Boże Ciało przypomina mi o tym, że zakwitły róże, a tych naprawdę szkoda przegapić. Dziś zrobimy luksusowy tonik do skóry tłustej.
Róża… królowa kwiatów, jej odurzający zapach zniewala. Człowiek od tysięcy lat używa tego kwiatu do celów ozdobnych, kulinarnych, ale i medycznych i pielęgnacyjnych. Róża posiada działanie oczyszczające, regenerujące i zmiękczające. Dzięki swoim właściwościom tonik różany, który za chwilę zrobimy, nadaje się do każdego rodzaju skóry. Jego tonizujące działanie sprawia, że idealnie reguluje pH skóry, po jej wymyciu jakimkolwiek komercyjnym produktem (czego nie polecam).
Tonik różany i jego zastosowania
1. Tonik różany, jest idealny do relaksujących kąpieli, zapach octu znika z czasem jego macerowania w płatkach róży.
2. Innym zastosowaniem naszego toniku, może być użycie go jako odżywki do włosów. Ja do pielęgnacji włosów używam wszelakich octów i muszę powiedzieć, że żaden dotychczasowy komercyjny kosmetyk tak ładnie nie nabłyszczał i nie pielęgnował moich kręconych włosów, tak jak tonik różany.
3. Kolejnym zastosowaniem toniku różanego może być pomoc doraźna w razie ugryzień insektów. Ocet świetnie łagodzi opuchliznę i łagodzi podrażnienia.
4. Pojawiło się słońce i nasz tonik różany rozwodniony może być używany w sytuacji, kiedy zbyt długo będziemy na słońcu i dorobimy się piekącej i czerwonej skóry. Po prostu wymieszaj ocet w proporcji objętościowej 1 do 1 z wodą i delikatnie wsmaruj w skórę, a jeszcze lepiej zwilż bawełniany podkoszulek i przykryj nim np. plecy. Takiego octu używamy wyłącznie do poparzeń bez bąbli i innych otwartych ran.
5. Lubisz sałatkę z sosem vinegrette.. a może tak spróbować jak smakuje rukola z różą?
Ocet przechowuj w ciemnym miejscu, gdyż słońce niszczy jego piękny kolor
Potrzebujesz:
- ocet jabłkowy
- płatki róży caniny, rugosy, stulistnej lub innej odmiany nie pryskanej, ale intensywnie pachnącej.
1. Do słoika wsypujesz płatki róży, zalewasz je octem jabłkowym tutaj możesz skończyć. Taki przykryty ocet pozostaw na 2 tygodnie w chłodnym i ciemnym miejscu. Po tym czasie przecedź. Alternatywą jest szybka metoda opisana w punkcie poniżej.
2. Następnie do garnka wlewasz wodę i podgrzewasz wszystko przez 1 godzinę na małym ogniu w kąpieli wodnej (woda sięga do 1/2 wysokości słoika, zaś ten stoi na szmatce, aby nie dotykać spodu garnka).
3. Po tym czasie zakręć słoik i odstaw go na tydzień, następnie wszystko przecedź i wlej do bursztynowej lub zielonej butelki.
25 odpowiedzi na “Tonik różany”
Przepiękne zdjęcia !! Takie delikatne ? właśnie zrobiłam tonik … Przekonamy się za dwa tygodnie co z tego wyniknie 😀 pozdrawiam :*
Pani Ewo, czy słoik zakręcić ?
Czy z platkow rozy jadalnej moze byc ?
Iwono zdecydowanie
Jak przechowywać ten tonik? I jak długo?
Ado taki tonik nie ma daty ważności, tak długo jak nie pleśnieje, ani nie pojawiają się w nim żadne wykwity. Ocet jest idealnym konserwantem. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
A jakie cudne zdjęcia..
Dziękuję!:)
Witaj,
czy ten tonik dużo straci z właściwości, jeżeli zostanie zamrożony w małych porcjach, (po rozcieńczeniu wodą – żeby wyjmować codziennie małą porcję i w ten sposób przedłużyć jego trwałość, lub przetrzymać go do zimy?)
Czy taka metoda ma sens?
D.
Witaj, ciekawe wpisy masz na swoim blogu 🙂 Pytanie ile czasu taki tonik może być przydatny do użycia?
Pozdrawiam!
Ewo , a ile taki tonik może stać i gdzie go przechowywać ?
[…] https://zielonyzagonek.pl/tonik-rozany/ […]
Czy ocet może być stosowany do cery naczynkowej jako tonik?
Witaj Kamiliono, Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę rozcieńcz tonik w proporcji 1 część toniku na 6 części przegotowanej wody lub wody mineralnej, jeśli nie zauważysz zmian w skórze spróbuj mieszaninę 1:5 idąc co jakiś czas w górę. Pozdrawiam serdeczne, Ewa
Ocet wyszedł mi w pięknym buraczkowym kolorze. Nadaje mojej skórze niebywałą gładkośc. Ale jako tonik ma dośc intensywny zapach octu. Czy mogę go rozcieńczyc np. wodą mineralną?
Luizo oczywiście , że tak! ŚWIETNY POMYSŁ!
Ewo! Ocet jabłkowy robisz sama, czy kupujesz? Jeśli jest Twojej produkcji, wg jakiego przepisu? O tej porze roku raczej o niepryskane jabłka już trudno…
Ja ostatnio musiałam kupić ocet, bo mój domowy się skończył, ja po prostu zalewam jabłka wodą z cukrem i odstawiam na kilka tygodni. Pozdrawiam Ewa
Bardzo ciekawy przepis. Prosze o podpowiedz, gdzie zdobyc swieze niepryskane platki rozy??
Cześć są dwie opcje, ale z własnego ogródka bądź też ogródka znajomych, ewentualnie w sklepach zielarskich trzeba popytać.
Witaj Ewo-płatki musza być świeże czy mogą być ususzone?
Witaj Bożeno, najlepiej żeby były świeże jeśli jednak nie masz takich dostępnych suche też będą. Pozdrawiam EwKA
A ile tego octu wlać np. do litrowego słoika pełnego płatków róży? ile się chce czy zachować jakieś proporcje? 🙂
Witaj Auglo, tyle aby płatki były nim przykryte
Hej Ewo 🙂
Kolejny genialny przepis na Twojej stronie.Na pewno wyprobuje jak skonczy mi sie mój tonik(rownież własnej roboty,ale niestety może być tylko przechowywany do 3 tygodni).Już męża zaangażowałam w zdobycie róż-w sumie to się sam zdeklarował,że je zdobędzie.Uwielbiam Twojego Zielonego Zagonka przyznam sie szczerze,że zaglądam prawie codziennie.Świetny sposób na życie w zgodzie z naturą i zaoszczędzenia pieniędzy X