fbpx

Soda kaustyczna – środki ostrożności

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Przy pracach z sobą kaustyczna musisz zachować pewne środki ostrożności.

Uwaga – soda kaustyczna

Środki ostrożności podczas robienia mydła z użyciem sody kaustycznej:

 1. Oczyść swoje miejsce pracy, z zabawek, niepotrzebnych rzeczy, psów, kotów i dzieci.
 2. Otwórz okna, ponieważ opary są szkodliwe!
 3. Narzędzia do robienia mydła trzymaj osobno.
 4. Upewnij się że masz na sobie, pożądne gumowe rękawice, gogle, bluzkę z długim rękawem, a jeli chcesz nawet maseczkę na twarz, jeśli nie to zachowaj dystans od substancji i jej nie wdychaj.
 5. Jeśli soda kaustyczna dotknie twojej skóry, zneutralizują ją natychmiast octem lub sokiem z cytryny, a następnie opłucz przez 5 minut. Jeśli skóra będzie poparzona, lub podrażniona zgłoś się do lekarza
 6. Jeśli soda kaustyczna wpadnie do oka, przepłukuj oko zimną wodą i natychmiast zgłoś się na pogotowie.
 7. Jeśli skonsumujesz lub nawdychasz się oparów sody kaustycznej, nigdy nie powoduj wymiotów! Zgłoś się jak najszybciej możesz na pogotowie,.. gdyż Twoje życie jest w niebezpieczeństwie.
 8. Wszystkie składniki odmierz bardzo, bardzo dokładnie zanim zaczniesz robić mydło.
 9. Do robienia mydła używaj szkła odpornego na temperaturę, duże garczki ze stali nierdzewnej i sylikonowe szpatuły do mieszania. Soda kaustyczna bardzo śle reauguje z niektórymi materiałami dlatego bądź bardzo ostrożnym.
 10. NIGDY NIE UŻYWAJ POJEMNIKÓW ZROBIONYCH Z CYNKU, TEFLONU, ALUMINIUM, MAGNESU, CHROMOWANYCH, Z BRĄZU, PUSZEK, MOSIĄDZU I MIEDZI, GDYŻ DOPROWADZIĆ TO MOŻE DO WYBUCHU.
 11. 11.Upewnij się, że w pobliżu nie ma CUKRU, gdyż soda kaustyczna wchodzi z nim w reakcje i produkuje wtedy śmiertelny tlenek węgla.
 12. Jeśli rozlejesz, lub wysypiesz sodę kaustyczną, zneutralizuj ją octem, a następnie spryskaj i wyczyść wodą z mydłem. Opłucz czystą wodą, i wyrzuć wszystkie szmatki, które miały z nią kontakt, do kosza na zewnątrz.
 13. ZAWSZE, ZAWSZE dodawaj sodę do wody NIGDY NA ODWRÓT, gdyż może ona wybuchać.
 14. Kiedy wymieszasz sodę z olejem, narzędzia wystarczy po prostu wymyć je gorącą wodą z mydłem.. jednak wciąż miej rękawice na dłoniach.

Soda kaustyczna – przechowywanie

Zawsze trzymaj ją poza zasięgiem dzieci i zwierząt, na najwyższej półce w Twoim domu w chłodny, suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w bardzo szczelnie zamkniętym słoiku, na którym jest etykietka, z informacją o zawartości.

Wszystkie te informacje, brzmią strasznie, jednak tak jak ze wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek, nie spieszyć się, nie denerwować a zaowocuje to wspaniałą porcją domowego mydła. Powodzenia!

 

[mpp_inline id=”55194″]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


8 odpowiedzi na “Soda kaustyczna – środki ostrożności”

 1. Pani Ewo,na zdjęciach widać,że używa Pani plastikowego blendera,ja mam metalowy -czy on jest bezpieczny po zetknięciu z sodą?(nie jestem pewna,ale chyba tak,w koncu ten plastikowy też ma w środku metalowy wirnik). Drugie pytanie dotyczy wody-jakiej najlepiej użyć? Mineralna,przegotowana z kranu czy zdemineralizowana?

 2. Nurtuje mnie jedno pytanie- czy używając blendera do mieszania mydła mogę go jeszcze używać do mieszania żywności?

  • Cześć Gosiu, to zależy jaki masz blender, jeśli środek pałeczki da się łatwo wymyć wodą z octem to nie ma żadnego problemu, jeśli nie to warto mieć drugi blender do użytku kuchennego

 3. O rety Ewo, skoro ta soda jest tak niebezpieczna, to czy na pewno nie zaszkodzi nam mydło z jej dodatkiem? Czy zamiast sody kaustycznej można użyć czegoś innego? Pozdrawiam.

  • Nie martw się Anettii mydło musi jeszcze potem leżakować ok 3-4 tyg przy uzyciu sody kaustycznej, a nie które nawet do 2 miesięcy. Wtedy ph mydła sie neutralizyje z kwasowego na zasadowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest