI Z POWODU ZAKAMIENIENIA natomiast odkamienianie sporo awarii spowodowało…
przeczytałam w/w wpis z ciekawością; swój eko płyn do prania jestem w stanie wlać prosto do bębna, ale już „swój” płyn do płukania to nie bardzo, bo musiałabym pilnować pralkę, kiedy zacznie nabierać wodę do ostatniego płukania (a skąd mam wiedzieć, czy to już ostatnie płukanie), więc wlewam normalnie do przegródki na płukanie z płynem; „mój” płyn do płukania to: kwasek cytrynowy, woda i olejek zapachowy, nie wiem, czy tak może być?
Magi oczywiście że może być 🙂 jeśli sprawdza się w Twoim domu to oznacza, że woda w Twojej pralce go lubi ergo Twoje ubrania również 🙂 Daj znać po pewnym czasie jak się spisuje płyn do płukania. Pozdrawiam Ewa
Beato, czyli radzisz zeby plyn/proszek do prania wlac bezposrednio na pranie, do bebna? czy mozna rowniesz wlac wtedy ocet lub dodac sode? Tylko co z dodatkami do plukania, bo wtedy ocet bedzie wykorzystany do prania, a pranie wyplukane w samej wodzie.
nie zgadzam się ,moja pralka padła po ponad 10 latach i to tylko dlatego że nastapiło uszkodzenie mechaniczne (mocownie drzwiczek i nie było już sensu tego naprawiac)
zawsze detergenty szły do pojemników,nigdy do bębna i dawałam nawet chlor od czasu do czasu żeby oczyścić pralkę…żadne uszkodzenia nie nastapiły
Fakt,nigdy nie odkamieniam
A ja odkamieniam a pralka ladowana od góry będzie mieć 21 lat we wrześniu tego roku… 🙂
Nie bardzo rozumiem, czy ocet używać do prania rzeczy (a w takim razie co z proszkiem do prania?) czy ocet używać wyłącznie jako zmiękczacz do tkanin, po właściwym praniu?
Witaj Agulo, tak, dokładnie, ocet jest używany jako zmiękczacz, wlewasz do pojemnika na płyn do prania 🙂
dlaczego nie należy suszyć prania w południe? Przecież wtedy najszybciej wyschnie, jak pranie schnie długo i powoli to może złapać smrodek. To samo dotyczy odwirowania. Proszę o wyjaśnienie, bo nie wiem w czym rzecz. Dziękuję
mysle ze stopien twardosci wody tez ma tutaj wplyw, ja uzywam malö proszku ale mamy twarda wode i pranie po wyschnieciu jest sztywne…
Jasne Mario, dziękuję za uwagę, dlatego polecam sprawdzenie co lepiej działa soda czy ocet u mnie spsuje się ocet 🙂 a u innych soda będzie działąć wyśmienicie. Pozdrawiam Ewa
A czy da się zastąpić ocet czymś innym? Mój mąż nie cierpi tego zapachu, nie wiem, czy da się płukać octem pranie, bo raczej odsądzi mnie od czci i wiary, jeśli w domu będzie śmierdziało octem. Mamy małe mieszkanko, nie lubimyupału, ciągle wietrzymy, ale jednak zapach octu trochę się utrzymuje, zwł. że większość prania suszymy w domu, bo mamy mikroskopijmy balkon, więc nie bardzo się do tego nadaje? Może jest jakiś inny sposób? Mam też pytania do octu cytrynowego, ale to w odpowiednim miejscu.
Dominiko spróbuj sody oczyszczonej tak jak w przepisie, ewentualnie kwasku cytrynowego 🙂 i też będzie działać
A co z wpisem o proszku, że do płukania dobrze dodać sok z cytryny i wode utlenioną, jak to się ma do octu lub sody oczyszczonej? Czy dawać dowszystko, czy zamiennie?
Witaj Dominiko, to zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz odplamić pranie białe to najpierw dodaj wody utlenionej do podajnika na proszek, a następnie do podajnika na płyn octu. Co do soku z cytryny, sama nie używam, chyba, że do odplamiacza do kolorów. Po prostu wszystko powolutku trza robić, nie da się wymieszać. Jeśli chcesz odplamić ręczniki to ja bym najpierw polecała je namoczyć w domowym odplamiaczu przez noc, a potem jeśli są białe do płukania użyć sody, jeśli kolorowe octu. Jeśli masz więcej pytań to pytaj, mam nadzieję że odpowiedziałam na twoje zapytanie 🙂 Pozdrawiam Ewa
Czy mam rozumieć że można prać wszystko w occie bądź sodzie?
Tak zgadza się Kasiu 🙂