fbpx

Czarny bez – lemoniada dla dzieci i szampan z kwiatów czarnego bzu

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.0.47″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.0.48″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ parallax=”off” parallax_method=”on”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.17.1″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

W tym roku robiliśmy już piwo z mniszka, które wyszło wspaniale, ta goryczka i bąbelki.. byłam pod wielkim wrażeniem. Jednak muszę się wam przyznać, że z niecierpliwością czekałam na czarny bez.

Pamiętam dzień kiedy zakochałam się w kwiatach czarnego bzu, była to niespotykanie gorąca wiosna jak na Liverpool, w przerwie między zajęciami, biegnąc z jednego kampusu do drugiego wraz ze znajomą duszą wpadłyśmy z językami na wierzchu do Mark&Spencer. Ja jak zwykle miałam brać już wodę, kiedy ta swoim figlarnym akcentem z Liverpool-u powiedziała, że bierzemy „Elderflower water ” sprzedawaną w zielonych butelkach. Skoro bierzemy, to bierzemy, tak z czystej ciekawości. Wtedy nawet nie pomyślałam, że mogę zrobić ten  wspaniały napój sama i słono płaciłam za tą błogą nieświadomość. Czas poszedł na przód i tak wiele się zmieniło w moim życiu. Dziś już wiem jak zrobić zapas lemoniady z czarnego bzu na całą zimę i niech mnie gęś kopnie jeśli tego nie zrobię.

czarny bez

 [mpp_inline id=”55212″]

Czarny bez – orzeźwiająca lemoniada na upalne lato

 

lemoniada z kwiatu dla dzieci

Taka lemoniada to nie tylko orzeźwiający latem napój kwiaty czarnego bzu znane są ze swoich właściwości ochładzających i łagodzących stany zapalne.  Dlatego też czarny bez używany jest do zbijania gorączki.

Mało kto wie, że kwiaty czarnego bzu, ale i również krwawnika były jednymi z najczęściej fermentowanych roślin, które poddawano procesowi bez użycia cukru czy też drożdży. Co więcej, pomimo ich braku, taki napój musujący mogło być przechowywane latami. Ja testuję obie wersje, zobaczymy co z tego wyjdzie..

szampon z czarnego bzu

 

Lemoniada dla dzieci, a później szampan z kwiatów czarnego bzu

Na jeden litr lemoniady potrzebujesz:

  • 1/3 szklanki miodu lub 130 g cukru (jeśli planujemy zrobić lemoniadę to użyjmy od razu miodu, zaś w przypadku szampana lepiej jest użyć cukier)
  • 1 cytryna
  • 2 łyżki miodu na 1 l (tylko dla osób chcących zrobić szampan)
  • 2 duże baldachy czarnego bzu (co najmniej 10 cm, ewentualnie mniejszych, ale większą ilość)
  • 1 l przegotowanej ciepłej wody
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  1. Zbierz suche kwiaty bzu.Warto czarny bez pozostawić na godzinę na gazecie, aby pozbyć się jego mieszkańców.
  1. Kolejnym krokiem jest rozpuszczenie miodu lub cukru w ciepłej wodzie (pamiętaj, jeśli do słodzenia wybierzesz miód woda nie może być gorąca).

lemoniada z czarnego bzu

 

  1. W słoiku umieszczamy wyparzoną i pokrojoną w plastry cytrynę, czarny bez w kwiatach , wszystko zalewamy wodą z miodem dodajemy 1 łyżkę octu jabłkowego, wszystko szczelnie przykrywamy szmatką i pozostawiamy na 48 h. W  tym czasie powinniśmy zauważyć aktywność dzikich drożdży w postaci piany lub bąbelek. Jeśli ich brakuje należy dodać odrobinę drożdży piwnych lub winiarskich (ilość wg przepisu na opakowaniu).
  2. Po dwóch dniach wyciągamy nasze kwiaty, pamiętajmy również, że od samego początku nastawienia naszego napoju musimy go choć raz dziennie przemieszać.

Wersja bezalkoholowa:

Po dwóch dniach, kiedy czujemy delikatne bąbelki  butelkujemy i wkładamy do lodówki, aby zatrzymać pracę drożdży i pijemy na bieżąco.

Wersja alkoholowa:

  1. Po przecedzeniu kwiatów, znów wlewamy je do naczynia i przykrywamy szmatką, musimy teraz odczekać około dwóch do trzech tygodni, aby dzikie drożdże przetrawiły cały cukier, poznamy to po tym, że nasz szampan z kwiatów czarnego bzu przestaje buzować, pienić się, wtedy fermentacja ustaje.
  2. Następnie na 1 litrową butelkę (muszą to być butelki z dobrego szkła, które są odporne; świetnie się nadają butelki po piwie i szampanie) dodajemy dwie łyżki miodu, korkujemy i pozostawiamy na 10 dni w ciepłym miejscu. Po tym czasie wynosimy do chłodnej piwnicy. Jak ze wszystkimi „przetworami” tego typu warto butelki umieścić w plastikowym pudełku, tak na wszelki wypadek.
    szampan-z-czarnego-bzu-musujacy

UWAGI KOŃCOWE

  • Jeśli nic się nie dzieje oznacza to, że nasz czarny bez dostał za mało drożdży. Należy udać się do sklepu i kupić drożdże
  • Kiedy na powierzchni pojawi się pleśń, oznacza to, że niedostatecznie mieszaliśmy nasz szampan.
  • Szampan starajmy się robić w szkle lub naczyniach kamiennych. Unikamy garnków i plastikowych wiader.

 [mpp_inline id=”55212″]

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


36 odpowiedzi na “Czarny bez – lemoniada dla dzieci i szampan z kwiatów czarnego bzu”

  1. W moim szampanie pojawił się taki „glut” podoby do grzybka w kombuchy, czy to normalne czy spleśniał ?

  2. Staram się zrobić szampan po raz pierwszy? czy po odcedzeniu kwiatów w ciągu tych 2-3 tygodni fermentacji szampan nadal mieszać raz dziennie?

  3. No nie do końca, Ewo, jest, jak piszesz. Substancje trujące znajdują się we wszystkich częściach bzu czarnego-i nie chodzi tu o cyjanowodór, tylko o sambunigrynę i sambucynę. Tylko gotowanie likwiduje toksyczność tych substancji.

  4. A co z sambunigryną i podobnymi substancjami zawartymi w surowym dzikim bzie? Wszędzie są podawane informacje, że te substancje pochodzące z owoców i kwiatów niszczy tylko wysoka temperatura. Inaczej zamieniają się w organizmie w cyjanowodór.

  5. Czy jeśli rozleję lemoniadę do butelek, nie dodam miodu i schowam do piwnicy to pozostanie to dalej lemoniada czy zrobi się alkohol? I ile taki napój można w chłodzie trzymać? Ja właśnie zrobiłam lemoniadę ze stokrotek – i eksperymentalnie jedną butelkę wstawiłam do lodówki, a resztę wynoszę do piwnicy. Ciekawa jestem efektu za jakiś czas 🙂

    • Ja właśnie z piwnicy wyciągam zeszłoroczne lemoniady. Pycha! Zamknelam je w butelkach z kapslem.

      • Jedna stokrotkowa wybuchła mi ostatnio w piwnicy 🙂 Rozsadziło butelkę z ceramicznym korkiem.

  6. Lemoniada była pyszna ale niestety zamiast szampana zrobił się…ocet. A robiłam wszystko według przepisu 🙁

    • Przeczytaj czym się różni fermentscja octowa od alkoholowej i gdzie był błąd 😉

    • W zeszłym roku robiłem na próbę i wyszedł szampan niestety w tym roku postanowiłem zrobić kilka butelek ten sam sposób postępowania i niestety mam ocet w butelkach. Zastanawiam się gdzie popełniłem błąd.

  7. Moja mama od lat robiła syrop z kwiatu. Pasteryzowala w butelkach, żeby dłużej był latem, a i zimą super się sprawdzał 🙂 muszę się wybrać do lasku po kwiaty z jedynego krzaka w okolicy, który nie rośnie w pobliżu ulic.. urok miasta 🙁

      • Droga Ewo, czy robiłaś może kiedyś ocet z kwiatu bzu czarnego?
        Może mi coś doradzisz?
        Kwiaty bzu zrobiłam 9 czerwca w słoikach, ale na drugi dzien bylo buzowanie i nawet kipienie, wiec zawartość wszystkich słoików przelałam po duzej beczki spożywczej, z plastiku.Kiedys robilam w niej kapustę.
        Czy taki ocet mi wyjdzie?czy należy go robic tylko w szklanym naczyniu?
        Codziennie go mieszam, jest go pol beczki, bo ona ma 20l, nie widzę piany ani bulgotania, troche sie martwie czy mi wyjdzie.
        Proszę o pomoc i rade,Kiedy powinnam zlac kwiaty ?bez kwiatów ile powinna trwać kolejna faza fermentacji zanim zleje do butelek pozdrawiam Lidia

  8. Lemoniada z bzu była hitem zeszłego lata. Nie było wprawdzie bąbelków, ale i tak była przepyszna. Z niecierpliwością czekałam na kwiaty tego roku. Oczywiście lemoniada już zrobiona, czekam na efekty.
    Zresztą krem pod oczy z bzu też się przed chwilą zrobił.

  9. Piszesz, żeby użyć suchych kwiatów bzu. Czy te kwiaty mają być wysuszone czy świeże? Na zdjęciach widzę świeże kwiaty.

  10. Widzę, że wg. tego przepisu lemoniady nie trzeba gotować a co z trucizną występującą w kwiatach i owocach, która znika dopiero po gotowaniu lub suszeniu? Czy taka lemoniada jest bezpieczna?

    • Madziu chodzi ci o cyjanowodór, który zawarty jest w PESTKACH, czyli kwiaty są całkowicie bezpieczne. Jeśli mamy owoce to te po prostu gotujemy i robimy najlepszy lek na przeziębienie na świecie! Ściskam, Ewa

  11. Moja lemoniadka wyszla lekko gorzka to chyba od cytryny (ekologiczna i wyparzona). Jak moge uniknac tej goryczy nastepnym razem?:)

  12. A gdyby zmodyfikować przepis, dodać trochę więcej miodu i kwiatów, pominąć ocet i zrobić syrop? Przy miodzie odpada pasteryzacja, ciekawa jestem czy taki syrop się nie zepsuje do zimy?

    • Ja nie widze sprzeczbych informacji, jest napisane: „1/3 szklanki miodu lub 130 g cukru”, wiec dodajesz to co Ci bardziej pasuje …

  13. Zbliża się lato i słońce świeci coraz to mocniej… Może to czas na wpis o naturalnym kremie z filtrem UV? (nie doszukałam się tu takiego posta). Szukam kogoś, kto by mnie oświecił 🙂 , co to takiego ten tlenek cynku, który ponoć powinien się znaleźć w tym kremie, i czy jest coś bardziej „ochronnego” niż kombinacja olejku z pestek malin i masła shea.

  14. Mój mąż czeka na czarny bez jak na zbawienie … Z baldachów maczanych w cieście naleśnikowym robię placuszki, których nadmiar zamrażam na zimę. POLECAM !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest