fbpx

Oficjalnie… uwielbiam robić domowe mydło.

Człowiek  takie poczucie, władzy i wiary. Tak, władzy nad swoim życiem i wiary we własne umiejętności. To naprawdę budujące. XXI wiek poprzez gotowe produkty trochę podminował nasze poczucie warości, jeśli można tak nazwać. Robiąc to, co możemy samemu człowiek ma wrażenie, że faktycznie żyje.

Przejdźmy jednak do produkcji mydła. Można kupić gotowe. Fakt, ale to, że samemu można w bardzo prosty sposób zmodernizować poprzez dodanie chociażby innego oleju, skórki pomarańczy naprawdę daje dużo frajdy.

Mydło na które wam dam przepis, nie jest najlepsze do mycia ciała, gdyż jest ono dość zasadowe, ale spisuje się fenomenalnie na plamy, do prania czy jako płynu do naczyń.

Moja przygoda z robieniem mydła, zaczęła się około roku temu, kiedy przeprowadziłam się do kraju i nie było mnie już stać na prawdziwe marsylskie mydełko. Życie ot co,.. To dzięki internetowi i wspaniałym książkom dowiedziałam się jak wyczarować ten „specyfik” i pozyskać nowe zdolności.

Zacznijmy od podstaw, ten wpis będzie dłuższy, ale chcę wam wszystko dobrze wytłumaczyć.

Mamy dwie metody wyrobu mydła, jedną na ciepło drugą oparą na dojrzewaniu. Ja osobiście lubię tą pierwszą, gdyż mydło jest gotowe do użytku już na następny dzień.

Pierwszą, rzeczą jaką musisz pokonać przy domowym wyrobie mydła jest strach przed wysadzeniem domu w powietrze, kiedy pracuje się z ługiem (sodą kaustyczną). W końcu się zdecydowałam, ponieważ jeśli ostatnie pokolenia ludzi przede mną potrafiły to zrobić… to i ja potrafię. Teraz robienie mydła jest teraz nieodzowną częścią mojego domu.

Domowe mydło odplamiające

Jest to mdło, które fenomenalnie działa na różnego rodzaju plamy, ale jest również używane w moim domu do tworzenia proszku do prania, czy płynu do naczyń. Zmniejszona ilość tłuszczu i olejek eukaliptusowy oraz cytrynowy nadają mydłu wspaniałe właściwości wiążące tłuszcz i plamy.

W przyszłości polecam wam stronę https://www.thesage.com/calcs/lyecalc2.php, gdzie znajduje się kalkuator dokładnie obliczający ilość ługu i wody jaką należy dodać do  zrobienia mydła

 PRZECZYTAJ ZANIM ZACZNIESZ ROBIĆ MYDŁO

mydło

 

mydlo gosp 2

mydlo gosp 3

 

Aby wtkonać mydło w płynie omiń fazę przekłądania do foremki.

mydlo gosp 4

Do zrobienia mydła potrzebujesz:

 • 400 g smalcu (wychodzi najtaniej, nie obawiajcie się o zapach on znikania po zrobieniu mdła)
 • 120 ml wody
 • 54.50 g ługu (tutaj musisz być bardzo dokładnym, jeden gram zmienia zasadowość mydła)
 • 30 kropli olejku eukaliptusowego (opcjonalnie)
 • 20 kropli olejku cytrynowego (opcjonalnie)

Co będziesz potrzebować

 • ręczny blender (konieczny, skraca czas ręcznego mieszania o jakieś 2 godziny)
 • rękawice
 • gogle
 • Dokładna waga
 • szpatułka
 • trzy słoiki
 • 2 garnki do kąpieli wodnej, lub 1 garnek i ceramiczne naczynie lub szklana miska. Bądź też wolnowar.

Instrukcja:
1. Postaw garnek do zagotowania z wodą do 1/3 wysokości.
2. Odmierz niezbędną ilość ługu W OSOBNYM POJEMNIKU.
3. Odmierz 120 ml wody W OSOBNYM POJEMNIKU.
4. Najlepiej na zewnątrz lub koło okna połącz łóg z wodą. ZAWSZE DODAWAJ ŁUG DO WODY. NIGDY NA ODWRÓT! Mieszaj, aż soda kaustyczna się całkowicie rozpuści. Rób to w rękawiczkach i goglach oraz w ubraniu z długim rękawem. Zawsze zachowuj wszystkie możliwe środki ostrożności. Co staram się powiedzieć to, to że nie mogę być odpowiedzialna zdarzenia losowe, które mogą wystąpić kiedy ty obchodzisz się z sodą kaustyczną.

WIĘCEJ NA TEMAT ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI TUTAJ.
5. Słoik na zewnątrz będzie bardzo gorący, więc uważaj, kiedy ten się studzi, do garnka z gotującą wodą włóż miskę (nie może stykać się dnem) lub drugi garnek i zacznij rozpuszczać smalec.
6. Kiedy smalec się rozpuści całkowicie, zacznij powoli wlewać miksturę sody i wody do oleju, powoli mieszając szpatułką aby wszystko się dobrze połączyło
7. Teraz czas na ręczny blender. Miksuj całą masę przez około 5 minut aby uzyskać konsystencję bardzo gęstego budyniu, który przy mieszaniu zostawia ślady. Jeśli po 5 minutach nie otrzymasz takiego efektu miksuj mieszankę dłużej.
8. Kiedy osiągniesz nasz „budyń” przykryj wszystko postaw garnek na najmniejszym gaźniku i najniższej temperaturze. Tak po około 5 minutach od przykrycia, nasza masa zacznie rosnąć, dlatego trzeba ją wtedy pierwszy raz wymieszać. Cały proces zajmuje mniej więcej jedną godzinę, nie zapomnij raz na 15 minut przemieszać mydło.
9. Przygotuj foremkę, wyłóż ją papierem do pieczenia.
10. Zanim przelejesz masę do foremki wymieszaj olejki eteryczne z mydłem (jeśli ich używasz).
11. Po przełożeniu mydła do foremki, pozostaw je na 24 godziny w spokoju. Jeśli, chcesz zrobić mydło w płynie po prostu znajdź duży garnek i wlej do niego co najmniej 5 litrów gorącej wody, dodaj ½ naszego mydła, aby się rozpuściło i zostaw na jakiś czas. Jeśli konsystencja będzie galaretowata, dodaj jeszcze więcej gorącej wody do uzyskania żądanej konsystencji.
12. Następnie wyciągnij mydło z papieru, pokrój i włóż do szczelnego pojemnika.

Aby wywabić plamę z ubrania – wsmaruj mydło bezpośrednio plamę i wypierz jak zwykle.

Zanim zaczniesz robić mydło i masz jakieś wątpliwości wyślij mi wiadomość, a postaram się na wszystkie pytania odpowiedzieć jak szybko będę mogła.

[rev_slider czystydom]

Pozbądź się toksycznej chemii z domu ze sprawdzonymi przepisami.
Pobierz swojego darmowego ebooka i zacznij działać już dziś!

*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych wpisach, filmach, darmowych ebookach, nowościach, promocjach, produktach i usługach Zielony Zagonek. Zgodę będzie można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w

EKOsprzątanie
Przepisy, które pokocha Twój dom i zdrowie.
Pobierz swojego DARMOWEGO ebooka!
Wybór klientów
✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka
✓5% upustu
102.78 zł
Zestaw książek
✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka
✓10% upustu

✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka

ź
$
Pojedyncza książka
39 zł
72.59 z