fbpx

Bluszczyk kurdybanek – CZAS NA ZBIORY!

image_pdf
Pobierz pdf

Dziś o bluszczyku kurdybanku. Nazwa brzmi prześmiesznie, jest to kolejny chwast, który powinniśmy pokochać. Dziś zapomniany, a w XVII wieku był jedną z najważniejszych przypraw używanych przez browary (muszę to wypróbować! ). Święta Hildegarda, zalecała używać bluszczyku między innymi do orzeźwiających kąpieli pomocnych w bólach reumatycznych.

Bluszczyk kurdybanek jest źródłem garbników i substancji goryczkowych, zawiera śladowe ilości olejków eterycznych, a także różnorodne minerały i witaminę C.

 To na zbiory! Do celów leczniczych zbiera się  górne części pędów w okresie zakwitania i susz roślinę rozłożoną cienką warstwą na papierze w miejscach zacienionych i przewiewnych.

[mpp_inline id=”55194″]

Bluszczyk kurdybanek – zastosowanie

– jeśli odczuwasz ból piersi! Musisz zagrzać wodę w garnku. Dodać do niej ziele bluszczyku i gotować przez 5 minut. Odlej wodę i odciśnij roślinę. Ziele ułożyć na płótnie i taki kompres przyłożyć do bolącej piersi, aby przylegało bezpośrednio do skóry. Dodatkowo taki kompres ma zbawienne działanie na liszaje, rozległe i trudno gojące się rany. Pozostawić na 3 godziny.

-liści bluszczyku można użyć do wyrobienia masła ziołowego, sałatek, twarogu czy zup. W niektórych rejonach Niemczech robi się z tego zielska wielkoczwartkową zupę.

– przy katarach żołądka i jelit oraz schorzeniach wątroby. 3 garście ziela zalewamy 3 szklankami wody. Kurdybanek pobudza wydzielanie soków trawiennych i poprawia proces trawienia jak i sprawność przyswajania pokarmów,wiąże toksyczne produkty przemiany materii przez co wzmacnia nasz organizm.

– przy nieżytach górnych dróg oddechowych, znów 3 garście ziela zalewamy 1 litrem wody.

– zwiększa wydzielanie żółci i ułatwiają jej przepływ, zmniejszają m

bluszczyk kurdybanek
ożliwość powstawania kamieni żółciowych. Bluszczyk kurdybanek zawiera kwas chenodezoksycholowego, jeden z najskuteczniejszych związków ograniczających tworzenie się kamieni cholesterolowych, a zarazem ułatwiający ich rozpuszczanie.

– kurdybanek jest kolejnym ziołem które dała nam matka natura w walce z trądzikiem pospolitym, zapalaniu i świądzie skóry wtedy dobrze użyć rumianku czy też szałwii lekarskiej. (przepis już niedługo na wspaniały tonik do skóry atopowej, trądzikowej i wrażliwej)

Działania niepożądane, w dawkach leczniczych owych nie odnotowano! 

 

[mpp_inline id=”55194″]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


19 odpowiedzi na “Bluszczyk kurdybanek – CZAS NA ZBIORY!”

  1. Dzień dobry.Jestem tu pierwszy raz,i jestem zadowolony,że tu trafiłem.Akurat szukałem wiadomości na temat bluszczyka kurdybanka – i znalazłem.Dzięki za wiadomości,przydadzą się.
    Może w przyszłości podam,jak zrobić prostym sposobem tacki do suszenia ziół.

  2. Witam. W jaki sposób ziele, które zawiera saponiny może być nazywane lekarskim?
    Kurdybanek jest rośliną dekoracyjną, można robić z niego okłady.Ale,żeby robić z niego herbatę? Czyżby wysoka temperatura niszczyła saponiny?

  3. Witam serdecznie:-)
    Bardzo podoba mi się twój zielony zagonek:-) ostatnio jestem częstym gościem i sprawdzam co nowego i ciekawego napisalas 🙂
    Mam pytanie odnośnie kurdybanka, (przepraszam ale jestem bardzo początkująca), czy suszymy go w całości tzn.cale gałązki razem z liśćmi i kwiatami?
    Napisałas tez, ze pomaga w rozpuszczaniu kamieni cholesterolowych, a jak go stosować na to?
    Pozdrawiam 🙂

    • Witaj Agulu! suszysz wszystko na pergaminie lub w suszarce na zioła, tylko uważaj na wiatr 🙂 Co do kamieni cholesterowych, Aleksander Ożarowski poleca 1 łyżkę ziela bluszczyka wsypać do 1-11/2 szklanki wody, zagotować i gotować na małym ogniu pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10 min iprzecedzić. Pić po 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie na 30 min przed posiłkiem. Dodatkowo dr Jerzy Gilba (mi jego mieszanki pomogły w ostrym nieżcie nerek) sugeruje dodać do kurdybanka w proporcji 1:1 np. melisę, miętę, korzenia mniszka lekarskiego, rdestu ptasiego, liść brzozy, ziele skrzypu polnego i ziele dziurawca. Pozdrawiam Ewka

  4. Witaj Mamo Izy,
    Powiem Ci, że ja też nie wiedziałam o nim do pewnego czasu. Naprawdę warto go ususzyć, bo jest fenomenalny jeśli chodzi o pobudzanie naszej odporności, nawet dodawać wysuszony jak bazylie do oliwy i robić z niego sos sałatkowy, bądź też pić jak herbatę w zimowe dni. Człowiek się uczy całe życie 🙂 Pozdrawiam Ewka

Dodaj komentarz

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest