Ekosprzątanie jest dla mnie chlebem powszednim – towarzyszy mi w ciągu ostatnich 7 lat. W tym okresie świętowałam spektakularne sukcesy, ale były też chwile, w których porażka zaglądała w moje oczy, bo dany przepis zwyczajnie nie działał. W moim domu nie ma komercyjnej chemii, nie poczujesz w nim zapachu „kwiatowej łąki” ani nie odnajdziesz składziku z milionem kolorowych płynów. Nie jest to wybiórcze ekosprzątanie, lecz ekosprzątanie na całego, bez półśrodków, bez oszukiwania. Zresztą – wiedząc to, co wiem na temat komercyjnej chemii do sprzątania, nigdy nie sięgnęłabym po kolorowe środki do czyszczenia. Oczywiście początki nie były łatwe, zwłaszcza że marketingowcy starają się nam wmówić, że nie mamy szans wysprzątać porządnie domu bez całego butelkowo-toksycznego szaleństwa. W przeciwieństwie do nich ja i tysiące moich czytelników wiemy, jak działają domowe środki czystości, i widziemy, że są skuteczne. W moim domu nie grasują zabójcze mikroorganizmy, nie ma też potrzeby ogłaszać stanu klęski epidemiologicznej. Mój dom jest naturalnie czysty.
Na początku jest nam trudno przekonać się do specyficznego zapachu choćby uniwersalnego środka do czyszczenia (klik). Co zrobić, jeśli nie przepadamy za zapachem octu, a chcemy cieszyć się prawdziwie czystym domem? Co zrobić, kiedy ocet śmierdzi?[thrive_leads id=’49839′]
SPOSÓB 1
Zacznij od małej ilości octu, nie wypryskuj od razu całej buteleczki. Nasz organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do danych zapachów, więc musimy to robić stopniowo. Jeszcze raz: zamiast spryskiwać cały blat środkiem na bazie octu, spryskaj jedno miejsce i rozetrzyj substancję po powierzchni.
SPOSÓB 2
Otwórz okna, aby ocet szybko wywietrzał. Początkowo jego zapach będzie dla Ciebie wyrazisty, dlatego przewietrzenie pomieszczenia z pewnością Ci pomoże.
SPOSÓB 3
Ciepły ocet szybciej paruje, dlatego jeśli nadal nie przepadasz za jego zapachem, podgrzej ocet w mikrofali – nie dość, że działanie okaże się silniejsze, to jeszcze zapach szybciej się ulotni.
[thrive_leads id=’49839′]
11 odpowiedzi na “Chcesz sprzątać octem,… ale on tak bardzo śmierdzi”
mnie strasznie drażni ocet, nie jestem w stanie sprzątać przy jego użyciu. ale ja się ratuję myjką z ariete. parą też fajnie schodi. ocet idzie tylko do odkamienienia baterii umywalkowej 🙂
A czy można zamienić ocet na kwasek cytrynowy? Używam go od bardzo dawna, ale od jakiegoś czasu bardzo drażni mnie jego zapach, nawet jak teoretycznie wywietrzeje. Olejki nie pomagają. Jest alternatywa dla wrażliwego węchu? ?
Czy ocet jabłkowy można używać do sprzątania zamiast spirytusowego? Tu gdzie mieszkamy nie występuje czysty ocet (ewentualnie podprawiany karmelem…) Za to jabłkowy jest w każdym sklepie. Zastanawiam się tylko czy on również ma właściwości m.in.bakteriobójcze tak jak spirytusowy?
Dziękuję z góry za odpowiedź!
Może to głupie pytanie, ale gdzie stacjonarnie kupuje się olejki eteryczne? Mogłaby Pani polecić jakieś sprawdzone marki tych produktów?
Dobre olejki, ale niestety trochę drogie można kupić w sieciówce Organic (głównie mają tam mydła, ale jest też półka ze sporym wyborem olejków ). Poszukaj w sklepach ze zdrową żywnością (we Wrocławiu mamy sklep Biogo), spotkałam się też z olejkami w kwiaciarniach.
Witam, należy zwracać uwagę na skład olejków oraz atest PZH. Ja jestem uzależniona od naturalnych zapachów olejków eterycznych i komercyjne perfumy są nie do zniesienia. Pozdrawiam
Czy można użyć octu jabłkowego? Dla mnie ma bardzo znośny zapach.
Ocet jest niesamowity!
Trudno się nie zgodzić!
Kiedy widzę efekty szyszenia octem kabiny prysznicowej – nie przeszkadza mi jego „zapach”. Otwieram po prostu szeroko okno w łazience i już 🙂 Nic tak nie czyści kabiny prysznicowej jak ocet właśnie 🙂
Bardzo często sprzątanie wiąże się z wietrzeniem pomieszczeń, dlatego zapach octu znika momentalnie.