fbpx

Jak szybko wyprasować ubrania – 13 trików

image_pdf
Pobierz pdf

Poznaj triki, które oszczędzą Twój czas i przyspieszą prasowanie.

Jestem mamą, żoną i kobietą pracującą, która strasznie nie lubi prasować. Prasowanie kojarzy mi się ze stertą ubrań, godziną lub kilkoma w gorącym i parnym pomieszczeniu, bolącymi nogami i tradycyjnie poparzeniami. Ja ze swoją zgrabnością jak tylko „bawię” się czymś gorącym, to moje ciało na tym cierpi. Niemniej co zrobić aby mieć mniej prasowania? Po prostu wystarczy kupować ubrania, których prasować nie trzeba. Ot cały mój sekret, większość moich ubrań, jeśli prawidłowo się je rozwiesi nie trzeba prasować. Dobra, a jak wyprasować szybko ubrania, które faktycznie bez wspomnianego wyglądają jakby ktoś wyciągnął z gęby krowy?

SZYBKIE PRASOWANIE – 13 TRIKÓW

szybkie prasowanie

  1. Nigdy nie ładuj pralki do pełna, niech będzie w niej miejsce. Dzięki temu zabiegowi, ubrania w pralce nie dość, że się lepiej wypiorą, to nie będą się razem ze sobą tłamsić.
  2. W jednym praniu nie powinniśmy wkładać ubrań zarówno z ciężkich jak i lekkich materiałów. Jest to ważne, gdyż ciężkie materiały takie jak chociażby dżins mogą łatwiej zmiąć delikatne tkaniny.
  3. Po ustaniu cyklu wyciągnij od razu pranie z pralki, to ważne aby ubrania nie leżały godzinami stłamszone po wirowaniu. Kolejną sprawą jest, że przez to zapobiegniemy jego zaśmierdnięciu. Po wyciągnięciu prania bardzo ważne jest strzepnięcie i poprawne rozłożenie prania.
  4. Jeśli do suszenia ubrań używamy suszarki ponownie nie wypełniajmy jej do pełna i zostaw 1/3 wolnego miejsca.
  5. Kiedy ściągniemy pranie ze sznurka lub wyciągniemy je z suszarki, ważne jest, aby pranie nie było całkowicie suche. Jest to istotne, gdyż delikatnie wilgotne pranie łatwiej się prasuje.

jak-szybko-rowiesic-pranie
6. Nie jest to w Polsce modne, jednak bardzo skutecznym sposobem wieszania prania jest wieszanie mokrego prania na wieszakach. Należy jednak pamiętać, aby nie rozwieszać w ten sposób swetrów, gdyż wtedy je naciągniemy. Dzięki temu zabiegowi, ubrania nie będą mocno zmięte, a niektórych nie trzeba będzie w ogóle prasować

7. Jeśli nie masz specjalnej deseczki do prasowania rękawów, włóż do rękawa mocno zrolowany ręcznik dzięki temu prasując rękaw koszuli unikniemy nieestetycznych kantów

8. Jeśli prasujemy jakiekolwiek plisy na tkaninie, można użyć spinaczy biurowych aby ich nie rozprasowywać.

9. Bardzo dobrym naturalnym zmiękczaczem do tkanin jest ocet.

jak-rozwieszac-pranie

Ocet na szybkie prasowanie

Wymieszaj w butelce 1 część octu z 4 częściami wody, dodaj kilka kropli olejku lawendowego, który posiada relaksujące działanie i nada ubraniu wspaniały zapach. Takim sprayem pryskamy materiał, ocet rozmiękczy zagniecenia, sama zapach octu szybko wywietrzeje. Warto również szklankę octu wlać do bębna pod koniec prania, to również zapobiegnie powstawaniu zagnieceń

Pamiętaj, aby na desce do prasowania znalazł się specjalny pokrowiec, który odbija ciepło, jeśli takiego nie posiadasz, ułóż na desce folię aluminiową, a na nią załóż tradycyjny pokrowiec lub połóż miękki ręcznik. Dzięki temu skrócisz czas prasowania o połowę. Będziesz prasować od góry i od dołu

10. Kiedy przygotowujesz się do wyjścia z domu i bierzesz prysznic, weź ubrania ze sobą do łazienki. powieś je w łazience, tak aby się nie zmoczyły, ale i były niedaleko prysznica, w ten sposób wyprasujesz je parowo.

11. Dawniej aby pranie wyglądało świeżo używano krochmalu. Potraktowane krochmalem ubrania trudniej się brudziły. Dodatkowo krochmal sprawiał, że ubrania nie brudziły się taż szybko, gdyż brud przyklejał się do krochmalu, a nie tkaniny. Dodatkowo krochmal sprawiał, że ubrania mniej się mną. Wadą jednak jego było to, że nieumiejętnie zmieszany pozostawiał białe ślady i jego nadużywanie zapychało materiał.

prasowanie-triki

12. Dlatego zamiast krochmalu warto użyć innego specyfiku. Szybkie prasowanie bez krochmalu: wymieszaj ze sobą 1/3 szklanki wódki (zawiera skrobię, ale nie brudzi i nie zapycha ubrań) i 2/3 szklanki wody, dodaj olejku cytrynowego i mamy pięknie pachnący spray, który doda naszym ubraniom profesjonalizmu. Spryskane delikatnie ubrania prasujemy tak jak zwykle.

13. Rozwieszając pranie należy pamiętać o grawitacji i użyć jej aby ograniczyć prasowanie. Oznacza to, że spodnie warto powiesić za nogawki aby ich stan był na dole, przez co cięższa część spodni będzie je prostować. Podobnie możemy zrobić z sukienkami i koszulami.

Jak Wam się podobają sposoby na szybkie prasowanie?

 

[rev_slider czystydom]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


21 odpowiedzi na “Jak szybko wyprasować ubrania – 13 trików”

    • Cześć Katarzyno, my w domu nie marnujemy czasu na prasowanie wszystkiego, najczęściej prasujemy ubrania na oficjalne wyjścia. Oboje z mężem prasujemy dla siebie, więc nie muszę spędzać wieczorów z żelazkiem. Oczywiście dobre żelazko nie zaszkodzi.

      Serdecznie pozdrawiam Ewa

  1. patent z folią aluminiową jednak u mnie nie przeszedł…po kilku minutach prasowania deska 'kopie’ w paluchy (wyładowanie elektrostatyczne) i jeszcze bardziej odechciewa się prasować 🙁 będę musiała zainwestować w nowy pokrowiec.

  2. Nie wiem, jak wielkie macie żelazka, ale ja rękawy koszul prasuję bez kantów moim żelazkiem marki Zelmer bez żadnych ręczników. Na zrolowanym ręczniku nigdy się dobrze nie uprasuje. I to zawracanie głowy z rolowanie, wtykaniem do rękawa, a potem wyciąganiem.
    Rękawy koszul prasuję następująco: najpierw mankiet po lewej stronie oraz rozcięcie rękawa, tez po lewek. Następnie składam równo na pół i prasuję wzdłuż rąkawa, nie dojeżdząjąc żelazkiem do brzegów złożenia. Po czym przesuwam złożenie i prasuję wzdłuż środkową część rękawa
    Na marginesie: kolekjność prasowania elementów koszuli zapewniająca sukces:
    1. kołnierzyk -od rożka do środka i od rożka do środka (czyli na 2 podejścia – unikamy „zakładek” na szwach)
    2. Karczek – naciągając koszulę na wąską stronę deski tak by ta weszła częściowo w rękaw. Tak samo jak kołnierz -na 2 podejścia -od rękawa do środka pleców.
    3. rękawy
    4. prawy przód
    5. plecy
    6. lewy przód
    Ja mam wąską strone deski z lewej strony, tak mi wygodniej.

    Odradzam prasowanie na ręczniku frotte – koszula nigdy nie będzie gładka.
    Pokrowiec na deskę najlepszy z białego płotna pościelowego lub surówki bawełnianej.
    Ja mam bardzo stara deskę, ma już 27 lat. Systematycznie obciągam ją płótnem od nowa.
    Przy każdej takiej zmianie pokrycia, daję najpierw podwójną warstwę alufolii. Płótno przymocowuję za pomocą takera (zszywacza meblowego)
    Prasowanie spodni po praniu (każdych, garniturowe też piorę w automacie) – zawsze wykonujemy po lewej stronie zaczynając od porządnego rozprasowania szwów (w dżinsach te szwy należy jeszcze naciągnąć pod parą, zwłaszcza ten zwykły szew, bo lubi się ściągać). Po uprasowaniu przewracamy na prawą stronę. Dżinsy jeszcze raz przeprasowujemy na złożonych na płask nogawkach (Uprasowane trudniej się brudzi, bo kłaczki przyklepane).
    W garniturowych zaprasowujemy kanty, uważając, żeby nie zrobić podwójnych. Jeżeli materiał nie ma tendencji do świecenia, można zrezygnować z zaparzaczki, wystarczy uderzenie pary.

  3. Dzień dobry. Dziś cały dzień prasuję i po zastosowaniu Twoich trików z octem jako spray i folią na desce, robota aż pali się w rękach ! No Dobry Duszku niech Ci bogowie podsuwają jeszcze inne pomysły !! Dziękuję, że się nimi dzielisz !!!! Grażyna

  4. super wpis !!! wielkie dzięki za te cenne rady, bo podobnie jak Ty Ewo, niecierpie prasować a dzięki tym bardzo prostym wskazówkom teraz mogę sobie bardzo ułatwić życie 🙂 pozdrawiam

  5. podstawa prasowania to dobra deska i porządna stacja parowa. Do tego dobre kino i kieliszek winka. Z 3 h zeszłam do 1 h – potem tylko kanapa i kolejny kieliszek 🙂 można ??? można …

    • Lauro,… ehh,.. to ja bym chodziła nabzdryngolona każdego dnia gdybym miała to wszystko prasować. Zresztą pewnie już po kieliszku byłoby mi wesoło,… hehe ostatni raz piłam cały kieliszek z 5 lat temu 🙂 jednak czekam,… cierpliwie czekam,… na przywiezione z Włoch Frascati. Miłego seansu 😛

  6. jak dla mnie bomba – zwłaszcza, że nie znoszę prasować (nie znoszę). na pewno muszę wypróbować sposób na prasowanie rękawów koszuli ze zrolowanym ręcznikiem (bo rzeczywiście najgorsza męka to ich prasowanie (by nie było kantów). dziękuję za podsunięcie dobrych rad 🙂

Dodaj komentarz

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest