fbpx

Toksyny w naszym organizmie

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Sporo obecnie mam do zrobienia, ale jeden projekt jest już na ukończeniu. Poniżej znajduje się fragment książki „Naturalnie czysty dom”, która pojawi się już niedługo. Jeśli chcecie wiedzieć o niej coś więcej zapiszcie się do Zagonkowego newslettera, aby otrzymać informacje o jej premierze, czy promocji z okazji publikacji KLIK :).

Toksyny, toksyny…

Obecnie w naszym środowisku znajduje się ogromna ilość substancji, są to toksyny, tak duża, że nasz organizm nie jest w stanie jej „przetrawić”. W sytuacji, kiedy nasz układ wydalniczy nie jest w stanie nadążyć z usuwaniem trującej toksyny z naszego organizmu, gromadzi się i obciążają nasze ciało. Nie są to zwykłe wymysły, ale fakty. Naukowcy dowiedli, że obecnie każdy z nas jest skażony przez około 150 różnych substancji chemicznych. W naszych ciałach znajdziemy pestycydy, ołów czy rtęć i nie ma znaczenia to gdzie mieszkasz (Thorton i inni, 2002). Toksyny odkładają się w największych ilościach w tkance tłuszczowej, mięśniach, kościach, wątrobie, nasieniu, pokarmie matki. Nie oznacza to, że organizm w tej sytuacji zawodzi, wręcz przeciwnie, dla nas jest lepiej, kiedy te toksyny są gdzieś tam składowane, aniżeli miałyby krążyć w naszej krwi nieustannie narażając nasze zdrowie na ich szkodliwe działanie. Jednakże, co jest groźne to, iż nieznane jest długoterminowe działanie owych toksyn jak i to, że te znajdujące się w naszych ciałach mogą po prostu wchodzić w reakcje ze sobą.

W okresie od Września 2010 do Listopada 2012 roku w Unii Europejskiej przeprowadzono biomonitoring w 17 krajach członkowskich. Badaniami objęte były dzieci w wieku od 6 do 11 roku życia oraz ich matki. W sumie zebrano 3688 próbek, których połowa pochodziła od osób mieszkających w miastach, zaś druga część od osób mieszkających na wsi. Badania te są niesłychanie istotne, ponieważ po raz pierwszy w historii na masową skalę przebadano obecność toksyn takich jak rtęć, kadm, kotynina czy ftalanów w ciałach Europejczyków, w tym również Polaków.

Dla przykładu ilość kotyniny u dzieci w Polsce była czterokrotnie wyższa niż u dzieci żyjących w Szwecji, podobnie wygląda sytuacja z ilością kadmu w organizmach Polskich matek, która jest najwyższa w całej Europie (czterokrotnie wyższa niż w Danii). Ilość ftalanów obecnych we krwi dzieci żyjących w Polsce jest druga, trzykrotnie przekraczając ilość ftalanów znajdujących się we krwi dzieci żyjących choćby na Cyprze czy w Luksemburgu (Democophes, 2012). Ponadto według Bellanger i innych (2013) około 1,8 miliona dzieci urodzonych w Unii Europejskiej, przychodzi na świat z przekroczonym limitem zawartości rtęci we krwi.

ksiazka Ewa Koziol
Różne rodzaje toksyn pozostają w naszym ciele przez różny okres czasu. Dla przykładu, jeśli nasz organizm jest zdrowy i nie jest notorycznie obciążany chemią, to w tych normalnych warunkach arsen usuwany jest z naszego ciała w ciągu 72 godzin, jednak niektóre pestycydy zostają w nim składowane przez okres niejednokrotnie przekraczający 45 lat. Warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza, że nikt świadomie nie konsumuje ftalanów, zaś chemia w głównej mierze pochodzi z naszego otoczenia, z naszych domów.

 

Źródła:

Bellanger, M. i inni (2013) Economic benefits of ethylmercury exposure control in Europe: Monetary value of neurotoxicity prevention. Journal of Environmental Health. Dostępny online: http://www.ehjournal.net/content/12/1/3

Democophes (2012) Human biomonitoring on a European scale. Dostępny online: http://www.eu-hbm.info/euresult/media-corner/press-kit

Thorton, J. W., McCally, M. i Houlhan, J. (2002) Biomonitoring of Industrial Pollutants: Health and Policy Implications of the Chemical Body Burden.. Dostępny online: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1497458/pdf/12477912.pdf

 

[rev_slider czystydom]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


2 odpowiedzi na “Toksyny w naszym organizmie”

  1. Dziecko rodzi się już z nadmiarem rtęci w organiźmie, a tu na starcie w pierwszej dobie daje mu się kolejną jej porcję, i tak już potem regularnie, żeby się nie odzwyczaiło…
    Piszesz bardzo potrzebne rzeczy! Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest